Konstelacioni i shigjetarit

Konstelacioni i shigjetarit

L yjësitë Ata janë një grup yjesh që ne mund të vëzhgojmë nga planeti ynë dhe që mund të ngjajnë me figura të ndryshme emblematike. Shumica e emrave të dhënë në këto yjësi kanë një shpjegim dhe një origjinë. Një nga grupet më të rëndësishme të yjeve janë ato të zodiakut. Sot ne do të flasim për yllësia shigjetari cila është konstelacioni i nëntë i grupit zodiak dhe përfaqësohet nga një centaur me një hark në dorë.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe historinë e konstelacionit Shigjetari.

tipare kryesore

Yjet e konstelacionit Shigjetari

Gjëja e parë që duhet të dimë është vendndodhja e kësaj konstelacioni. Konstelacioni Shigjetar është i njohur gjithashtu me emrin e "shigjetarit". Ndodhet në hemisferën jugore dhe poshtë Ekuatorit. Mund të vërehet lehtësisht gjatë stinëve të vjeshtës, dimrit dhe pranverës. Sidoqoftë, nuk mund të shihet në hemisferën jugore në kohën e verës, pasi bëhet e dukshme në hemisferën veriore. Ne mund ta lokalizojmë atë saktësisht midis yjësisë së Akrepit dhe yjësisë së Bricjapit.

Karakteristika kryesore e kësaj konstelacioni është se ajo ka formë të ngjashme me një centaur me një hark në dorë. Ka edhe njerëz që e përfaqësojnë atë me një kazan. Midis yjeve që formojnë një grupim shumë të ndritshëme gjejmë Shigjetarët X dhe yllin W Shigjetarët. Një nga yjet që ka gjithashtu brenda grupit njihet me emrin Pistol, pasi ka shkëlqimin më të lartë nga të gjithë yjet në galaktikë.

Karakteristikë tjetër përfaqësuese e konstelacionit Shigjetari është se ajo ka planetë jashtë diellor.

Yjet kryesorë të konstelacionit Shigjetari

Meqenëse kjo konstelacion është formuar nga një e madhe si e rëndësishme e yjeve, është e nevojshme të theksohen ato më të rëndësishmet. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Nunki: Isshtë një yll me një ngjyrë të bardhë kaltërosh dhe ndodhet në një distancë prej 210 vitesh dritë.
 • Polis: është një yll me përmasa të mëdha që shoqërohet nga një yll tjetër nga grupi B dhe gjithashtu ka një ngjyrë të bardhë-kaltërosh.
 • Rukbat: ky yll ndodhet shumë më larg, rreth 250 vjet dritë nga sistemi diellor dhe është i bardhë.
 • Media Kaus: Isshtë një yll me përmasa të mëdha dhe ndodhet më afër, 85 vite drite larg. Isshtë një yll portokalli.
 • Arkab: është gjithashtu 85 vite dritë larg, por është një yll binar. Kjo do të thotë se ka dy yje në një.
 • Alnasel: konsiderohet një yll i grupit të gjigantëve. Ne mund ta konsiderojmë diellin si një yll mesatar, kështu që ju thjesht duhet të imagjinoni madhësinë e këtij ylli. Ngjyra e saj është e verdhë dhe ndodhet 125 vite dritë larg.
 • eta: Konsiderohet gjithashtu një yll gjigand por është i kuq. Isshtë më e afërta nga të gjithë yjet në këtë konstelacion, e vendosur 70 vjet dritë larg sistemit diellor.

Mitologjia dhe historia e konstelacionit Shigjetari

Siç mund ta shohim nga yjësitë e tjera, pothuajse të gjithë kanë një origjinë në mitologjinë greke. Në këtë rast, gjejmë një yjësi që përfaqëson centaurin Chiron. Bëhet fjalë për një qenie gjysmë njeri gjysmë kali. Kjo qenie mitologjike ishte një njeri i mençur shumë i respektuar për të gjitha njohuritë e gjera që kishte në botën e mjekësisë. Origjina e saj erdhi nga kryqëzimi midis Cronos dhe nimfës Filira.

Chiron u plagos në luftime nga një shigjetë, por ai kishte një kusht të rëndësishëm: ai ishte një qenie e pavdekshme. Kjo e bëri atë të duhet të qëndronte i vuajtur për një kohë të gjatë pasi ai nuk mund të vdiste por ishte ende i dëmtuar nga shigjeta. Agonia e tij ishte aq e rëndë sa që për t'u çliruar nga mallkimi i tij i pavdekshëm, ai i ofroi Prometeut pavdekësinë e tij. Në këtë mënyrë, ai synonte të pushonte përjetësisht. Falë Zotit Zeus, ai ishte në gjendje ta vendosë atë midis yjeve kryesore në qiell. Kështu e kemi njohur sot në konstelacionin Shigjetari.

Në këtë konstelacion ka shumë yje që guxojnë njëri-tjetrin për shkak të gravitetit. Kështu formohen grupet e grupeve globulare. Miliona yje shumë të vjetër janë grumbulluar në këto grupe globulare. Estimatedshtë vlerësuar se disa prej këtyre yjeve mund të jenë të vjetër sa 1.000 miliard vjet ose më shumë.. Ekzistojnë gjithashtu grupe të hapura ose galaktike të përbëra nga miliona yje më të rinj që janë vetëm rreth 100 milion vjet të vjetër.

Ndër grupimet kryesore globulare që kemi në konstelacionin e Shigjetarit kemi grupin e madh Shigjetari dhe grupin globular M55.

Mjegullnajat, astrologjia dhe të huajt

Siç e dimë, mjegullnaja janë ato vende në galaktikë ku formohen yjet. Këto vende kanë si elemente thelbësore kimike hidrogjen, helium dhe pluhur kozmik. Këto vende janë të përshtatshme për të bërë yjet falë kondensimit të materies. Mjegullnajat në këtë konstelacion janë shumë të shumta dhe përfshijnë Mjegullnajën e Lagunës, Reja e Yjeve të Shigjetarit dhe Mjegullnaja Omega.

Sa i përket astrologjisë, të gjitha yjësitë e zodiakut kanë kuptime të ndryshme. Kjo konstelacion i zodiakut është numri nëntë dhe është mbledhur nga planeti Jupiter. Në astrologji Shigjetari është një shenjë që përfaqëson mençurinë, pasi kërkon të njohë origjinën dhe kuptimin e të gjitha gjërave ekzistuese. Njerëzit e lindur nën këtë shenjë duan të udhëtojnë dhe janë të apasionuar pas njohjes së kulturave të tjera nëpër botë. Ata kërkojnë shpirtëror dhe janë njerëz të lumtur dhe të shoqërueshëm. Sidoqoftë, ata mund të depresionohen pa ndonjë shkak të dukshëm.

Së fundi, në vitin 1977 planeti ynë mori një sinjal nga hapësira. Mendohet se ka një origjinë jashtëtokësore. Na erdhi përmes yjësisë Shigjetari. Ky mesazh ishte mjaft misterioz dhe përbëhej nga një seri numrash dhe shkronjash që nuk janë deshifruar ende. Ka njerëz që besojnë në këtë histori dhe të tjerë që mendojnë se është nga media.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjësisë së Shigjetarit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.