Антарктичка клима

важноста на климата на Антарктикот

Антарктикот е четвртиот најголем континент во светот и најјужниот (најјужниот) континент. Всушност, нејзиниот територијален центар се наоѓа на Јужниот пол на Земјата. Неговата територија е речиси целосно (98%) покриена со мраз со дебелина до 1,9 km. На Времето на Антарктикот Проучен е многу детално со цел да се разбере сè што се наоѓа во овој екосистем.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за климата на Антарктикот, нејзината еволуција и важност за светот.

замрзнат континент

студ на Антарктикот

Бидејќи зборуваме за најстуденото, најсувото и најветровито место на Земјата, обичниот живот на Антарктикот е речиси невозможен, па затоа нема староседелско население. Населен е само со различни научни мисии за набљудување (приближно од 1.000 до 5.000 луѓе во текот на годината) со бази во нејзините граници, генерално на Антарктичкото висорамнина.

Покрај тоа, тој е неодамна откриен континент. За прв пат бил забележан од шпанскиот морепловец Габриел де Кастиља (околу 1577-околу 1620 г.) во јужното лето 1603 година. Сè до крајот на 1895 век, кога првата норвешка флота слета на брегот во XNUMX година.

Од друга страна, неговото име потекнува од класичните времиња: првпат го користел грчкиот филозоф Аристотел (384-322 п.н.е.) околу 350 п.н.е. Во својата Метеорологија, тој ги нарекол овие региони „свртени кон север“ (оттука и неговото име од грчкиот antarktikós, „свртен кон Северниот Пол“).

Карактеристики на Антарктикот

глобално регулирање на климата

Антарктикот ги има следниве карактеристики:

 • Површината на континентот е поголема од Океанија или Европа, и е четврти по големина континент во светот, со вкупна површина од 14 милиони квадратни километри, од кои само 280.000 квадратни километри се без мраз во лето и 17.968 км2 долж брегот.
 • Голема група острови се дел од нејзината територија, најголеми се Александар I (49.070 km²), островот Беркнер (43.873 km²), островот Турстон (15.700 km²) и островот Кани (8.500 km²). Антарктикот нема домородно население, нема држава и нема територијални поделби, иако за него претендираат седум различни нации: Нов Зеланд, Австралија, Франција, Норвешка, Велика Британија, Аргентина и Чиле.
 • Територијата на Антарктикот е управувана со Антарктичкиот договор, во сила од 1961 година, со кој се забранува каква било форма на воено присуство, екстракција на минерали, атомско бомбардирање и отстранување на радиоактивен материјал, како и друга поддршка за научно истражување и заштита на екорегионот.
 • Има многу субглацијални слатководни наслаги како Оникс (долго 32 km) или езерото Восток (14.000 km2 површина). Покрај тоа, регионот содржи 90% од мразот на Земјата, кој содржи 70% од свежата вода во светот.
 • Антарктикот е најјужниот регион на Земјата, во рамките на географскиот Јужен Пол и Антарктичкиот круг, под зоната на конвергенција на Антарктикот, односно под географските широчини 55° и 58° јужни. Опкружен е со Антарктикот и Индискиот океан во непосредна близина на Тихиот и Јужниот Атлантски океан и се наоѓа на само 1.000 километри од јужниот дел на Јужна Америка (Ушуаја, Аргентина).

Антарктичка клима

Времето на Антарктикот

Антарктикот има најстудена клима од сите континенти. Нејзината најниска температура на сите времиња е и најниската забележана на целата планета (-89,2 ° C), а нејзините источни региони се многу постудени од западните региони бидејќи е повисока. Минималната годишна температура во зима и внатрешноста на континентот обично околу -80°C, додека максималната годишна температура во летните и крајбрежните области е околу 0°C.

Покрај тоа, тоа е најсувото место на Земјата и течна вода е дефицитарна. Внатрешните области имаат малку влажни ветрови и се суви како замрзната пустина, додека крајбрежните области имаат обилни и силни ветрови, кои ги фаворизираат снежните врнежи.

Започна геолошката историја на Антарктикот пред околу 25 милиони години со постепеното распаѓање на суперконтинентот Гондвана. Во некои фази од својот ран живот, тој доживеал посеверна локација и тропска или умерена клима пред леденото доба на плеистоценот да го покрие континентот и да ја уништи неговата флора и фауна.

Западниот дел на континентот е геолошки сличен на планините Андите, но можно е да има живот во ниските крајбрежни области. Спротивно на тоа, источниот регион е повисок и има поларно плато во неговиот централен регион, познато како Антарктичко плато или Географски Јужен Пол.

оваа надморска височина се протега повеќе од 1.000 километри на исток, со просечна кота од 3.000 метри. Нејзината највисока точка е куполата А, 4093 метри надморска височина.

Дивиот свет на Антарктикот

Фауната на Антарктикот е ретка, особено во однос на копнените 'рбетници, кои претпочитаат субантарктички острови со помалку сурова клима. Безрбетниците како што се тардигради, вошки, нематоди, крил и разни микроорганизми.

Главните извори на живот во областа се наоѓаат во ниските и крајбрежните области, вклучувајќи го и водниот свет: сини китови, китови убијци, лигњи или ножеви (како фоки или морски лавови). Постојат и неколку видови пингвини, меѓу кои се издвојуваат царскиот пингвин, кралскиот пингвин и пингвинот рокхопер.

Повеќето потписнички на Антарктичкиот договор имаат научно-истражувачки бази на континентот. Некои се постојани, со ротирачки персонал, а други се сезонски или летни, кога температурите и времето се помалку брутални. Бројот на бази може да варира од една до друга година, со тоа што може да достигне 40 бази од 20 различни земји. (2014).

Повеќето летни бази припаѓаат на Германија, Австралија, Бразил, Чиле, Кина, Јужна Кореја, САД, Франција, Индија, Јапонија, Норвешка, Нов Зеланд, Обединетото Кралство, Русија, Полска, Јужна Африка, Украина, Уругвај, Бугарија, Шпанија, Еквадор, Финска, Шведска, Пакистан, Перу. Зимските бази на Германија, Аргентина и Чиле остануваат на Антарктикот за време на суровата зима.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за климата на Антарктикот и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)