zhdukjet masive

Dinosaurios

Planeti ynë ka më shumë se 4.500 milionë vjet evolucion. Gjatë gjithë kësaj kohe ka pasur ndryshime të ndryshme që kanë bërë që shumë specie të kryejnë zhdukjen e tyre. Këto periudha të zhdukjet masive nuk janë asgjë e re për planetin tokë. Këta elementë arritën kulmin në pothuajse të gjitha speciet e pranishme në atë kohë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për zhdukjet masive, karakteristikat e tyre dhe rëndësinë që kanë pasur për historinë e planetit.

Çfarë janë zhdukjet masive

zhdukjet masive botërore

Në radhë të parë, së pari duhet të dimë se një specie zhduket kur nuk ka ekzemplarë të mbetur askund në planet që mund të riprodhohen dhe të lënë pasardhës. Tani, zhdukjet masive janë një nga tre llojet e zhdukjeve që ekzistojnë. Le të shohim këtu se si quhen dhe cilat janë ndryshimet e tyre:

  • Zhdukja e sfondit: ato ndodhin rastësisht në të gjitha biomet dhe gradualisht zhduken.
  • Zhdukjet masive: rezultojnë në një reduktim dramatik të numrit të specieve që banojnë në një zonë gjeografike dhe ndodhin gjatë një periudhe të caktuar kohore.
  • zhdukjet masive katastrofike: ato ndodhin menjëherë në shkallë globale dhe si rrjedhojë biodiversiteti i specieve zvogëlohet në mënyrë drastike.

Shkaqet e zhdukjeve masive

zhdukjet masive

Pasi të keni lexuar seksionin e mëparshëm, mund të pyesni veten pse ndodhin zhdukjet masive ose çfarë shkakton zhdukjen masive të specieve. Ka shumë arsye pse speciet zhduken, por këtu janë disa prej tyre.

arsye biologjike

Këtu hyjnë në lojë karakteristikat e specieve dhe endemizmi dhe konkurrenca e mundshme ndërmjet tyre. Në këtë mënyrë, specie të caktuara, veçanërisht specie pushtuese brenda territorit të tyre, mund t'i zhvendosin të tjerët dhe t'i çojnë ato drejt zhdukjes. Shpesh zhdukja e sfondit ndodh për këto lloj arsyesh.

arsye mjedisore

Arsyet mjedisore përfshijnë: ndryshimet e temperaturës, ndryshimet në nivelin e detit, ndryshimet në ciklin biogjeokimik, lëvizja e pllakave, tektonika e pllakave, etj. Në këtë rast, nëse speciet nuk mund të përshtaten me kushtet e reja të jetesës, ajo është e dënuar me zhdukje. Nga ana e tij, aktiviteti vullkanik është gjithashtu pjesë e shkaqeve mjedisore që shpesh çojnë në zhdukje masive.

shkaqe jashtëtokësore

Nuk e kemi fjalën për marsianët apo UFO-t, por për ndikimin e asteroidëve dhe meteoritëve në sipërfaqen e Tokës. Në këtë rast të veçantë, shuarjet ndodhën gjatë dhe pas goditjes, sepse pas goditjes shkaktuan ndryshime në përbërjen e atmosferës, ndër efektet e tjera. Për këto lloj arsyesh, ndodhën zhdukje masive katastrofike, ashtu siç besohet se ka ndodhur zhdukja e dinosaurëve.

shkaqet e krijuara nga njeriu

Janë ato shkaqe që shkaktohen tërësisht nga sjellja e njeriut. Për shembull, bujqësia, miniera, nxjerrja e naftës dhe pylltaria, ndotja e mjedisit, futja e specieve ekzotike, gjuetia dhe trafikimi i specieve të egra dhe ngrohja globale janë disa nga problemet mjedisore të futura nga njerëzit në ekosisteme që padyshim do të çojnë në zhdukjen e specieve.

Zhdukjet masive në historinë e Tokës

meteorit

A mund ta imagjinoni sa zhdukje masive kanë ndodhur gjatë historisë së Tokës? Sigurisht që pati pesë zhdukje masive. Madje shumë shkencëtarë thonë se po përjetojmë një zhdukje të gjashtë masive. Në këtë pjesë, ne do t'ju tregojmë në cilën periudhë gjeologjike, sa kohë dhe pse ndodhi çdo zhdukje masive.

Zhdukja ordovician-siluriane

Zhdukja e parë masive ndodhi rreth 444 milionë vjet më parë. Vlerësohet se ajo zgjati midis 500.000 dhe 1 milion vjet, kështu që më shumë se 60% e specieve u zhdukën. Ekzistojnë disa teori se çfarë e shkaktoi këtë zhdukje, më e forta pretendon se shpërthimi i supernovës shkaktoi ndryshime në nivelin e detit dhe shtresën e ozonit.

Zhdukja Devonian-Karboniferi

Ndodhi rreth 360 milionë vjet më parë dhe më shumë se 70% e specieve u zhdukën. Ngjarja e zhdukjes, e cila zgjati 3 milionë vjet, mendohet se ka filluar me shpërthimin e shtëllungave të mantelit, shtëllunga thellë nën koren e Tokës që burojnë nga pikat e nxehta dhe brezat vullkanikë.

Zhdukja Permian-Triasike

Kjo ngjarje ndodhi rreth 250 milion vjet më parë dhe zgjati një milion vjet. në bilanc, 95% e specieve detare dhe 70% e specieve tokësore janë zhdukur. Shkaku i saktë nuk dihet, por vlerësohet se mund të jetë shkaktuar nga aktiviteti vullkanik, gazrat e çliruar nga bërthama e Tokës dhe ndikimet e asteroideve.

Zhdukja triasiko-jurasike

260 milionë vjet më parë, kjo ngjarje e zhdukjes masive milionavjeçare zhduku 70% të specieve. Teoritë që shpjegojnë pse përfshijnë shpërbërjen e Pangeas dhe shpërthimet e njëpasnjëshme vullkanike.

Kretake – Zhdukje terciare

Ndodhi 66 milionë vjet më parë dhe është ndoshta ngjarja më e famshme e zhdukjes masive, pasi speciet e dinosaurëve që banonin në tokë u zhdukën. Ka shumë teori për të shpjeguar pse, kryesisht bazuar në aktivitetin e lartë vullkanik dhe ndikimin e asteroidëve të mëdhenj. E veçanta e kësaj ngjarje është se ajo vrau jo vetëm dinosaurët, por për më shumë se 70% të specieve, dhe zgjati vetëm rreth 30 ditë.

Zhdukja masive e holocenit ose zhdukja e gjashtë masive

zhdukjet masive të kafshëve

Kjo ngjarje e veçantë ka shkaktuar shumë polemika, jo vetëm sepse do të ndodhte menjëherë, por sepse arsyet e saj janë thjesht të sajuara. Fakti është se shkalla e zhdukjes së specieve po rritet që nga zhvillimi i veprimtarisë njerëzore, për shembull, gjitarët po zhduken me një shpejtësi 280 herë më të lartë se normalja. Përveç kësaj, vlerësohet se speciet që janë zhdukur në dy shekujt e fundit (200 vjet) duhet të zhduken brenda 28.000 viteve. Nisur nga kjo, është edhe më e qartë se po përballemi me një zhdukje të gjashtë masive.

Për të kompletuar kuptimin tonë të këtyre zhdukjeve masive në historinë e Tokës, ne kemi dhënë një afat kohor të zhdukjeve masive më poshtë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth zhdukjeve masive dhe pasojave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)