Gjeni pse shpërthejnë vullkanet

Vullkani Tungurahua

L Shpërthime vullkanike Ato janë një nga spektaklet më të mëdha që na ofron natyra. Goditës, tronditës dhe ndonjëherë të rrezikshëm: ata kanë gjithçka që njerëzimi të ketë frikë ... ose përkundrazi duan të afrohen sa më shumë me ta për të menduar bukurinë e tyre. Një bukuri e zjarrit, hirit, dhe ndonjëherë edhe rrufe.

Por a keni menduar ndonjëherë pse shpërthejnë vullkanet?

Shpjegimi është me të vërtetë i thjeshtë: Brenda vullkanit ka shkëmb të lëngshëm me një temperaturë shumë, shumë të lartë - midis 700 dhe 1500 gradë Celsius -, e cila po kërkon një rrugëdalje. Por sigurisht, si shpërthen dhe pse? Kjo është, pse një vullkan "zgjohet"?

Rezulton se gazrat dhe shkëmbi i shkrirë grumbullohen brenda tij, duke bërë që magma, e cila është disa kilometra nga sipërfaqja, të rritet për shkak të presionit. Ndërsa e bën këtë, ajo shkrin shkëmbinjtë në rrugën e saj, duke shtuar më shumë presion. Më në fund, kur "nuk mund të durojë më", është kur shpërthen në një mënyrë pak a shumë të dhunshme në varësi të karakteristikave të vullkanit, duke dëbuar hirin dhe pluhurin në atmosferë, ndërsa lë gjurmët e tij të veçanta edhe në qytete ose qytete që janë rreth tij.

Vullkani Arenal

Siç thamë, ndonjëherë rrufeja shfaqet në qiell gjatë një shpërthimi vullkanik. Aktualisht nuk ka një shpjegim të vetëm të mundshëm për këtë fenomen, por dy, të cilat janë:

  • Ajri i nxehtë që del nga vullkani, kur has një atmosferë të ftohtë, i prodhon ato.
  • Ose mund të jetë sepse i gjithë materiali që del nga vullkani ka një ngarkesë elektrike të aftë të gjenerojë rrufe.

Shpërthimet vullkanike janë mrekulli të vërteta: është një shembull tjetër i fuqisë që ka natyra dhe që ne mund ta shohim drejtpërdrejt dhe drejtpërdrejt nga shumë pika, siç është nga Siçilia (Vullkani Etna), ose Japonia (Mali Aso).

Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.