Zogjtë tropikalë të kërcënuar nga ndryshimi i klimës

Një ekzemplar i Florisuga mellivora.

Ndryshimi i klimës po prek drejtpërdrejt të gjitha qeniet që banojnë në planet, disa më shumë se të tjerët, por secili prej nesh ka ose do të duhet të kapërcejmë problemet që lindin nëse duam të mbijetojmë. Një nga kafshët që po kalon më të keqen është zogj tropikal.

Duke jetuar në rajone ku ka vetëm dy sezone, njëri i thatë dhe tjetri i lagësht, me temperatura të buta dhe të ngrohta gjatë gjithë vitit, ato janë veçanërisht të prekshme nga ndryshimi i klimës, sipas një studimi të kryer nga studiuesit në Universitetin e Illinois (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) ).) dhe botuar në revistën »Ndryshimi i Klimës së Natyrës».

Studimi, i kryer në Parkun Kombëtar Soberanía de Panamá, i cili ka rreth 260 km2 pyll të mbrojtur në qendër të vendit, është shtëpia e më shumë se 500 specieve të zogjve tropikalë. Këtu, rreth 90% e reshjeve vjetore bien në sezonin e lagësht, i cili fillon në fund të prillit dhe përfundon në fillim të janarit.

Studiuesit kapën më shumë se 250 specie të ndryshme zogjsh me rrjeta mjegulle; Sidoqoftë, mblodhën të dhëna të mjaftueshme vetëm në 20 prej tyre. Që studimi të ishte i plotë, atyre iu desh t'i kapnin, t'i shënjonin dhe t'i kapnin përsëri; kështu që ata mund të dinë se si dhe sa u rrit çdo popullatë zogjsh.

Zogjtë që fluturojnë mbi Panama.

Falë këtij hulumtimi, ata ishin në gjendje ta dinin atë Stinët e thata më të gjata dhe më intensive kanë një efekt negativ në popullatat e këtyre kafshëve, pasi që vetëm një nga 20 speciet e analizuara, Sclerurus guatemalensis, tentoi të rrisë popullsinë e saj me kushte të pakta shiu.

Zogjtë tropikalë, që jetojnë në kushte të qëndrueshme të motit, janë veçanërisht të prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike, pasi nuk kanë pse të trajtojnë streset mjedisore që bëjnë zogjtë në klimë të butë ose të ftohtë.

Ju mund ta lexoni studimin e plotë këtu (në Anglisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.