zonat bioklimatike

kafshëve dhe vegjetacionit

Siç e dimë, klima është e aftë të krijojë zona me karakteristika të ndryshme në të cilat jeta përshtatet vazhdimisht. Për shembull, gjejmë zona të ngrohta, të ftohta dhe të buta me bimësi dhe faunë të përshtatur me të dhe me ekosisteme tipike të asaj zone. Kjo njihet me emrin e zonat bioklimatike. Veprimi klimatik në një rajon të caktuar është vendimtar për zhvillimin dhe evolucionin e jetës dhe peizazheve.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për zonat bioklimatike dhe karakteristikat e tyre.

Ndikimi i klimës në zonat bioklimatike

zonat bioklimatike

Diversiteti i mjedisit gjeografik përcaktohet nga një sërë faktorësh si p.sh topografia, uji, toka dhe vegjetacioni. Në këtë temë do të analizojmë këtë racë duke u bazuar në atë që ne e konsiderojmë si variablin më të rëndësishëm: klimën.

Studimet e klimës zbulojnë diversitetin ekzistues rajonal në lidhje me temperaturën, reshjet, orët e diellit, mjegullën, ngricën dhe më shumë. E gjithë kjo për shkak të një sërë faktorësh dhe elementësh që do t'i analizojmë më poshtë, por së pari është e nevojshme të kuptojmë se çfarë nënkuptojmë me mot dhe klimë.

Moti është gjendja e atmosferës në një kohë dhe vend të caktuar. Klima do të jetë një vazhdimësi periodike e llojeve të motit. Për të kuptuar klimën e një rajoni, na duhen të paktën 30 vjet informacion.

zonat bioklimatike

zonat bioklimatike të botës

rajoni ndërtropikale

Ai mbulon të gjitha klimat e vendosura midis dy rajoneve tropikale. Karakteristikat e përgjithshme janë:

 • Temperatura e lartë gjatë gjithë vitit (më e lartë se 16ºC).
 • Reshjet vjetore më të mëdha se 750 mm. Shkaktuar nga lëvizja konvektive, Zona e Konvergjencës Tropikale dhe Rrjedha Jet Lindore.
 • Rritja e vrullshme e bimësisë. Edhe pse shpërndarja e tij dhe shfaqja e llojeve të ndryshme të pyjeve janë të lidhura me sasinë e reshjeve dhe shpërndarjen e tij vjetore.

ekuatorial i lagësht

Gjendet në Guine, Afrikë, Kongo, Indokinë, Indonezi dhe pellgun e Amazonës. Temperatura mesatare vjetore është rreth 22º-26ºC, me një amplitudë të vogël termike. Reshjet vjetore janë 1500-2000 mm. Vjetore, pa stinë të thatë, lagështi relative e lartë (85%). Lumenjtë janë të fuqishëm dhe të rregullt.

Bimësia përfaqësuese është xhungla: formacione të dendura, të mbyllura, të pasura me bimësi, të padepërtueshme nga bishtajore dhe orkide. Pemët janë shumë të larta dhe kurorat e tyre formojnë një tendë të vazhdueshme; lëvorja e saj është e lëmuar dhe dy të tretat e poshtme të trungut janë pa degë; gjethet janë të gjera dhe me gjelbërim të përhershëm. Lianat dhe epifitet (bimë që rriten në degë dhe shkurre) janë gjithashtu tipike.

Tokës i mungon humusi dhe ka një kore laterite për shkak të pastrimit të tepërt (shpëlarjes) nga uji i shiut.

Tropikal

Ndodh në skajet e brezit ekuatorial dhe kontinenteve perëndimore, Karaibeve dhe Amerikës Qendrore.

Temperaturat janë të larta gjatë gjithë vitit, por luhatjet vjetore të temperaturës rriten. Sa i përket reshjeve, ato janë midis 700 dhe 1500 mm.

Bimësia i përshtatet thatësirës duke ngurtësuar kërcellet dhe gjethet e saj dhe duke zvogëluar madhësinë e tyre. Formacioni kryesor i bimëve është savana, e cila karakterizohet nga një sasi e madhe barishtesh të larta (bari) dhe shkurre të vogla dhe disa pemë sporadike. Mund të dallojmë disa nëntipe:

 • savanë e pyllëzuar e formuar nga pemë të distancuara dhe nga drithërat e dendura të formuara nga barishtet. Në Afrikë, akaciet dhe baobabët me majë të sheshtë janë tipike.
 • savanat me bar i lartë i shoqëruar me mjedise gjysmë të thata të klimës tropikale.
 • Në Amerikën e Jugut, klimat tropikale janë të lidhura me të ashtuquajturat fusha të mbyllura.
 • Në Australi gjejmë savanat e pemëve me gjethe të forta si eukalipt.

Muson

Gjithashtu i njohur si klima e lagësht tropikale; shpërndarë në Azinë Juglindore (Indi, Indokinë, Indonezi) dhe Madagaskar. Temperaturat janë të larta gjatë gjithë vitit. Sa i përket reshjeve, ka shtatë ose tetë muaj sezone me shi dhe sezon të thatë. Shiu është i dendur dhe shkaktohet nga musonet. Në dimër, erërat tregtare fryjnë nga kontinenti (sezoni pa shi), por në verë, erërat e nxehta dhe të lagështa tregtare nga hemisfera jugore kalojnë ekuatorin dhe lëvizin në jugperëndim, duke sjellë shi të dendur kur arrijnë në kontinent.

Pylli i musonit paraqet një model më të hapur se më parë, kështu që ka një zhvillim të madh të bimësisë së nënës. Pemët janë 12 deri në 35 metra të larta, më përfaqësueset janë dru tik dhe bambu. U shfaqën gjithashtu lianas dhe epifite.

Zonat bioklimatike të rajoneve të thata

Për sa i përket vendndodhjes së tij dallojmë:

 • Një zonë e përhershme anticiklonike që prek bregun perëndimor të kontinentit: shkretëtirën Australiane të Saharasë. Tropikët prodhojnë një masë ajri e thatë e vazhdueshme e fundosjes që është shumë e ngrohtë kur arrin në sipërfaqe në rrezet e forta të diellit.
 • Në brendësi të kontinentit, pasi stuhia arrin shumë e dobët: Rusia Qendrore dhe Midwest Amerikan.
 • Ka pengesa malore që pengojnë kalimin e stuhive në ligë: Mongolia, Patagonia dhe Shtetet e Bashkuara perëndimore.
 • Shkretëtirat bregdetare janë rezultat i rrymave të ftohta oqeanike. Era ftohet kur bie në kontakt me këto rryma oqeanike, por përmbajtja e tyre e ulët e avullit të ujit do të thotë që mjegulla krijohet vetëm kur ato arrijnë në kontinente. Një shembull është shkretëtirën Atacama në Kili.

rajonet e buta

rajonet e buta

Mesdhetar

Gjendet ndërmjet 30º-45º gjerësi gjeografike veriore dhe jugore, më konkretisht vendet që kufizohen me Detin Mesdhe, Australinë jugperëndimore, Kaliforninë, Kilin qendror dhe Afrikën Jugperëndimore.

Temperaturat janë të buta duke lëvizur midis 21º dhe 25ºC në verë dhe midis 4º dhe 13ºC në dimër. Reshjet variojnë midis 400 dhe 600 mm. Vjetore, zakonisht ndodh në pranverë dhe vjeshtë. Sezoni i thatë përkon me verën.

Bimësia përfaqësuese është ajo sklerofile, me gjethe kortikale të vogla dhe të forta, me lëvore të trashë dhe me degë të lidhura dhe të përdredhura. Në rajonin e Mesdheut, ky pyll përbëhet nga pemë të tilla si lisat e tapës, lisat, pishat e Halepit, pishat e gurta dhe ullinjtë. Ekziston edhe një shtresë e pasur shkurre me pemë luleshtrydhe, dushqe Kermes, dëllinja dhe dëllinja.

Oqeanike

Gjendet në Evropën veriperëndimore, në bregdetin veriperëndimor të Shteteve të Bashkuara, në bregun lindor të Kanadasë, në Kilin jugor, në Australinë juglindore, në Tasmani dhe në verilindje të Zelandës së Re.

Janë zona brenda gamës së shqetësimit të përhershëm të fronteve polare, ndaj u mungojnë stinët e thata. Reshjet variojnë nga 600 deri në 1.200 mm, duke qenë më të forta në dimër. Temperaturat janë mesatare, ndërmjet 8º dhe 22ºC, për shkak të ndikimit zbutës të oqeaneve, megjithëse ato zbresin drejt veriut dhe drejt brendësisë së kontinenteve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për zonat bioklimatike dhe karakteristikat e tyre.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.