Вулканот Етна еруптираше

Вулканот Етна еруптира

Сместено на источниот брег на Сицилија (Италија), наоѓаме еден од најпознатите вулкани на Стариот континент: Етна. Еруптира секое мало време, понекогаш секоја година. Последен пат тој го стори тоа беше изминатиот понеделник навечер.

Претставата може да се види од градот Катанија, лоциран на неколку километри од вулканот. Во моментов, тоа не претставува никаква опасност за луѓето или нивните домови.

Ерупција на вулкан Етна

На 27 февруари 2017 година Етна ја зголеми својата вулканска активност и кон крајот на денот избувна, исфрлајќи ја пепелта од кратерот на северо-источно крило, како што објавија од метеоролошката опсерваторија Нунзиата ди Маскали, која започна да произведува густ облак.

Во моментов постои веб-камера Skyline што ја снима во живо. Можете да видите како се прави кликнете овде (Треба да ја имате инсталирано најновата верзија на Adobe Flash Player).

Историја на вулканот

Вулканот Етна, најактивен во Европа, има надморска височина од 3330 метри надморска височина и ја започна својата активност пред приближно половина милион години, со ерупции под морската површина, на брегот на денешна Сицилија. Вулканската активност над морската површина започна пред 300.000 XNUMX години и малку по малку ерупциите ја градеа до формата што ја има денес.

Активноста на вулканот никогаш не е иста. Понекогаш ерупциите се случуваат на врвот, а понекогаш и на крилата. Првите се најексплозивни, но ретко претставуваат опасност; од друга страна, второто може да се случи дури и на неколку стотици метри надморска височина, или во близина на населени места. Од 1600 година н.е. Ц., имаше 60 странични и безброј ерупции на самитот.

Вулкан Етна

Вулканот Етна создаде импресивен спектакл, не мислиш ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.