Zjarret në pyje do të jenë më të rrezikshme dhe të qëndrueshme për shkak të ngrohjes globale

Zjarr në Galicia në 2006

Zjarret janë ngjarje që ndodhin, shumë herë, natyrshëm. Disa pyje dhe kullota mund të ringjallen vetëm pasi të konsumohen nga zjarri, por realiteti është se në një planet më të ngrohtë, këto fenomene do të jenë gjithnjë e më të rrezikshme.

Pyetja është, pse? Ka shumë qenie njerëzore që duket se marrin një kënaqësi të çuditshme nga djegia e bimëve dhe kërcënimi i jetës së një ekosistemi të tërë, por ne nuk mund ta injorojmë atë një verë më e gjatë do të thotë, në shumë pjesë të globit, një kohëzgjatje më e gjatë e sezonit të thatë.

Të gjithë e dimë: uji shuan zjarrin. Kur nuk ka ujë të tillë, barëra, trungje pemësh, gjithçka mund të konsumohet shpejt sapo rrufeja të godasë tokën. Për shkak të rritjes së temperaturave dhe uljes së reshjeve, zjarret gradualisht do të pushojnë së qeni një "ilaç" për ekosistemet dhe do të bëhen një makth.

Sipas një artikull botuar në revistën shkencore 'Nature', tregoi se sipërfaqja mesatare e pyjeve të djegur vetëm në Shtetet e Bashkuara veriperëndimore nga 2003 deri në 2012 ishte gati 5% më e madhe se në vitet 1972 deri në 1983; Dhe jo vetëm kaq, por sezoni i zjarrit u rrit nga një mesatare prej 23 ditësh në 116 në të njëjtat periudha.

Zjarri në pyll

Çfarë mund të bëjmë? Epo, disa gjëra. Megjithëse studimi flet për zjarret që ndodhin në SH.B.A., në një vend si Spanja ato janë gjithashtu masa që mund të merren lehtësisht. Thjesht duhet të shmangni ndërtimin në zona me rrezik dhe të mbillni një pemë (ose dy) sa herë që pritet njëra.

Po kështu, arsimi publik është shumë i rëndësishëm: do të jetë e padobishme për të menaxhuar rrezikun e zjarreve në mënyrë adekuate nëse popullata nuk është e vetëdijshme se sa e rëndësishme është të mbrojë mjedisin.

Për më shumë informacion, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.