Zjarret në pyje do të rriten në vitet e ardhshme

Zjarri në pyll

Veryshtë shumë e trishtueshme të shohësh se si, brenda pak minutash, ajo që ka dashur vite, shpesh shekuj, të rritet kthehet në hi. Zjarret në pyje janë pjesë e disa mjediseve natyrore. Në fakt, ka shumë bimë që mund të mbijnë vetëm pas një ngjarjeje si kjo, si ato të gjinisë Protea që jetojnë në Afrikë. Sidoqoftë, shumicën e kohës ato janë shkaktuar nga njerëzit, dhe tani edhe nga ndryshimi i klimës.

E ardhmja e pyjeve paraqitet "e zezë", dhe asnjëherë nuk është thënë më mirë: zvogëlimi i reshjeve dhe intensifikimi i thatësirave do të bëjë që bimët të dobësohen shpejt, e cila gjatë periudha kanikulare zjarret do të jenë protagonistët e ditëve tona në ditë.

Zjarret janë, për kafshët (përfshirë njerëzit), një problem shumë serioz. Një kërcënim që ata nuk duan ta kenë. Zjarri shkatërron gjithçka në rrugën e tij, duke shkatërruar habitatin e qindra specieve dhe duke rrezikuar jetën e njerëzve. që është në zonë. Pavarësisht nga gjithçka, sot, ne jemi larg që numri i zjarreve të ulet.

Temperatura mesatare globale po rritet. Qeniet e gjalla duhet të përshtaten, por nuk do ta bëjnë atë brenda natës. Përshtatja mund të zgjasë me muaj dhe madje edhe vite, dhe kjo është një kohë që ata mund të mos e kenë.

Zjarri në pyll

Prandaj, shkencëtari José Antonio Vega Hidalgo, i lidhur me Shoqërinë Spanjolle të Shkencave të Mjedisit dhe Qendrën e Kërkimit të Pyjeve të Lourizán, dijoështë e nevojshme të vini bast për arsimin, vigjilencën e shtuar dhe veçanërisht refuzimin shoqëror si mjet themelor për të vepruar. Po kështu, ai shtoi se situata e bimësisë së djegshme duhet të përmirësohet përmes përzierjes së specieve të pemëve dhe kufizimit të specieve pirofile, diversifikimit të përdorimeve të pyjeve dhe një investimi më të madh në kërkime.

Ndoshta kështu mund të shpëtohen pyjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.