Ylli Betelgeuse

yll betelgeuse

Në rrjedhën e historisë njerëzore, Betelgeuse, një yll kolosal, është i pari që u vëzhgua të bjerë gradualisht dhe përfundimisht të zhduket. Ne e dimë se yjet kanë një jetëgjatësi prej mijëra vjetësh. Kjo thekson rëndësinë e ylli Betelgeuse.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për yllin Betelgeuse, karakteristikat, origjinën dhe vdekjen e tij.

Ylli Betelgeuse

ylli i supernovës

Ylli enigmatik Betelgeuse ka habitur shikuesit e yjeve për shekuj me sjelljen e tij të paparashikueshme. Pavarësisht përpjekjeve për të deshifruar lëvizjet e tij, shkencëtarët janë vazhdimisht të befasuar nga ndryshimet e papritura të yllit. Kohët e fundit, astronomët kanë bërë një zbulim të ri rreth Betelgeuse: ngjyra e saj po pëson një transformim.

Ylli supergjigant i kuq është kaq masiv sepse është gati të shpërthejë si një supernova. Deri më tani, besohej se ai kishte dhjetëra mijëra vjet për të jetuar, por një studim i ri sugjeron se mund të ketë vetëm disa dekada.

Ylli supergjigant i kuq Betelgeuse, i njohur gjithashtu si Alpha Orionis, ndodhet në yjësinë Orion. Edhe nga një këndvështrim astronomik, Është jashtëzakonisht i largët: 642,5 vite dritë. Edhe pse është shumë larg, ai është ylli i nëntë më i ndritshëm në qiell. Arsyeja është se është i madh: rreth 900 milionë kilometra në diametër. Është 20 herë më i madh se dielli.

Sipas Edward Guinan, një astronom në Universitetin Villanova në Pensilvani, i cili ka hulumtuar gjerësisht Betelgeuse, ky yll i veçantë është jashtëzakonisht i pakapshëm. “Ai ju tradhton vazhdimisht”, shpjegon ai. Pikërisht kur mendoni se e keni kuptuar më në fund, do të transformohet papritur para syve tuaj.

I vendosur brenda konstelacionit Orion, supergjigandi i kuq është ylli i dytë më i ndritshëm në grup. Ky yll është afërsisht 10,01 milion vjet i vjetër dhe ndodhet në një distancë prej rreth 643 vite dritë.

"Oguri i vdekjes" është një frazë që është shoqëruar prej kohësh me idenë e një paralajmërimi ose shenjë që tregon se vdekja e afërt e dikujt po afrohet. Kjo frazë përdoret shpesh për të përshkruar një parandjenjë ose paralajmërim se diçka e tmerrshme po vjen dhe ka qenë pjesë e shumë kulturave gjatë historisë.

Ylli që i vjen fundi

ndryshimi i ngjyrës së yllit betelgeuse

Me kalimin e kohës, shkencëtarët e kuptojnë më mirë procesin me të cilin një yll përfundon. Në mënyrë tipike, ky proces kërkon miliona vjet për të përfunduar. Fillon kur ylli hedh shtresat e tij të jashtme dhe përfundimisht arrin kulmin në një ngjarje katastrofike të njohur si një supernova.

Në vitin 2019, Betelgeuse tregoi sjellje të krahasueshme kur shkëlqimi i tij u zvogëlua për shkak të lëshimit të një pjese të sipërfaqes së tij. Megjithatë, Sjellja e këtij ylli është disi atipike pasi ai dëboi materialin pa pësuar një supernova. Ky shkarkim, i cili shkaktoi humbjen e një pjese të konsiderueshme të masës së tij, vazhdon të prekë yllin dhe të shkaktojë kaos brenda tij.

Ndodhja e një nxjerrjeje të madhe në masë nga sipërfaqja e një ylli është një ngjarje e paprecedentë që nuk e kemi parë kurrë më parë. Për rrjedhojë, kemi të bëjmë me një shkallë të caktuar informacioni të panjohur. Megjithatë, teleskopi Hubble na ka lejuar të vëzhgojmë këtë fenomen krejtësisht të ri dhe të analizojmë detajet e sipërfaqes, duke na dhënë një mundësi unike për të dëshmuar zhvillimin e evolucionit yjor në kohë reale. Sipas NASA-s, kjo është një arritje e jashtëzakonshme.

Degradimi i ngjyrës së yllit Betelgeuse

Gjatë shekujve, ngjyra e yllit ka pësuar një transformim nga ajo e një xhuxhi të bardhë në atë të një gjiganti të kuq, për shkak të proceseve të ftohjes dhe zgjerimit që iu nënshtrua. Këto ndryshime ngjyrash nuk janë tipike për shumicën e yjeve të tjerë, përveç Betegeulse, i cili, sipas të dhënave të lashta yjore, gjithashtu ka pësuar një transformim të ngjashëm. Kjo sjellje devijuese nuk është në përputhje me atë që besohej më parë për sjelljen e yjeve të plakur.

Sot, Betelgeuse po shfaq sjellje të veçantë, siç vërehet nga Andrea Dupree nga Qendra Harvard-Smithsonian për Astrofizikë në Kembrixh, Massachusetts. Sipas saj, pjesa e brendshme e yllit duket se valëzon në një mënyrë të pazakontë.

Astronomët kanë arritur në përfundimin se njerëzimi ka arritur një arritje të jashtëzakonshme në regjistrimin e fazave të ndryshme të ciklit jetësor të një ylli. Kjo është një ngjarje historike e paprecedentë, sepse syri i njeriut ka arritur atë që më parë konsiderohej e pamundur: aftësia për të vëzhguar rënien graduale të një ylli.

A do të kishte një supernova efekt në Tokë?

supernova

Nëse ndodh një supernova Betelgeuse, ka pasur shumë spekulime rreth efekteve që do të kishte në Tokë.

Hulumtimi i kryer nga shkencëtarët mbi Betelgeuse Ajo ende duhet të rishikohet nga kolegët e saj astronomikë për të kuptuar më mirë natyrën e saj. Mirëpo, pavarësisht kësaj, në rrjetet sociale tashmë po qarkullojnë disa paqartësi. Një pyetje e zakonshme është: "Çfarë do të ndodhte me Tokën nëse Betelgeuse do të shpërthente përpara afatit?"

Supernova janë fenomene tepër të fuqishme që manifestohen në të gjithë hapësirën e madhe të universit. Ka të ngjarë që vetëm një supernova të ndodhë në afërsi të planetit tonë. Aktualisht, supernova janë mjaftueshëm larg nga Toka në aspektin kohor dhe hapësinor, saqë shkencëtarët kanë vendosur "distanca të sigurta" midis Tokës dhe këtyre ngjarjeve shpërthyese. Megjithatë, studiuesit kanë kryer eksperimente për të përcaktoni kufijtë e kësaj zone të sigurt dhe gjetjet kanë qenë premtuese.

Sipas një publikimi në portalin Astrophysical Journal, është përcaktuar se një supernova mund të vëzhgohet nga Toka pa pasoja katastrofike nëse është në një distancë prej 150 vitesh dritë. Megjithatë, nëse do të ndodhte një supernova Vetëm 40 vite dritë larg, Toka do të shkatërrohej. Në rastin e Betelgeuse, ai është 600 vite dritë larg. Në rast të një shpërthimi, në një mijë vjet brezat tanë të ardhshëm do të mund të dëshmonin këtë ngjarje astronomike pa u sjellë ndonjë dëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për yllin Betelgeuse dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.