Америка може да остане без глечери до крајот на векот

Глечерите во парк во САД

Додека претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, е скептичен во однос на глобалното затоплување, глечерите на неговата земја се топат. Од 150 глечери кои постоеле во паркот Глечер во Монтана кон крајот на XNUMX век, денес има само 26 кои изгубиле 85% од својата ледена маса во последниот половина век.

Неговото целосно исчезнување е близу, толку многу што можеме да ја доставиме оваа тажна вест за само неколку години.

Проучувањето на глечерите е многу важно, бидејќи тие се стабилни барометри на долгорочни промени на Земјата бидејќи не реагираат на годишните климатски трендови. Во врска со ова, истражувачот на Геолошкиот институт на САД (USGS) Даниел Фагре, рече дека „знаете дека постои долгорочен тренд кога сите ледници се топат или растат истовремено“.

Паркот Глечер со површина од 4100 квадратни километри има глечери кои датираат повеќе од 12.000 години. Глечерите тоа исчезнуваат како резултат на порастот на температурата на планетата и зголемувањето на фреквенцијата на врнежи од вода пред снегот во паркот.

Глечери во Монтана

Според геолозите, Соединетите држави веројатно ќе ги изгубат сите глечери до крајот на векот, оставајќи ги само оние на Алјаска, кои се над 48-та паралела.Во меѓувреме, претседателот Трамп се чини дека ги игнорира предупредувањата од научниците, кои планираат да се повлечат од Парискиот климатски договор за климатски промени.

Претседателот верува дека регулативите за животната средина се кочничар за економскиот развој, па затоа тој започна со преглед на мерките за контрола на емисиите одобрени од Барак Обама, кој вети дека ќе ги намали емисиите помеѓу 26 и 28% до нивоа од 2005 година.

За да дознаете повеќе, направете кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.