Gjitarët dhe zogjtë do të përshtaten më mirë me ndryshimet klimatike

ndryshimi i klimës

Përballë kushteve të reja që gjenerojnë efektet e ndryshimit të klimës, çdo kafshë përshtatet në një mënyrë apo në një tjetër. Një studim i botuar në revistën Nature Ecology tregon se gjitarët dhe zogjtë ka më shumë të ngjarë të evoluojnë dhe të përshtaten me ndryshimin e klimës sesa të tjerët si amfibët dhe zvarranikët.

A doni të dini më shumë rreth këtij studimi?

“Ne shohim që gjitarët dhe zogjtë janë më të aftë të zgjerojnë habitatet e tyre, që do të thotë se ata përshtaten dhe ndryshojnë më lehtë. Kjo do të kishte një ndikim të thellë në nivelet e zhdukjes dhe në mënyrën se si do të dukej bota jonë në të ardhmen, ”tha Jonathan Rolland, nga Universiteti i British Columbia (Kanada) dhe autor i kërkimit.

Për të kryer studimin, janë përdorur të dhënat e shpërndarjes gjeografike aktuale të kafshëve, të dhënat e tyre fosile dhe të gjitha informacionet që lidhen me evolucionin e specieve. Janë analizuar 11.465 specie, nga ajo që ka qenë e mundur të shihet se ku kanë jetuar ata për 270 milion vitet e fundit dhe kushtet mjedisore që u duhen për të mbijetuar.

Duke pasur parasysh karakteristikat e secilës kafshë dhe mënyrën e saj të jetës, ndryshimi i klimës mund të ndikojë në to në një mënyrë apo në një tjetër. Kjo do të thotë që disa kafshë mund të përshtaten më mirë me kushtet më të pafavorshme.

Meqenëse ky nuk është ndryshimi i vetëm klimatik që ka ekzistuar në histori, Studiuesit kanë zbuluar se këto ndryshime përcaktojnë se ku jetojnë kafshët.

Rolland theksoi se planeti ishte i ngrohtë dhe tropikal deri 40 milion vjet më parë, gjë që e bëri atë një vend ideal për shumë specie, por ndërsa ftohej, zogjtë dhe gjitarët ishin në gjendje të përshtateshin me temperaturat më të ftohta. Që i lejoi ata të lëviznin në habitate të tjera .

Possibleshtë e mundur që ky fakt mund të shpjegojë pse amfibët dhe zvarranikët rrallë shihen në Arktik.

Kafshët që janë të afta të hibernizojnë, rregullojnë temperaturën e brendshme dhe mbrojnë të vegjlit e tyre do të jenë në gjendje të përshtaten më mirë me ndryshimet klimatike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.