Арктикот ја имаше својата најтопла година во запишаната историја

Зима во Арктикот

Планетата се затоплува, но не секаде подеднакво. На Арктикот ситуацијата е тешка. Доказ за тоа е извештајот објавен од НОАА на годишниот состанок на Американската геофизичка унија што се одржа во Сан Франциско.

Вкупно 61 научник од 11 нации ја завршија оваа сеопфатна работа, претставена со слики и мапи кои ја покажуваат острата реалност на Арктикот.

Температура на Арктикот: расте со пребрза брзина

Слика - НОАА

Слика - НОАА

На Арктикот температурата се зголемува, и многу. На сликата погоре можете да го видите тоа има пораст од нешто повеќе од 2 степени, додека во остатокот од светот просечната температура е 1,31ºС. Два степени можеби не изгледаат многу, но може да биде разликата помеѓу тоа што пејзажот е целосно покриен со снег во поголемиот дел од годината, што земајќи ја предвид географската локација ќе биде најлогично или растенијата.

На Гренланд загубата на мраз е многу фрапантна:

Слика - НОАА

Слика - НОАА

Околу 3000 гигатони мраз изгубија оваа година. Растопен мраз кој, се разбира, завршува во морето, предизвикувајќи неговото ниво да се зголеми, загрозувајќи ги животите на сите оние кои живеат на бреговите или на островите со ниска висина.

Зголемен раст на арктичката вегетација

Слика - НОАА

Слика - НОАА

Кога температурата се зголемува и мразот се топи, се очекува да има поголем раст на вегетацијата. На Арктикот почнуваат вистинските услови за растење на растенијата, како што можете да видите на горната слика.

Можеби е убаво, но не е нормално. Како што се зголемува температурата, има многу животни кои имаат повеќе проблеми со хранењето, како што се поларните мечки, кои се во опасност од истребување.

Ако сакате да ја прочитате студијата во целост, кликнете овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.