Si të kapni ujin nga mjegulla dhe lagështia në mot të thatë

tërheqës i mjegullës së panelit rrjetë

Në një botë ku shkretëtirëzimi vazhdon të përparojë, kërkimi i zgjidhjeve vazhdon të drejtojë mënyra të shumta për të luftuar mungesën e ujit. Megjithëse në blog kemi folur shumë herë për zgjidhjet e thatësirave, ose problemin që ato sjellin, këtë herë do të flasim për mjegullën. Si është procesi për ta kapur dhe shndërruar në ujë.

Para se të filloni, mbani në mend se nuk është një sistem "krijimi" uji. Në të vërtetë uji ekzistues merret, në mikro pika, por merret. Kjo do të thotë Në vend se të krijojë, kjo metodë ka avantazhin e ridrejtimit të përdorimit, si për ujitje ashtu edhe për konsum. Në të vërtetë është një mënyrë e shkëlqyeshme për ato kohëra në të cilat mund të ketë mjegull, por ka thatësirë, ujitja nuk ndalet. Pak plus i madh i ujit. Ne shpjegojmë më shumë më poshtë.

Kap mjegulla. Kolegjet që bllokojnë ujin

Panelet ose ekranet e bllokimit të mjegullës kanë për qëllim të mbledhin lagështi ose mjegull. Qëllimi i tij është të arrijë përqendrimin e grimcave të ujit, derisa të jenë mjaft të dendura, domethënë t'i transformoni në pika. Ideja lindi si një zgjidhje për zonat ku mungesa e këtij lëngu të vlefshëm ishte më urgjente. Dhe me të vërtetë, ata mund të punojnë në çdo fushë, sepse edhe në shkretëtirë natën ka lagështirë. Një tjetër gjë është, që marrja është më e konsiderueshme, që do të varet nga lagështia ose mjegulla e zonës së pastër.

Mënyra se si ata punojnë është shumë e thjeshtë. Ndërsa trupat e vegjël të ujit vendosen në ekran, ato përqendrohen për të formuar pika më të mëdha. Këto pika, nga pesha e tyre në fund, priren të bien me gravitet. Në pjesën e poshtme ka një kolektor për këtë ujë që bie, i cili drejtohet në pikën e dëshiruar. Mund të jetë drejtpërdrejt te bimët, ose kontejnerët që ruajnë ujin.

Panele

mjegull lagështie kurth panelesh

Panelet e Trapit të Mistit janë bërë nga një rrjetë saktësisht e strukturuar e cila mund të shpohet vetëm me majën e një lapsi. Ekzistojnë disa lloje, por për shembull, një nga më të lirat që ekziston dhe që përdoret shumë është ai plastik. Për këto, për shembull, diametri i vrimave përmes të cilave "depërton" mjegulla ose lagështia është disi më e madhe. Mund të shkaktojë ndonjë humbje të mbajtjes së mjegullës, por nuk duhet të humbasë përdorimin e saj. Çdo metër katror rrjetë është i aftë të marrë 4 deri në 15 litra ujë në natë!

Ideja është t'i vendosni ato në shpatet, ose vendet ku era shkon më shumë. Ata gjithashtu zakonisht marrin nga 300 në 800 metra mbi nivelin e detit. Por siç kemi thënë, ato me të vërtetë mund të vendosen kudo.

Duhet të merret parasysh, për shembull, që mjegulla mund të mos ketë pastërtinë e njëjtë në të gjitha vendet, uji mund të ndotet. Në varësi të zonës, mund të ruhet në kontejnerë nëse përdorimi i tij do të jetë më i gjerë më vonë dhe nuk duhet të ndotet. Gjithashtu, nëse uji nuk mund të jetë shumë i përshtatshëm për konsum edhe kur ruhet, Grumbullimi ditor mund të pasohet nga filtrimi. Qoftë me pambuk, rërë kuarci, zhavorr, qymyr, klorizim, etj.

Mirëmbajtja e tij? Më e mira. Praktikisht zero

enë për kurth mjegulle

Falë faktit që instalimi i tij është shumë i thjeshtë dhe nuk kërkon shumë pajisje, mirëmbajtja e tij është shumë e thjeshtë. Edhe kështu, mund të lindin disa probleme të vogla, siç është prishja e tubave. Në varësi të materialit do të ishte e përshtatshme t'i ndryshoni ato, ose ato mund të riparohen duke vulosur nëse nuk është shumë e rëndë. Në fund mund të ketë copa ose lotë në pëlhura. Zakonisht, mund të rregullohet shpejt me një gjilpërë dhe fije.

Gjëja më e keqe që ne mund të gjejmë që janë ekranet e mëdha dhe të lehta është se një erë e fortë ose uragani i shkatërron ato. Në atë rast, parandalimi është gjithmonë më i mirë se kurimi, dhe parashikimi i erës, bëni një tërheqje në kohë. Një arsye tjetër mund të jenë brejtësit e vegjël, ose kafshët e etura që janë afër. Mbani në mend se nëse ena ekspozon shumë ujë, duhet të merreni me këto probleme.

zakonisht, qëndrueshmëria e rrjetave është zakonisht rreth 5 vjet. Po sikur të bëjmë një matematikë të vogël, secili mund të na furnizojë me ton tonë ujë gjatë jetës së tij të përdorimit. Një sistem i shkëlqyeshëm për të luftuar thatësirën, i cili meritonte një postim në blog.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Guadalupe Delgado dijo

    Isshtë një alternativë e shkëlqyeshme për Bajacalifornia dhe Sonora në Meksikë