Кирибати, архипелаг што може да исчезне пред 2100 година

Кирибати

Архипелагот Кирибати, лоциран во западниот централен Тихи океан, северо-источно од Австралија, може да исчезне ако мразот на половите продолжи да се топи. Морето, од кое толку многу зависат да преживеат, оттогаш може да им предизвика многу проблеми островите што го формираат се помалку од 2 метри над нивото на нејзините води.

Овој тропски рај, каде што живеат 110.470 луѓе заедно, може да биде потопен пред крајот на векотосвен ако не се преземат чекори за да се спречи тоа.

И токму тоа се надеваат дека ќе го сторат. И тие нема да го сторат тоа сами, туку ќе добијат помош од тим инженери од Обединетите Арапски Емирати, кои во таа земја го подигнаа најголемиот вештачки остров во светот, наречен Палмски острови. Како што објаснија, тие мораа да бараат стратегии за адаптација надвор од миграцијата, подигајќи ја почвата на Кирибати, бидејќи вештачки остров нема да може да издржи ниту при плима ниту бури.

Проектот има проценет буџет од 100 милиони долари и е класифициран како »креативно решение» За да го направат ова, тие би користеле земја од искоренување на внатрешните лагуни. Во меѓувреме, проблемите во Кирибати продолжуваат.

Слика - ЕФЕ

Слика - ЕФЕ

Поплавите се сè почести, бидејќи насипите веќе не го поддржуваат влијанието на брановите. Топењето на половите е закана за сите оние кои живеат близу до нивото на морето, како што се жителите на Кирибати, чија влада го купи фиџискиот остров Вануа Леву како што објави Гардијан, или проучување на опцијата за преместување на населението на врвот на гигантска лебдечка платформа.

Глобалното затоплување што го доживуваме ја тестира нашата прилагодливост. Но, Зарем не би било подобро да се преземат чекори за да се запре тоа? Многу земји го ратификуваа Парискиот договор за клима, но remains останува да видиме дали навистина ќе бидат преземени неопходните мерки за да се спротивстави на тоа. Во спротивно, многу земји ќе бидат потопени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.