Јура период

Во мезозојската ера има 3 периоди кои одделуваат различни настани што означиле почеток и крај и на геолошко и на биолошко ниво. Првиот период е триазик и денес ќе се фокусираме на вториот период на мезозоикот. Станува збор за Јура. Тоа е поделба на геолошката временска рамка која започна пред приближно 199 милиони години и заврши пред приближно 145 милиони години. Како и кај повеќето геолошки епохи, и почетокот и крајот на периодите не се точни.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна на Јура.

клучните карактеристики

Диносауриос

Тоа е временски период во кој се случиле некои важни настани на глобално ниво, а тоа е после тријасот и пред креда. Името на Јура потекнува од карбонатните седиментни формации што се случиле во европскиот регион Јура, лоциран на Алпите. Оттука името е Јура. Во текот на овој период една од главните карактеристики за која се истакнува е хегемонијата на големите диносауруси (за кои се снимени многу филмови) и поделбата на супер континентот Пангеа на континентите Лауразија и Гондвана.

Австралија се отцепи од делот наречен Гондавана за време на Горна Јура и рана креда. На ист начин, Лаурасија беше поделена на она што денес го знаеме како Северна Америка и Евроазија, создавајќи разни нови видови цицачи, бидејќи условите на животната средина се променија за сите нив.

Јура геологија

Јура период

Овој геолошки период главно е поделен на долен, среден и горен. Ова се добро познатите епохи во одреден период. Дадени се имињата Лиас, Догер и Малм. За време на Јура, нивото на морето доживеа неколку мали промени, но само за време на ентериерот. Веќе во горната Јура, може да се забележат побрзи осцилации за некое време што доведоа до пораст на нивото на морето, предизвикувајќи поплавување на големи области во Северна Америка и Европа.

Во овој период можеме да посочиме на две биогеографски провинции лоцирани во она што денес го знаеме како Европа. Едниот е познат како Тетис на југ и друг бореал на север. Сите корални гребени требаше да бидат ограничени во најголемиот дел во провинцијата Тетис. Транзицијата што постоеше помеѓу двете провинции се наоѓаше на денешниот Пиринејски полуостров.

Геолошкиот запис за периодот Јура е доста добар, особено во западна Европа. И, тоа е дека во овој дел од континентот постоеја обемни морски секвенци што укажуваат на време кога голем дел од континентот беше потопен под тропско море со мала длабочина. Заради славата што ја издвојуваат овие потопени подрачја, тој е познат како Светско наследство на Јураскиот брег и лагерстен на Холцмаден и Солнхофен.

Јура клима

Јура вегетација

Во овој период, растенијата што беа навикнати на потопла клима беа оние што се ширеа скоро низ целата земја. Овие растенија беа во можност да се прошират до 60 степени географска ширина. И флората што припаѓаше на деколтето Гондвана на југ, на север од Сибир вклучуваше бројни групи папрати кои беа во можност да издржат прилично силни мразови. Денес, современите роднини на овие папрати не се во можност често да моделираат мраз и ниски температури.

Сето ова на постоење на високи температури предизвикало дека пејзажите на Јура биле побогати со вегетација од оние на Тријас. Особено, имаше многу обилна вегетација во повисоките географски широчини. Бидејќи беше прилично жешка и влажна клима беше дозволено да се прошири на сите џунгли, џунгли и шуми кои формираа голема количина пејзаж, е типично за филмовите од Јура. Така шумите исто така почнуваат да се шират низ целата површина на земјата и се издвојуваат семејства како четинари слични на борови и араукарии, придружени со разни видови папрати и палми. Сигурно сите овие пејзажи преполни со вегетација ќе потсетат на некои филмови од Јура.

Флора и фауна

јура пејзаж

За време на периодот Јура, флората имаше доста глобална важност, особено на високи географски широчини. Не само што беа обилни копнените шуми полни со четинари и папрати, туку беа и гинко и опашки од коњи. Во овој период, растенијата кои имаат соцветија сè уште не се појавуваат. Потсетуваме, до сега, најраспространетите растенија на глобално ниво спаѓаат во групата гимнастици, односно оние кои немаат цвеќиња.

Диференцијалната дистрибуција на флората низ целата копно е вистински одраз на поделбата што постоела помеѓу екваторијалните и северните зони. Развојот на диференцирани ирваси беше предизвикан од постоењето на бројни морски бариери што постоеја помеѓу северот и југот. Овие морски бариери беа условени од поголем температурен градиент, кој од најголемиот дел на столбот се движеше кон Екваторот. Овие термички градиенти не беа толку стрмни како денес, иако нема докази за поларен мраз за време на Јура. Ова значи дека хипотезата дека температурите биле високи и биле причина за ширење на овој вид растенија е дополнително потврдена.

Флората која била далеку од екваторот одговарала на растенијата на умерените зони и сите овие јурашки пејзажи биле нарекувани со името Цикадофита. Шумите гинко и две четинари го превидиле целиот пејзаж. Современоста останува, но вистинските цветни растенија сè уште изостанаа. Истото важеше и за дрвјата од тврдо дрво.

Што се однесува до фауната, диносаурусите се шират на глобално ниво во овој период, како животни кои преовладуваат на планетата во остатокот од периодот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Јура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.