Аконкагва

Аконкагва

Меѓу најважните планини во светот е Аконкагва. Познато е и под името Серо Аконкауа. Станува збор за планина која се наоѓа во западната провинција Мендоза, во центарот на западот на Аргентина. Ја означува границата со Чиле и е највисоката точка пронајдена во целиот западен дел на планетата. Бидејќи е толку важна планина, луѓето ја имаат во рамките на класификацијата на Седумте самити каде што се наоѓа, на пример, на Хималаи.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики на оваа позната планина и ќе откриеме некои од нејзините најинтересни тајни.

клучните карактеристики

Аконкагва

Станува збор за една од планинските височини заснована на високиот релјеф кој е најважен на планетата. Овие планини тие имаат најголема надморска височина од целиот американски континент. Сместено е на територијата на Аргентина. Во рамките на планинскиот систем на Андите, Аконкагва е оној со најголема надморска височина. Има два врва кои се наоѓаат во јужната и северната зона. Овие два врва прават спектакуларна пешачка патека бидејќи се поврзани со сртот познат како Фило де Гуанако.

На врвот наоѓаме мноштво глечери што ги има во текот на целата година. Овие глечери се оние што го обликуваат пределот, така што тој го има ова величественост низ илјадници години циклуси на замрзнување и одмрзнување.

Аконкагва има вулканско потекло, иако не е вулкан. Ако е така, не може да има глечери поради топлината што ја дава оџакот на вулканот. Огромното мнозинство на карпите во областа на врвовите се вулкански. Една од неговите главни карактеристики е дека планините што го формираат се многу млади. Овие планини имаат високи височини на врвовите. Најниското ниво на височина е 2500 метри, за да можеме да ги дознаеме останатите највисоки врвови.

Формација Аконкагва

Формација Аконкагва

Aе го анализираме малку процесот со кој е формирана Аконкагва за да дознаеме повеќе за тоа. Неговото формирање се случило кога голем дел од земјината кора потонал под јужноамериканската плоча по судирот. Процесите што се случиле до тогаш орогенеза а наборите на кората ги обликуваа релјефите и раѓаа делови од овие планини.

Научниците сметаат дека тој бил формиран во неколку различни фази при што имало настани што се издвојувале од другите и пејзажот се менувал позабележително. Првиот период на формирање на Аконкагва започнува во периодот Јура. Во овој период, карпите што ја формираат основата на сето ова се седиментни. Подоцна, времето кога стана најкомпактната структура беше во Мезозоик. Во тоа време, тектонските движења на плочите го предизвикаа тоа Структурата на Аконкагва стануваше покомпактна и седиментните карпи се менуваа.

Последната фаза на формирање се случи благодарение на натрупувањето на некои ледени лежишта и материјали што беа измиени од интензивните дождови на Ценозојски. Овие дождови и овие купишта предизвикаа прилично големо зголемување на висината на планините.

Бидејќи има голема надморска височина, неспорно е дека е највисока на целата западна хемисфера. За оваа височина се расправа уште од почетокот на XNUMX век. Забележано е дека највисокиот врв е 6959 метри. Подоцна, во јануари 2001 година, беше објавено дека висината на највисокиот врв е 6962 метри. Оваа бројка е широко пријавена. Сепак, тоа не е официјално признаено од аргентинската влада.

Клима

Лето во Аконкагва

Бидејќи има глечери на нејзините врвови, климата таму е прилично студена. На врвот се забележани температури од -30 степени. Од 5000 метри висока, температурата е -20 степени. За многу планинари и алпинисти, студените услови, обилниот снег и непредвидливите промени ги прават поразителни нивните обиди да го достигнат врвот. Зимата не е добар пријател за живеење во овие области.

Влажноста во оваа средина е многу мала, има малку кислород и има доста силни ветрови. Овие ветрови предизвикуваат важни бури таму каде што се случуваат електрични бури од кои многу се плашат жителите на овие простори. Невремето може да дојде натоварено со снег и силен ветер, така што животот таму е комплициран. Најчесто во оваа област е што во зима, температурите не надминуваат нула степени.

Флора и фауна

Фауна во Аконкагва

Во однос на флората, повеќето видови кои ја населуваат веќе се прилагодиле на живеење на голема надморска височина. Временските услови се проблем, но тие научија да преживуваат во нив. Многу од растителните видови исто така мораат да се справат со интензивно директно сончево зрачење и силни ветрови. Нормално е да се најдат некои видови како јарета, кокада, козен рог, жолто огревно дрво итн. Дека тие се прилагодени на овие тешки средини.

Дури и некои видови на кактуси може да се видат во лето во области со многу пасишта и билки.

Од друга страна, фауната исто така мораше енормно да се прилагоди на сегашните услови на животната средина. Има мала вегетација, недостаток на вода, екстремно ниски температури, малку кислород и многу силни ветрови. Меѓу најприлагодените и најчести видови во овие области имаме кондорот, спиењето на пепелашка и чучњевиот со јака. Постојат и некои глодари како што се глувчето Андите, гваанако и шиншилонот. Од цицачи имаме пума и црвена лисица.

Важноста на Аконкагва лежи не само поради тоа што претставува на ниво на високи врвови и вредноста на флората и фауната. Тоа е интегриран систем на биоми што го прави да има добра количина флора и фауна и покрај неповолните услови. Покрај тоа, тој е важен извор на приход поради бројот на туристи кои патуваат на планинарење.

Се надевам дека со оваа информација ќе дознаете повеќе за Аконкагва.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.