Јаки летачи, нивното место и климатските промени

место за летачи

Климатските промени можат да влијаат на многу животински и растителни видови на начини што не можеме ниту да ги замислиме. Од фрагментација во нивното живеалиште до промени во фенологијата и нивните циклуси, климатските промени предизвикуваат многу промени (некои од нив неповратни) кај многу видови ширум светот.

Во овој случај, ние ќе зборуваме за машкиот род јака летач. Птица чија бела дамка на главата е од витално значење за нејзиното размножување и парење. Колку влијаат климатските промени врз оваа скапоцена птица?

Стратегија за јакани летачи

Мажот од јака Flycatcher има бело дамка на главата и е од витално значење за вашето барање женка. Колку е поголемо самото место на главата, толку е попривлечно за жените и поголема е веројатноста тие да ја пренесат во своите гени. Така било засекогаш. Сепак, веќе неколку децении, нешто се смени.

Климатските промени негативно влијаат на оваа птица. Тоа го прави на таков начин што мажите со најмало место ќе преживеат повеќе од оние со големи дамки и имаат повеќе потомци.

летач

Јаката летачкаФицедула албиколис) е птица мисирка, позната како птици. Тешко е да надмине 18 грама тежина, гнезда во северна и средна Европа, од каде што бега веднаш штом ќе заврши летото, засолнувајќи се во Африка. Претставува голем сексуален диморфизам. Theенките имаат сивкаста боја, додека мажјаците комбинираат црно-бело како да се китови убијци или панди. Покрај тоа, тие претставуваат бело место на предниот дел на главата, над клунот. Најголемата големина на ова место е поврзана со поседување поголема територија и поголеми можности за привлекување жени и размножување.

Експертите за овие птици ги проучуваат веќе 36 години. Првите пати кога ги фатија и заобиколија, тие го потврдија репродуктивниот успех што го уживаа имајќи го најголемото место на главата. Сепак, во средината на 90-тите години на минатиот век, работите започнаа да се менуваат и се забрзаа во текот на изминатата деценија.

Warуџеста дамка

Во втората половина на студиите спроведени од експерти, откриено е дека мажите со најмало фронтално место преживуваат подолго и имаат повеќе потомци. Во студијата се проценува дека станува намалувањето на дамката 11% помалку. Она што го привлече нивното внимание е дека тие не знаеја дали да го поврзат намалувањето на самото место со нивната способност да се прилагодат од самите птици на оние со најмало место. Но, немаше смисла бидејќи во првиот дел од студијата преживеаја оние со најголема дамка.

јака летач

Меѓутоа, сега во денешно време, летачите со помал обем на вратот сега имаат поголема територија и привлекуваат повеќе жени.

Што се смени?

Експертите управуваа со бројни варијабли за да го објаснат намалувањето на самото место на главата. Но, тие останаа со оние поврзани со климатските промени. Бидејќи глобалните температури се зголемија од 80-тите до денес, во потоплите извори (за време на додворување и месеци на парење) птиците прават подобро со помали дамки. Затоа климатските промени вршат селективен притисок во корист на помалку надарените.

„Не сме сигурни што создава разлика во фитнесот, пред или сега. Можеби климатските промени го отежнаа одгледувањето на овие птици, особено затоа што тие мора да мигрираат во Африка. Ова може да значи дека мажјаците со најголеми дамки сега треба да работат понапорно: покрај тоа што ги хранат своите пилиња, овие мажи се вклучени во повеќе конфронтации со други мажи. Обратно е кај репродуктивниот успех. Големите дамки привлекуваат жени, но и машки предизвикувачи “. Експертите за овие птици коментираат.

Како заклучок се извлекува дека напредувањето на првиот и движењето кон север се двата ефекти на климатските промени што најмногу влијаат на птиците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.