Јоханес Кеплер

Јоханес Кеплер

Ако сте се интересирале за астрономија и физика, веројатно многу пати сте чуле за законите на Кеплер. Овие закони што го воспоставуваат движењето на планетите околу Сонцето во Сончев систем Тие биле измислени од астрономот и математичар научник Јоханес Кеплер. Тоа беше прилично револуција што помогна да се разбере динамиката на планетите околу Сонцето и да дознаеме повеќе за нашиот универзум.

Во овој пост детално ќе ви ја раскажеме биографијата на Јоханес Кеплер и сите негови откритија. Beе можете да го знаете придонесот во астрономијата.

Биографија

Закони на Кеплер

Роден во Виртемберг, Германија, во 1571 година, неговите родители беа тие што го натераа да има интерес за сè што е поврзано со астрономијата. Во тоа време хелиоцентрична теорија Направено од Никола Коперник затоа беше потребно само да се знае повеќе за движењето на планетите околу Сонцето.

На 9-годишна возраст, таткото на Кеплер го натерал да гледа затемнување на Месечината и можел да види како Месечината изгледа прилично црвена. На возраст од 9 до 11 години, тој работел како работник во полињата. Веќе беше во 1589 година кога влезе на Универзитетот во Тибинген. Тој беше во можност да студира етика, дијалектика, реторика, грчки, хебрејски и астрономија. Делот што му даваше најголема страст беше астрономијата и, на крајот, тоа беше неговиот повик.

Неговиот татко тргнал во војна и никогаш повеќе не го видел во животот. Објаснувањето на хелиоцентричната теорија беше резервирано за најдобрите студенти. Иако беше против вистинската наука, на останатите помалку истакнати студенти им се предаваше геоцентрична теорија дизајниран од Птоломеј. Иако беше бесмислено да се обелоденат две различни теории истовремено, тоа е она што беше направено за да се разликуваат истакнати студенти кои заслужуваа да ја знаат „вистината“ и останатите кои се решија за заостанати теории.

Кеплер тренираше како Коперниканец и беше убеден во секое време за валидноста на теоријата. Кога сакаше да стане лутерански министер, дозна дека протестантското училиште во Грац бара наставник по математика. Тогаш започнал да работи во 1594 година. Неколку години објавувал алманаси со астролошки предвидувања.

Посветен на астрономијата

Студии за астрономија во Кеплер

Поголемиот дел од животот на Јоханес Кеплер беше посветен да ги разбере законите што управуваат со движењето на планетите. Отпрвин, кога ги започна своите студии, тој сметаше дека планетите и нивните движења треба да ја зачуваат хармонијата на законите на Питагора или музиката на небесните сфери.

Во своите пресметки тој се обидел да покаже дека растојанието помеѓу Земјата и Сонцето е составено од 6 сфери кои биле вгнездени една по друга. Тие шест сфери се оние што ги содржеа другите 6 планети кои, во тоа време, биле познати само Меркур, Венера, Земјата, Марс, Јупитер и Сатурн.

Подоцна во 1596 година, тој напиша книга во која ги изнесе своите идеи. Книгата стана позната како „Космичката мистерија“. Во 1600 година, тој се согласи да соработува со Тихо Брахе, кој го постави најдобриот астрономски центар за набудување во тоа време. Центарот се викал замок Бенатки и се наоѓал во близина на Прага.

Тихо Брахе ги имаше најдобрите и најпрецизни податоци за планетарно набудување достапни во тоа време. Всушност, на ниво на прецизност, тоа ги победи податоците со кои се справил самиот Коперник. Сепак, и покрај тоа што споделувањето на податоците во голема мера би помогнало во соработката на двајцата, Тајчо не сакаше да ги сподели овие добри податоци со Кеплер. На неговата смртна постела, тој навистина се согласи да ги остави овие податоци на Кеплер, што ги покажа сите податоци за планетарните орбити во годините во кои тој собираше информации и проучуваше за нив.

Со овие многу прецизни податоци е како Јоханес Кеплер можеше да ги заклучи вистинските орбити на планетите познати во тоа време и да ги елаборира законите на Кеплер подоцна.

Закони на Јоханес Кеплер

Откритија на Кеплер

Во 1604 година забележал супернова на Млечниот пат, која подоцна беше наречена Кеплер везда. Ниту една супернова не е забележана по оваа во нашата сопствена галаксија.

Бидејќи дизајните на Тајчо повеќе одговараа на планетата Марс, токму тоа го натера Кеплер да сфати дека орбитите на планетите не биле кружни, туку елипсовидни. Тој не можеше да прифати дека Бог не ги постави планетите со поедноставна геометрија, освен елипсовидна. Конечно, по многу студии, тој беше во можност да провери дали теориите што одат со елиптиците функционираат совршено. Така се роди првиот закон на Кеплер, кој вели „Планетите ги опишуваат елиптичните движења околу Сонцето, а второто се наоѓа во едно од фокусите на елипсата»

Ова беше скок и еволуција во астрономијата, каде што пред желбите доаѓаа факти дека Бог го создал универзумот. Кеплер едноставно набудуваше податоци и извлекуваше заклучоци за нештата без да размислува за предрасуди. Некогаш го опиша движењето на планетите, сега беше време да откриеме која е брзината со која тие се движеа во нивните орбити. Вака дојде до вториот закон на Кеплер кој вели „ Планетите, додека патуваат низ елипсата, истовремено метат еднакви области".

Долго време, овие два закона можеа да бидат потврдени на другите планети. Она што остана да се знае е односот помеѓу траекторите на планетите и едни со други. По неколку години работа, набationsудувања и пресметки, тој го откри третиот и најважен закон што управува со движењето на планетата и вели „ Плоштадот на периоди на планетите е пропорционален на коцката на нивното средно растојание од Сонцето« Овој трет закон е најсложен и елаборат и беше наречен хармоничен закон. Со ова беше можно да се обединат, предвидат и подобро да се разберат движењата на вездите во Сончевиот систем.

Како што можете да видите, Јоханес Кеплер имаше пошироко познавање на универзумот што останува и денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Себеси dijo

    Законите на Кеплер беа откриени, а не измислени