Арктичкиот морски мраз достигна рекордно ниско ниво во јануари

Арктикот

Арктикот се топи. Минатиот јануари, неговиот морски мраз забележа ново најниско историско ниво, според сателитските снимки. Со загуба од 13,400 милијарди квадратни километри, научниците предвидуваат дека оваа зима ќе биде една од најтешките за Арктикот и, пред сè, за нејзините жители, како што е поларната мечка, на кои им треба мраз за да можат да се приближат и да го ловат својот плен.

Сепак, глобалната просечна температура продолжува да расте. Поларните региони се особено ранливи, бидејќи снегот ги рефлектира сончевите зраци, испраќајќи ги назад во вселената. Но, доаѓа време кога тоа ослабува и се топи, предизвикувајќи зголемување на нивото на морето.

Арктички морски мраз

Оваа слика ја покажува областа што ја зафати мразот во текот на месецот јануари 1981 - 2010 година, обележана со црвена линија. Слика - Национален центар за податоци за снег и мраз

На оваа слика од Националниот центар за податоци за снег и мраз може да се види површината што ја зафати мразот во текот на месец јануари во периодот 1981-2010 година, обележана со црвена линија и оваа што ја зафаќа оваа година. Разликата е огромна. Но, ситуацијата не може да биде поинаква. Според НОАА, Тоа е трет најтопол месец јануари земајќи го како референца истиот период (1981-2010).

Аномалии на температурата во месец јануари 2017 година

Температурни аномалии на копно и океанска површина во јануари 2017 година. Слика - НОАА

Глобалната просечна температура изнесуваше 0,88ºС над просекот од 12ºС во минатиот век, трет највисок во јануари во периодот 1880-2017, а температурата на морската површина беше 0,65 ° C од 15,8 ° C од просекот на XNUMX век, што беше второ највисоко за истиот референтен период.

Одмрзнете се на Арктикот

Процент на загуба на арктичкиот морски мраз во текот на месеците октомври до февруари од 1981 година. Слика - Национален центар за податоци за снег и мраз.

За да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.