Yjet neutron

rritja e yjeve

Në univers gjejmë në shumë objekte që është akoma e vështirë për ne të kuptojmë si karakteristikat e tyre ashtu edhe origjinën e tyre. Një prej tyre është ylli neutron. Isshtë një objekt qiellor që peshon njëqind milion ton. Ka një dendësi praktikisht të pakuptueshme të neutroneve dhe një ngjyrë të çuditshme. Duke pasur këtë dendësi, ajo ushtron një forcë të madhe gravitacionale rreth tij. Këta yje janë krejtësisht të jashtëzakonshëm dhe ia vlen të studiohen.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, funksionimin dhe origjinën e yjeve neutron.

Cilat janë yjet neutronë

yjet neutron

Çdo yll që është mjaft masiv është i aftë të bëhet një yll neutroni. Kjo e bën atë procesi i shndërrimit në një yll neutron nuk është i jashtëzakonshëm. Ato janë objektet më të dendura të njohura në të gjithë universin. Kur një yll masiv ezauron të gjithë karburantin e tij bërthamor, bërthama e tij fillon të bëhet disi më e paqëndrueshme. Atëherë është vendi ku graviteti i aq shumë mase shkatërron të gjithë atomet përreth tij me forcë.

Meqenëse nuk ka më karburant për të prodhuar bashkim bërthamor, nuk ka forcë kundërvënëse për gravitetin. Kjo është mënyra se si bërthama bëhet gjithnjë e më e dendur në një masë të tillë që elektronet dhe protonet bashkohen në neutrone. Ju mund të mendoni se, në këto raste, graviteti mund të vazhdojë të veprojë ad infinitum. Nëse ka ndonjë lloj forcë për ta mbajtur atë, objekti bëhet gjithnjë e më i dendur dhe graviteti do të ishte i pafund. Sidoqoftë, presioni i degjenerimit është për shkak të natyrës kuantike të grimcave dhe lejon që ky yll i dendur neutron të formohet pa u shembur në vetvete.

Në vend që të shemben, yjet neutron bëhen shumë të nxehtë në mënyrë që protonet dhe elektronet të lidhen së bashku dhe të formojnë neutrone. Duke pasur thelbin e yllit një temperaturë prej 10 e ngritur në 9 gradë Kelvin prodhon integrimin e fotode të materialeve që e përbëjnë atë. Mund të thuash se i gjithë ky kaos bërthamor që ndodh në formimin e yjeve neutron është më kompleks dhe i dhunshëm sesa në një yll konvencional. Dhe është se ajo ka shumë energji që gjenerohet në një mënyrë ciklike derisa të arrijë një dendësi maksimale.

Bërthama e yjeve neutron

formimi i yjeve neutron

Nëse bërthama e një ylli neutron ka një masë shumë të madhe, ka të ngjarë që ajo të mund të shembet dhe të formojë një vrimë të zezë. Në fakt, shumë shkencëtarë mendojnë se origjina e një vrime të zezë vjen nga këtu. Kur arrihet presioni i mjaftueshëm për të ndaluar tkurrjen, ylli humbet shtresat e sipërme dhe shkon në një supernova të dhunshme. Procesi vazhdon por ylli ngadalë po ftohet. Kjo është për shkak të shpërbërjes së fotove. Kur të arrihen fazat përfundimtare, pothuajse e gjithë materia që ekzistonte në yll tashmë është shndërruar në neutrone.

Nëse bërthama e yllit ka një masë shumë të madhe, mund të formohet një vrimë e zezë. Në rastin e yjeve, ky proces ndalet më shpejt pasi që presioni i degjeneruar i mban grimcat shumë afër, por pa humbur natyrën e tyre. Në këtë mënyrë, yjet neutronë janë ata që shënojnë kufirin e materies më të dendur që ekziston në të gjithë universin.

Jo vetëm që janë objektet më të dendura, por ato janë gjithashtu një nga elementët më të ndritshëm në univers. Mund të thuhet se ka një shkëlqim të veçantë si ajo e pulsarëve. Kur yjet neutron rrotullohen me një shpejtësi shumë të lartë, ato lëshojnë rrezet me energji të lartë. Në vëzhgim, Këto rreze interpretohen sikur të ishte një far në një port. Të gjitha këto emisione të energjisë bëhen me ndërprerje dhe të ngjashme me atë të pulsarëve. Këta yje mund të rrotullohen disa qindra herë në sekondë. Ata e bëjnë këtë me një shpejtësi të tillë që ekuatori i të njëjtit yll deformohet dhe shtrihet gjatë rrotullimit. Nëse jo për gravitetin e madh, yjet do të copëtoheshin nga forca centrifugale që lind nga rrotullimi.

Çfarë është përreth

Ne tashmë e dimë se çfarë janë yjet neutronë dhe si funksionojnë ato. Tani duhet të dimë se çfarë ka rreth tyre. Rreth tyre graviteti i shkaktuar nga anomalia është aq i madh saqë koha kalon me një shpejtësi tjetër. Kjo shpejtësi e kohës duket ndryshe nga ato brenda fushës së saj. Eshte per një manifestim i natyrës së hapësirë-kohës që na rrethon.

Për shkak të kësaj sasie graviteti, shumë prej objekteve qiellore përreth saj tërhiqen dhe bëhen pjesë e yllit.

Curiosities

graviteti dhe objektet e dendura

Ne do të shohim disa nga kuriozitetet që ekzistojnë në lidhje me këtë lloj yjesh masivë:

 • Ylli neutron formohet nga zbrazja e karburantit të një ylli masiv.
 • Një fragment ylli neutron me madhësinë e një kubi sheqeri përmban të njëjtën sasi të masës si e gjithë popullata njerëzore në të njëjtën kohë.
 • Nëse dielli ynë mund të shtypet në një dendësi të barabartë me atë të yjeve neutron, ai do të zinte të njëjtin vëllim si Everest.
 • Sasia e madhe e gravitetit në këtë vend shkakton një zgjerim të përkohshëm që bën sipërfaqen e ylli neutron kalon 30% më ngadalë se në Tokë.
 • Nëse një qenie njerëzore bie në sipërfaqen e këtyre lloj yjeve, do të prodhonte një shpërthim energjie 200 megaton.
 • Yjet neutron që rrotullohen me shpejtësi të lartë lëshojnë rrjedha rrezatimi dhe për këtë arsye quhen pulsarë.
 • Nëse dielli ynë në një karburant tjetër plotësisht ose dhe fuqia shpërthyese e bashkimit bërthamor, tërheqja e gravitetit do të ishte e tillë që materia të përfundonte duke u shembur nën gravitetin e saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjeve neutron, karakteristikat e tyre dhe mënyrën e funksionimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.