Zonat kohore

Në varësi të informacionit që nxirret nga a harta e koordinatave Ne mund të përdorim meridianin zero ose meridianin e Greenwich-it për të qenë në gjendje të ndajmë planetin tokë në 24 seksione që i njohim si zona kohore. Zonat kohore janë ato vija imagjinare në të cilat ne ndajmë tokën në mënyrë që të krijojmë ndarje kohore dhe është një burim i dobishëm për të qenë në gjendje të organizojmë kohën rreth gjithë planetit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si funksionojnë zonat kohore dhe sa e rëndësishme është.

Cilat janë zonat kohore

Meqenëse planeti ynë po rrotullohet vazhdimisht në vetvete nuk është e njëjta kohë në një zonë në një tjetër të planetit. Ndërsa është drita e diellit në Spanjë, ajo ende po agon në kontinentin Amerikan. Prandaj, nëse duam të vendosim një orar për të gjithë, duhet t'i marrim parasysh këto ndryshime. Kjo është arsyeja pse zhvillohen zonat kohore.

Zonat kohore lindin nga një ndarje e planetit tonë në 24 seksione duke përdorur meridianin zero si referencë. Tekstet meridiane mund të gjenden në një hartë koordinuese. Ky bëhet një burim i dobishëm për t'ju ndihmuar të organizoni kohën tuaj. Çdo zonë kohore mat 15 gradë. Kjo do të thotë që për të ndarë 360 shkallët e sferës tokësore, duhet të krijohen 24 seksione. Çdo seksion do të tregojë numrin e orëve që duhen që toka të shkojë rreth boshtit të vet. Kështu tregojmë se si duhet një ditë për t'u kthyer.

15 gradët e matura nga secila zonë kohore në atë që ndahet në planet, korrespondojnë me një orë. Prandaj, midis 24 seksioneve në të cilat ndahet toka korrespondon me 24 orë në ditë.

Si llogariten ato

Harta e zonës kohore

Në mënyrë që të vendoset një orar i qëndrueshëm në të gjithë planetin, zonat kohore duhet të llogariten në mënyrë korrekte. Zonat kohore drejtohen nga një standard kohor i njohur si UTC (Koha e Koordinuar Universale). Këto koordinata të botës mund të merren nga koha atomike ndërkombëtare. Kjo kohë është një standard shkencor që përpiqet të masë kohën që kalon në orët atomike dhe numërohen pika të ndryshme të planetit. Tani për tani, është modeli më i saktë që të mund të llogarisni kohën.

Janë llogaritur zonat kohore në planet duke përdorur si referencë meridianin zero të vendosur në Londër. Nga kjo meridian zero në lindje shtohet deri në një orë për çdo zonë kohore. Përkundrazi, nga meridiani zero në perëndim zbritet një orë. Raporti i mbledhjes ose zbritjes në orë varet nga rrotullimi i tokës. Dhe është që planeti rrotullohet në një drejtim nga perëndimi në lindje. Për këtë arsye, llogaritja për orë e bishtave që përshkojnë këtë drejtim quhet devijim pozitiv, ndërsa boshtet që llogariten në drejtim të kundërt, pra në perëndim, quhen devijim negativ.

 Shembuj të zonave kohore

Ne do të tregojmë disa shembuj të zonave kohore për të lehtësuar të kuptuarit. Ju mund ta llogaritni shpejt kohën në një qytet të caktuar në një rajon duke njohur zonën e tij të kohës. Duhet të mbani mend nëse kjo zonë është negative për të zbritur orët ose nëse është pozitive të shtoni orë. Këta janë disa shembuj:

Disa nga qytetet që korrespondojnë me meridianin zero kanë zona kohore UTC ± 00:00 dhe janë për shembull Mali, Bregu i Fildishtë, Grenlanda, Mauritania, Gambia, Portugalia, Ndër të tjera.

Disa qytete zona e të cilave është UTC -05: 00 (pesë orë prapa) janë Meksika, Kolumbia, Kanada, Peru dhe disa rajone të Brazilit. Në këtë rast, ne shohim se si zona kohore është negative dhe do të thotë që pesë orë duhet të zbriten nga koha e treguar nga meridiani zero. Nëse në lokalitetet që ndodhen në meridian është 10 gjatë natës, në të gjitha rajonet që kanë këtë zonë kohore do të jetë 5 pasdite.

Do të shohim shembuj të tjerë më ekstremë si UTC -12: 00 (dymbëdhjetë orë më pak): këtu gjejmë ishullin Baker dhe ishullin Holland. Këtu mund të shohim se është në meridianin zero është 7 pasdite, në këto ishuj do të jetë 7 në mëngjes.

Tani shkojmë në anën tjetër ku duhet të shtojmë orë. Me një zonë kohore UTC +06: 00 (gjashtë orë më shumë) gjejmë Bangladeshin, Rusinë dhe Butanin, ndër të tjera. Këtu mund të shohim se ato shërbejnë me meridian por janë 9 në mëngjes, në këto vende do të jetë 3 pasdite.

Për çfarë shërbejnë

ndryshimi i aktiviteteve sipas zonës kohore

Shumë njerëz pyesin se për çfarë janë zonat kohore. Objektivi kryesor është të jesh në gjendje të gjesh kohë nëpër botë. Orët bazohen në meridianë të ndryshëm siç vendosin autoritetet e secilit vend ose lokalitet. Secili lloj i zonës kohore ka pasoja të caktuara në jetën e përditshme të secilit vend.

Me këtë krijim të sistemit të zonës kohore gjejmë një matje të kohës së 24 orëve të ditës të qeverisura nga meridiani zero. Kështu bëhet më e lehtë dhe më praktike të jesh në gjendje të llogaritësh orët në secilin vend. Iniciativa për të krijuar një kohë botërore por e qeverisur nga zonat kohore dhe i nënshtrohet meridianit zero ishte nga Inxhinier Skocez-Kanadez Sandford Fleming. Krijimi i kësaj mënyre të matjes së kohës në të gjithë planetin lindi në fund të shekullit të XNUMX-të.

Meqenëse ka këto ndryshime kohore në varësi të zonës së botës ku jemi, ekziston një fenomen i njohur si Jet lag. Bëhet fjalë për keq adaptimin në orare të ndryshme dhe afeksionin ndaj ritmeve cirkadiane të dy prej njerëzve që udhëtojnë vazhdimisht. Për shembull, për stjuardesat dhe pilotët kjo vonesë jet zakonisht ndikon mjaft në jetën e tyre të përditshme. Kjo sepse, kur ata arrijnë në një vend larg origjinës së tyre, orari nuk është i njëjtë, dhe as aktivitetet e kryera atje.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth zonave të ndryshme kohore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.