Ова ќе биде времето на Балеарските острови во 2038 година

Мајорка

Иако е многу тешко да се знае како ќе се однесува климата за десет или повеќе години, денес имаме програми што можат да им помогнат на метеоролозите и enthusубителите на времето, да добијат идеја за тоа што може да се случи. Така, поранешниот територијален директор на Државната метеоролошка агенција (АЕМЕТ) на Балеарските острови, Агусти Јанса, беше во можност да објасни многу загрижувачки работи на Дијарио де Мајорка.

Според експертот, освен ако веќе не се преземат драстични мерки, иднината изгледа прилично сива. Вакво ќе биде времето на Балеарските острови во 2038 година.

Подигнување за три степени

Во моментов, просечната температура на планетата е зголемена за околу 1,4 степени Целзиусови од 1880 година. Можеби изгледа како незначителна вредност, но сепак е доволно да се рушат важни рекорди секоја година. Исто така, во архипелагот Балеар до 2038 година температурата ќе биде повисока за 3 степени во текот на летото. Зимата ќе продолжи да омекнува, со вредности што можат да бидат повисоки до половина степен. Значи, чувството дека „нема пад“ ќе продолжи да расте како одминува времето.

Ако зборуваме за температурата на морето, во текот на летната сезона таа може да биде до еден степен повисока, што ќе има последици за позидонијата и, исто така, за фауната.

Нивото на морето ќе се искачи 25 сантиметри

25 сантиметри за кои очекува дека ќе се зголеми во принцип можеби нема да бидат многу, но ако земеме предвид дека истиот главен град на провинцијата, Палма, е скоро на ниво на море, е предвидливо дека некои плажи ќе бидат засегнати. И, тоа не е да се спомене дека кога ќе се приближат студените фронтови и ќе беснеат водите, ризикот од поплави само ќе се зголеми.

Ако има нешто позитивно во сето ова, тоа е дека сигурно е инвестирано доволно, така што барем половина од автомобилите што циркулираат се електрични, така што ќе имаме нешто потивки острови.

Плажа Кала Милор во Мајорка

За да ги прочитате целосните вести, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Татјана dijo

    Сè што и се случува на земјата е заради човечко суштество наместо да го уништуваме нашето живеалиште, ќе се грижевме за него како најскапоценото нешто што го имаме, не брзајте покрај климатските промени, затоа мора да започнеме да се грижиме за нашата планета со помалку уништување на шумите за гаснење животни и сл