Ylli më i afërt me Tokën

ylli më i afërt me tokën

Që nga viti 1915 ne kemi ditur për një xhuxh të kuq, një nga yjet e panumërt që popullojnë Rrugën e Qumështit dhe që ndodh të jetë më i afërti me Diellin tonë ylli më i afërt me tokën.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili yll është më afër Tokës, çfarë karakteristikash ka dhe rëndësia e tij.

Ylli më i afërt me Tokën

centauri i ardhshëm

Në hapësirën e madhe të galaktikave të njohura, Rruga e Qumështit shquhet si një trup i konsiderueshëm qiellor. Madhësia e tij është e jashtëzakonshme, duke u krahasuar me shumë të tjera. Me Me një minimum prej 100 miliardë yjesh që banojnë brenda saj, kjo galaktikë ka një popullsi mbresëlënëse. Midis këtyre entiteteve të panumërta ndriçuese, Dielli zë një vend qendror, duke mbretëruar si pika qendrore e sistemit tonë planetar. Afërsia dhe familjariteti i tij kanë ndezur kuriozitetin për yllin më të afërt me shokun tonë diellor. Për fat të mirë, shkencëtarët kanë dhënë prej kohësh një përgjigje për këtë pyetje intriguese.

Ylli më i afërt me Diellin tonë është Proxima Centauri, i njohur gjithashtu si Alpha Centauri C. Emri i tij latin përkthehet "më i afërti me Centauri", që pasqyron me saktësi pozicionin e tij brenda yjësisë së Centaurit. Pavarësisht se është vetëm katër vite dritë nga Toka, Proxima Centauri nuk mund të shihet pa ndihmën e një teleskopi. Kjo është për shkak të klasifikimit të tij si një xhuxh i kuq, që do të thotë se ka një ndriçim mesatar relativisht të ulët dhe është më i vogël në madhësi në krahasim me yjet e tjerë. Për ta vënë atë në perspektivë, Proxima Centauri është rreth shtatë herë më e vogël se Dielli ynë.

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) e ka klasifikuar Proxima Centauri si një "yll flakërues", që do të thotë se është një yll rrezatues që pëson luhatje të çrregullta dhe të habitshme në shkëlqim si rezultat i proceseve të tij të konvekcionit të brendshëm. Ky fakt herë pas here shkakton një rritje të shkëlqimit të yllit më afër Diellit tonë.

Karakteristikat e yllit më të afërt me Tokën

yll afër diellit

Sipas faqes së internetit të hapësirës Space.com, Proxima Centauri zotëron tiparet dhe dimensionet që zakonisht lidhen me xhuxhët e kuq, të cilët janë lloji më i bollshëm i yjeve në galaktikën tonë. Në mënyrë të veçantë, kjo entitet qiellor ka një masë të barabartë me rreth 12,5% ​​e masës së Diellit dhe një diametër që është rreth 14% e diametrit të Diellit.

Proxima Centauri, si xhuxhët e tjerë të kuq, ka një karakteristikë që e veçon: aftësinë e tij për të ruajtur energjinë, duke rezultuar në një jetëgjatësi më të gjatë. Astronomët që studiojnë Proxima Centauri kanë përcaktuar se ky yll do të qëndrojë në moshën e tij të mesme për katër miliardë vjet. Pavarësisht se është relativisht afër në aspektin kozmik, Proxima Centauri duket e vogël edhe për teleskopin e fuqishëm Hubble, i cili nxjerr në pah shkallën e pamasë të Universit rreth nesh.

Sistemi yjor më i afërt me Diellin tonë është Alpha Centauri, i vendosur afërsisht 4,36 vite dritë larg. (ose 41,2 miliardë kilometra) larg.

E përbërë nga një treshe yjesh

xhuxh i kuq

Tre yjet e sistemit Alpha Centauri Ata njihen zyrtarisht si Alpha Centauri A (Rigil Kentaurus), Alfa Centauri B (Toliman) dhe Alpha Centauri C (Proxima Centauri), siç përcaktohet nga NJAB.

Sistemi përbëhet nga tre yje që janë të lidhur nga forcat gravitacionale. Alpha Centauri A dhe Alpha Centauri B, së bashku me një yll të tretë të quajtur Alpha Centauri C (i njohur gjithashtu si Proxima Centauri), formojnë një sistem treshe ku yjet orbitojnë një qendër të përbashkët të masës.

Sy lakuriq, vetëm sistemi AB shfaqet si një pikë e vetmuar rrezatuese në hapësirën qiellore. Historikisht, deri në shekullin e 1689-të, kjo pikë konsiderohej një yll i vetmuar, më i ndrituri në yjësinë e Centaurit. Nocioni i një ylli binar, i fshehur brenda kësaj pike ndriçuese, u postulua fillimisht në XNUMX nga Jean Richaud, një jezuit francez, i cili rastësisht zbuloi ekzistencën e tij duke vëzhguar një kometë.

Alpha Centauri A, një yll i verdhë i tipit G, dhe Alpha Centauri B, një yll portokalli i tipit K, janë një sistem binar që rrotullohet në lidhje me njëri-tjetrin me një periudhë prej afërsisht 80 vjet (konkretisht, 79,91 vjet). Gjatë orbitës së tyre, këta dy yje afrohen me njëri-tjetrin në një distancë minimale prej 11,2 AU (ekuivalente me 1670 milion kilometra ose afërsisht distancën mesatare midis Diellit dhe Saturnit), ndërsa distanca maksimale e tyre është 35,6 AU (afërsisht 5,3 miliardë kilometra). , e ngjashme me distancën midis Diellit dhe Plutonit. Për shkak të masave të tyre të krahasueshme, ato rrotullohen rreth një pike qendrore në hapësirë, e njohur si qendra e masës, e cila është e barabartë nga të dy yjet.

Proxima Centauri, ylli i tretë në sistem, njihet edhe si Alpha Centauri C për shkak të orbitës së tij rreth dy yjeve të tjerë. Megjithatë, ka një debat të vazhdueshëm për lidhjen e tij me sistemin, pasi orbita e tij e madhe, ekscentrike ngre pyetje. Pavarësisht kësaj, tre yjet shfaqin paralaks të barabartë dhe lëvizje të duhur. ne vitin 2016, dha matje më të sakta të shpejtësisë së Proxima Centauri, duke mbështetur më tej lidhjen gravitacionale midis tre yjeve.

Cikli orbital

Nëse Proxima Centauri do të ishte vërtet e lidhur me dy yjet e tjerë, cikli i saj orbital do të zgjaste disa qindra mijëra vjet dhe aktualisht do të zinte pozicionin më të afërt me sistemin tonë diellor. Distanca mesatare midis Proxima Centauri dhe Alpha Centauri AB është afërsisht 0,06 parsekë, 0,2 vite dritë ose 13.000 njësi astronomike (AU), e cila është e barabartë me 400 herë më të madhe se orbita e Neptunit. Proxima Centauri, një yll i vogël i kuq, mund të vëzhgohet vetëm përmes teleskopëve me fuqi të lartë.

Brenda këtij sistemi yjor, ka të paktën dy planetë që i ngjajnë Tokës për nga madhësia: Alpha Centauri Bb, me një masë rreth 113% të masës së Tokës, rrotullohet rreth Alpha Centauri B për një periudhë prej 3.236 ditësh. Për më tepër, ekziston Alpha Centauri Cb, i njohur më shpesh si Proxima Centauri b, i cili rrotullohet rreth Proxima Centauri.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për karakteristikat e yllit më të afërt me Tokën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.