Pjesa jugore e Kilit është thelbësore për të kuptuar ndryshimin e klimës

zona jugore e Kilit

Siç u përmend shumë herë, ndryshimi i klimës prek çdo cep të tokës. Në disa vende, për shkak të gjerësisë së gjerë ose kushteve të tyre, ka zona që janë më të prekshme nga efektet e ndryshimit të klimës dhe të tjerat janë më rezistente.

Rajoni kilian i Magallanes dhe Antarktidës, në jugun ekstrem të Amerikës, ofron kushte të jashtëzakonshme për të studiuar efektet e ndryshimit të klimës. Kjo është diçka që shkenca duhet të përfitojë për të marrë rezultate më të mira dhe njohuri më të mëdha rreth veprimeve dhe pasojave të mundshme.

Zona më jugore e planetit

harta e jugut të Kilit

Ndodhet 3.000 kilometra në jug të Santiago qyteti i Punta Arenas. Shtë epiqendra e misioneve shkencore që veprojnë në Magellan dhe Antarktidë. Isshtë zona më jugore e planetit dhe po arrin një pjekuri të mirë për t'u bërë një pol shkencor subantarktik dhe Antarktik.

Kërkime mbi ndryshimet klimatike dhe mjedisin detar

akullnajat në zonën jugore

Bërja e këtyre rajoneve një pol global shkencor dhe teknologjik i përgjigjet faktit se fenomeni aktual i ndryshueshmërisë së klimës ka ndikime në zonat e Qendra për Kërkime Dinamike të Ekosistemeve Detare me Gjerësi të Lartë (IDEAL).

Kryerja e studimeve dhe analizave në këtë rajon nga pikëpamja shkencore lejon marrjen e shumë informacioneve të vlefshme në lidhje me të gjitha ndryshimet që po ndodhin për shkak të ndryshimeve klimatike. Ndër studimet e kryera në këtë rajon është për të gjetur se si ndikon ndryshimi i klimës në mjedisin detar. Rritjet e temperaturave, përqendrimet e larta të CO2 në atmosferë, shkaktojnë ndikime në oqeane. Për shembull, ne gjejmë zbardhjen e koraleve, acidifikimin e ujit dhe shkatërrimin e habitateve të specieve që janë më të prekshme nga ndryshimet në mjedis.

Precisamente, zonat më të prekshme janë ato që duhet të studiohen më në detaje, pasi ato janë ato që ofrojnë më shumë informacione se si ndryshimet mund të ndikojnë në speciet që jetojnë atje. Falë një përgjigje më të madhe ndaj ndryshimeve mjedisore, më shumë eksperimente dhe teste mund të bëhen për të kuptuar më mirë pasojat.

Ekosistemet detare duhet të mbrohen

zbardhja e koraleve për shkak të ndryshimit të klimës

Pasja e rezultateve të mira nga eksperimentet në këto zona i lejon autoritetet të marrin vendime të caktuara që mund të mbrojnë ekosistemet detare. Nëse kemi njohuri pak a shumë të sakta në lidhje me pasojat që një efekt i caktuar mund të ketë në një specie, ne mund të marrim masa për të mbrojtur atë specie.

Një shembull i gjithë kësaj është tërheqja e akullnajave në disa fjorde në zonë. Ky efekt bën që uji i ëmbël në zonën e shkrirë të hyjë në mjedisin detar dhe të ndryshojë vetitë kimike dhe biologjike. Speciet që kanë nevojë për një përqendrim të caktuar të kripës për të jetuar, nuk do të jenë në gjendje t'i rezistojnë këtyre ndryshimeve dhe do të vdesin.

Meqenëse është e vështirë të kthehemi në çështjet e ndryshimit të klimës, Ajo që duhet bërë më shumë është gjetja e zgjidhjeve për problemet që lindin. Zgjidhje të qëndrueshme që ndihmojnë përshtatjen e mjediseve detare ndaj ndryshimeve klimatike.

Edukimi mjedisor si një mjet zgjidhjeje

zona jugore e ndryshimit të klimës në Kili

Edukimi i të vegjëlve për të marrë përgjegjësi për mjedisin është një mjet për të qenë në gjendje të zgjidhin problemet mjedisore që rrjedhin nga ndryshimi i klimës. Duhet të përmendet se, nëse trajnojmë njerëz të aftë të hulumtojnë, analizojnë dhe marrin vendime pro-mjedisore, Ne do të promovojmë ndërgjegjësimin global për respektimin e mjedisit. E gjithë kjo do të kontribuojë në një mënyrë më pozitive për të lehtësuar pasojat e ndryshimit të klimës.

Nëse duam që të rinjtë të përfshihen në shkencë, kemi nevojë për edukim mjedisor. Fakti që Kili ka sisteme të përshtatshme Antarktik dhe subantarktik në zonën jugore për kërkime mund të çojë në shfaqjen e burimeve nga vendet e tjera dhe organizatat ndërkombëtare, siç ndodh me vëzhgimet astronomike në veri të vendit. Aktualisht, Qendra e Kërkimit Dinamik të Ekosistemit Detar të Gjerësisë së Mesme (IDEAL) është një nga entitetet shkencore më aktive në zonë, me një ekip prej 25 studiuesish nga institucione të ndryshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.