Јадранско море

хрватско море

Во рамките на Средоземно Море има мали делови од ова море што се протега помеѓу бреговите на околу. Еден од овие делови е Јадранско море. Тоа е делот што се протега од италијанскиот полуостров и западниот брег на балканскиот полуостров. Има должина од околу 800 километри и максимална ширина од 200 километри. Тоа е море кое има голем трговски и туристички интерес.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и важност на Јадранското Море.

клучните карактеристики

карактеристики на јадранското море

Тоа е дел од Средоземното Море што се протега од Венецискиот Залив на северо-запад до Протокот на Оранто на југо-исток. Вкупната површина на Јадранското Море е приближно 160.000 квадратни километри и неговата просечна длабочина е само 44 метри. Тоа е едно од најплитките мориња на целата планета. Делот што има поголема длабочина е помеѓу Гаргано и Драч и подоцна достигнува длабочина од 900 метри.

Иако не е многу обемна шипка, таа ги капе крајбрежјата на 6 земји. Овие земји се како што следува: Италија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија. Името на Јадранското Море потекнува од етрурската колонија Хадрија. Оваа колонија се наоѓала на бреговите на Италија и затоа Римјаните ја нарекле Маре Хадриатикум.

Меѓу преовладувачките ветрови што ги наоѓаме на ова море преовладуваат во регионот и се нарекува со името на бора. Дува силно во североисточен правец, додека другиот доминантен ветер се нарекува сироко. Овој ветер е нешто послаб што доаѓа од југоисточен правец. Двата ветрови се менуваат во текот на целата година во зависност од сезоната во која се наоѓа.

Бидејќи е плитко море, има една од најизразените приливи од сите останати делови на Средоземното море. И, има извонреден контраст помеѓу неговите два брега. Од една страна, го имаме италијанскиот брег кој има релативно права и континуирана форма и нема никакви острови. Од друга страна, имаме балканско крајбрежје, особено проширено од хрватското крајбрежје, тоа е прилично назабено и опремено со острови со различна големина. Скоро сите острови имаат издолжени форми и се распоредени паралелно со копното.

Јадранско море и италијански брег

Јадранско море

Знаеме дека Јадранското море од италијанска страна се протега долж 1.250 километри крајбрежје. Започнува од пристаништето Трст северно до ртот Отранто. Се нарекува пета на чизмата на италијанскиот полуостров.

Главните Географски несреќи што ги наоѓаме во ова море се следниве: Заливот во Трст, делтата По и Заливот и венецијанската лагуна, сите на север. Подолу на југ ги наоѓаме полуостровите Гаргано и Пуliaа како и Голго де Манфредонија.

Како што споменавме на почетокот на статијата, тоа е море од голема економска важност. И тоа е дека има доста главни пристаништа со голем економски интерес. Овие пристаништа се од север кон југ: Трст, Венеција, Равена, Римини, Анкона, Бари и Бриндизи.

Јадранско море и балканско крајбрежје

делови искапен од јадранско море

Да го анализираме другиот дел на Јадранското Море. Овој дел од морето е повеќе исечен и има изобилство острови. Така, крајбрежјето на Балканскиот Јадран е со должина од 2.000 километри. Оваа должина започнува од словенечкото пристаниште Копер до протокот на Оранто.

На крајот од северниот дел се наоѓа полуостровот Истра. Од овој полуостров започнува таканаречениот далматински брег, лоциран во Хрватска. Theубопитната работа за овој источен брег е околу 1.200 острови со различна големина на точкаст начин што се однесуваат на трагите на далматинец. Најважните острови според големината се Крес, Крк, Паг, Хвар, Браш и Корчула, меѓу многу други. Јужно од Далмација се наоѓа Которскиот залив.

Главните комерцијални пристаништа што се наоѓаат во балканскиот дел на Јадранското море се, од север до југ: Риека, Сплит и Дубровник (Хрватска), Котор (Црна Гора) и Драч (Албанија).

Економија

Ова море, иако мало, има големо економско значење за разни човечки активности. Toе видиме кои се изворите на економија што Јадранското Море им ги нуди на сите околни градови.

Природни извори

Тука се наоѓаат подводни наслаги на падови на гас откриени пред околу половина век. И покрај тоа што беа откриени порано, тие започнаа да се експлоатираат во 90-тите години на минатиот век. Во близина на брегот Емилија-Ромања има околу 100 платформи за вадење гас. Овој гас се користи за снабдување со електрична енергија на околните градови.

На север, во По Басенот, наоѓаме некои важни наоѓалишта на нафта. Многу од овие наоѓалишта се уште се во фаза на истражување бидејќи се откриени неодамна.

риболов

Тоа е уште една од важните економски активности што се одвиваат во Јадранското Море. Тоа е главната економска активност во овој регион низ историјата. Сепак, во моментов, поради човечкото суштество, постои сериозен проблем со преголема експлоатација на риболов. Највисоките улов одговараат на областа Италија. Овде околу 60.000 луѓе имаат работа во риболов, што претставува 40% од вкупното производство на риболов во земјата.

Туризмот

Конечно, економската активност што нуди придобивки за околните области е туризмот. Земјите што граничат со Јадранското Море се важни туристички области. Главните области се како што следува: регионот Венето и крајбрежјето Емилија-Ромања, и во Италија, како и далматинскиот брег на Хрватска. Иако не е главен, туризмот е извор на приход за земјите од балканскиот брег. Особено да се биде фаворит за Хрватска и Црна Гора. Голем дел од бруто домашниот производ на овие земји е дел од туристичката активност.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Јадранското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.