Star Vega

yll i ndritshëm në qiellin e natës

Ne e dimë që universi përbëhet nga miliarda yje që janë grupuar sipas yjeve. Një nga yjet më të njohur është ylli Vega. Isshtë një yll që ndodhet në konstelacionin e Lirës dhe është ylli i pestë më i ndritshëm në të gjithë qiellin e natës. Nëse jemi në pjesën veriore të hemisferës qiellore, e cila është e dyta më e ndritshme pas Arturit. Ndodhet vetëm në një distancë prej 25 vitesh drite nga planeti ynë dhe është një nga yjet më të ndritshëm pranë Sistem diellor.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me yllin Vega dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

përplasjet midis yjeve

Vega është një yll që konsiderohet zero në ngjyrë dhe madhësi vizuale. Pas zbritjes së vlerave për filtrat blu dhe jeshil, indeksi i ngjyrave BV është zero. Nga toka, zero është edhe madhësia e saj e dukshme. Për shkak të shpejtësisë së lartë të rrotullimit, përveç ndryshimit të rëndësishëm në temperaturën e sipërfaqes, ajo gjithashtu vuan nga rrafshime anormale, duke u regjistruar temperatura e sipërfaqes si në ekuator ashtu edhe në pole. Një nga polet e yllit drejtohet drejt Tokës.

Një tipar tjetër i yllit Vega është disku me pluhur që rrethon yllin. Miliarda vjet më parë, dielli mund të ishte rrethuar në këtë mënyrë. Disku aktual Vega mund të jetë origjina e sistemeve të ardhshme planetare të ngjashme me tonat. Madje është e mundur që sot të keni më shumë se një planet të tipit Jovian ose Neptunian. Disku i pluhurit rreth Vega përfshin mbeturinat nga përplasjet e kaluara midis asteroideve. Ata gjithashtu munden të jenë objekte të vogla protoplanetare që ndahen dhe formojnë struktura të ngjashme me rripin tonë Kuiper.

Vega është ylli më i ndritshëm në konstelacionin Lyra në verën veriore. Në netët e verës në hemisferën veriore, shpesh mund të shihet pranë zenitit në gjerësinë gjeografike të mesit të veriut. Nga gjerësia gjeografike në jug, mund të shihet në horizontin verior gjatë dimrit në hemisferën jugore. Gjerësia gjeografike është + 38,78 °. Ylli Vega mund të shihet vetëm në gjerësitë gjeografike në veri të 51 ° S, kështu që Vega nuk mund të shihet në Antarktidë ose në pjesën më jugore të Amerikës së Jugut. Në një gjerësi prej + 51 ° N, Vega vazhdon mbi horizont si një yll rrethor.

Mitologjia e yjeve Vega

Në mitologjinë e lashtë Greke, ky yll është harpa e muzës e shpikur nga Hermes dhe që i është dhënë Apollonit për ta kompensuar atë për vjedhjen. Apollo ia dha Orfeut dhe, kur vdiq, Zeusi e shndërroi lirën në një yjësi. Vega përfaqëson dorezën e harpës.

Në mitologjinë kineze, ekziston një histori dashurie rreth Qi Xi, në të cilën Niu Lang (Altair) dhe dy djemtë e tij (β dhe γ Aquila) janë ndarë nga nëna e tyre, Zhinu (Vega), e cila jeton buzë lumit në ekstremin tjetër . , rruga e qumështit. Sidoqoftë, çdo vit në ditën e shtatëmbëdhjetë të kalendarit hënor kinez, do të ketë një urë, kështu që Niu Lang dhe Zhi Nu mund të kthehen së bashku në asnjë kohë.

Emri Wega (më vonë Vega) vjen nga transliterimi i fjalës arabe wāqi, që do të thotë "të bjerë" ose "të zbresësh në tokë".

Ylli Vega dhe ekzoplanetët

ekzoplanetë yll vega

Edhe pse kjo mund të ndryshojë së shpejti. Një grup studiuesish u mbështetën në vitet e vëzhgimit për të analizuar mjedisin e yllit. Nëse këto zbulime janë të sakta, ekzoplanetët që Vega mund të ketë në orbitën e saj do të jenë ekstreme. Isshtë aq afër yllit që duhen më pak se dy e gjysmë ditë Tokë për të përfunduar një rreth të plotë. Për shembull, Mërkuri, planeti më i afërt me diellin, duhen 88 ditë për të përfunduar një orbitë. Temperatura juaj do të jetë faktori tjetër ekstrem.

Temperatura mesatare e sipërfaqes së saj është rreth 2976 gradë. Ky do të jetë ekzoplaneta e dytë më e nxehtë e vërejtur ndonjëherë. Hulumtimi gjithashtu mund të ndihmojë në përcaktimin nëse ylli Vega mund të ketë ekzoplanetë të tjerë afër. Mbi të gjitha, siç thanë studiuesit, kemi të bëjmë me një sistem shumë më të madh se sistemi diellor. Prandaj, ata nuk mund të përjashtojnë që ka planet të tjerë rreth yllit. Në këtë rast, pyetja e vetme është nëse ata kanë aftësinë për t'i zbuluar ato.

Ekzoplanetë

Ylli i Vega-s në qiell

Aktualisht, janë zbuluar më shumë se 4000 ekzoplanetë. Sidoqoftë, nga të gjitha botët jashtë sistemit diellor, vetëm disa janë me të vërtetë tërheqëse. Vetëm disa gjenden rreth yjeve që janë aq të ndritshëm ose afër Tokës sa Vega. Prandaj, nëse ka një planet rreth yllit, ai mund të studiohet me shumë detaje. Zbulimi i një ekzoplanete rreth Vega do të jetë një lajm shumë pozitiv, pavarësisht nëse është një botë që nuk mund të banohet as në distancë.

Studiuesit gjetën shenja që mund të tregojnë ekzistencën e ekzoplanetëve. Ylli Vega mund të ketë një Jupiter të nxehtë. Me fjalë të tjera, një planet i madh, i ngjashëm me Jupiterin, po orbiton shumë afër yllit të tij. Sidoqoftë, të jesh më afër yllit sesa Jupiteri me diellin, do të ishte një planet shumë më i nxehtë. Mund të jetë gjithashtu një Neptun i nxehtë. Metoda është e njëjtë, por duke përdorur një planet me një masë të ngjashme me Neptunin, Jupiterin. Të paktën, sipas studiuesve, nëse ekziston ky ekzoplanet, do të ketë të njëjtën masë si Neptuni.

Në teoritë ekziston një ekstrem tjetër që thuhet se është një planet shkëmbor. Kjo është, ne e dimë që planeti Jupiter është i gaztë. Në çdo rast, megjithëse planeti i yllit të saj ishte natyrisht, shumë larg zonës së banueshme, kështu që ne nuk po përballemi me një ekzoplanetë interesante për kërkimin e jetës jashtëtokësore. Duke qenë kaq afër yllit Vega, Ky ekzoplanet studion sesi ta fryj sikur të ishte një tullumbace. E tillë do të ishte temperatura e saj që edhe hekuri të shkrihej në atmosferën e tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yllit Vega, karakteristikave të tij dhe mjediseve të tij përreth.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.