Бело џуџе

Бело џуџе

Кога ќе го анализираме универзумот и сите небесни тела што го сочинуваат, првото нешто што мора да бидеме areвездите. Вездите имаат еволуција различни фази низ кои минува од кога се создадени додека не се уништи. Последната последна фаза што има еволуција на aвезда е позната како Бело џуџе. Тие се мали компактни starsвезди кои имаат можност за брзо ротирање. Тие имаат зрак кој може совршено да се спореди со оној на нашата планета и тоа се starsвезди кои на крајот се распаѓаат.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и состав на белото џуџе.

клучните карактеристики

големина на бело џуџе

Тоа е elвезден остаток што се формира кога aвезда која има помала маса го потрошила целото нуклеарно гориво што го имала. Бело џуџе се карактеризира со тоа што е многу жешко и мало, но со мала сјајност. Тие се сметаат како starsвезди со мала планетарна маса. Може да се каже дека бело џуџе е резултат на она што ќе се случи со нашето сонце. Кога нашето сонце ќе остане без гориво за да направи нуклеарна фузија, тоа ќе стане овој вид ofвезда.

Приближно до крајот на сцената што ја има една starвезда, наоѓаме намалување на нуклеарното согорување. Овие типови starsвезди исфрлаат најмногу од материјалот што го имаат кон надвор и доведува до планетарна маглина. Кога го ослободи целиот свој материјал, ја генерирав маглината, останува само врелото јадро на theвездата. Ова јадро е она со што станува бело џуџе температури кои можат да надминат 100.000 XNUMX степени Келвин. Освен ако белото џуџе не е надлежно за акумулација на материјата од starsвездите близу до него, тој најверојатно ќе се олади во следните милијарди години.

Како што се очекува, тие се процеси што не се случуваат во човечка скала, па затоа не може да се види со голо око.

Карактеристики на белото џуџе

бели џуџести карактеристики

Ајде да видиме кои се некои од главните својства што ги имаат овие типови starsвезди во последната фаза:

 • Најтипично бело џуџе тоа е околу половина од нашето сонце. Тој е малку поголем од планетата Земја.
 • Тие се starsвезди со многу мала големина, но висока температура и масата може да се спореди со сончевата. Фактот дека изгледале бели се должи на нивната температура.
 • Тие се оние кои ја претставуваат последната фаза од животот на една starвезда кои се слични на сонцето. Знаеме дека има многу видови ofвезди и секоја има различни карактеристики.
 • Тие се сметаат во рамките на групата тела најгуста материја што е на целиот простор. Тие се само по неутронските starsвезди.
 • Бидејќи не може да создаде внатрешен притисок, гравитацијата ја компактира материјата навнатре за да ги уништи дури и сите електрони со кои се создава.
 • Немајќи термонуклеарни реакции во неговото јадро, нема никаков вид на извор на енергија. Ова предизвикува постепено да се компресира на сопствената тежина.

Кога анализираме бело џуџе во целиот свој состав, гледаме дека е составено од атоми во плазма состојба. Атомите се одговорни за емитување само на топлинска енергија што се складира. Ова е причината зошто дека овој вид starsвезди има прилично слаба сјајност. Кога белото џуџе завршува со фузија на водород, се шири како црвени гиганти и тие спојуваат хелиум во јаглерод и кислород. Овој јаглерод и кислород служат за неговото јадро. Над нив можеме да најдеме слој на дегенериран водород и хелиум кои даваат форма на еден вид атмосфера што ја има.

Формација на бело џуџе

црвен гигант

Toе видиме кои се главните чекори што следат по формирањето на бело џуџе. Се вели дека сите starsвезди имаат различни фази и дека на крајот умираат. Во овој случај, на крајот на еволуцијата тие се трансформираат во овој тип на starвезда. Тие се оние што го потрошиле целиот водород и го користеле како нуклеарно гориво. Фузијата што се случува во јадрото на вездата произведува топлина и притисок кон нејзината надворешност. Овој притисок е одговорен за балансирање благодарение на силата на гравитацијата генерирана од масата на вездата.

Откако ќе се искористи целото водородно гориво, нуклеарната фузија завршува и почнува да се забавува. Ова предизвикува распаѓање на гравитацијата на вездата. Како што кондензира aвезда од збивање поради дејството на гравитацијата, го согорува водородот и се создава надворешните слоеви на вездата се шират нанадвор. Затоа, прво гледаме дека пред да биде бело џуџе тоа е црвен џин. Поради својата голема големина, топлината се шири, бидејќи температурата на нејзината површина станува постудена. Сепак, неговото јадро останува жешко.

Овие starsвезди се одговорни за претворање на хелиумот во јадрото во различни потешки елементи како јаглерод. Потоа тие исфрлаат материјал од нивните надворешни слоеви и создаваат плик со гас. Овој плик со гас се смета за мала атмосфера. Јадрото продолжува да се загрева и се собира за да го формира белото џуџе.

Видови и iosубопитства

Ајде да видиме кои се различните видови бело џуџе што постојат:

 • dA: тие се бели џуџиња кои имаат само Балмерови линии и немаат присутни метали.
 • dB: во овој тип нема присутни метали.
 • Н.е. тие имаат континуиран спектар и малкумина или никој од нив нема видлива линија.
 • направи: поседуваат хелиум или водород
 • dZ: тие имаат само неколку метални линии.
 • dQ: тие имаат карактеристики на јаглерод или атомски или молекуларен во кој било дел од спектарот.

Меѓу iosубопитствата на овие starsвезди гледаме дека тие се претерано густи и покрај фактот што нивниот радиус е помал од сончевиот. Овие тела имаат иста сончева густина. За време на процесот на ладење на theвездите, се ослободува гасовит материјал, познат како планетарна маглина. Овде гледаме дека theвезденото јадро има поголема густина поради гравитацијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за белото џуџе и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.