Yje të dyfishtë

yje të dyfishtë

Gjatë gjithë universit ne e dimë se ka miliarda yje. Megjithatë, ka disa të njohur si yje të dyfishtë. E para u zbulua nga Benedetto Castelli në 1617. Ai ishte një dishepull i Galileo dhe i zbuloi këto lloj yjesh falë faktit se ai drejtoi një teleskop drejt yjeve të Ariu i Madh që në parajsë duken shumë afër por nuk janë të bashkuar fizikisht. Yjet e thënë janë Alcor dhe Mizar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e yjeve të dyfishtë.

tipare kryesore

foto me dy yje

Kur vëzhgojmë qiellin, shkojmë te ai i të gjitha llojeve të yjeve. Ne kemi planetë, mjegulla, galaktika, grupe dhe yje të dyfishtë. Për habinë e Benedetto Castellit kur analizoi Mizar, ai pa që ai kishte një partner. Këtij partneri konsiderohet të jetë ylli i parë binar i zbuluar. Pas saj, janë zbuluar një numër i madh i yjeve të dyfishtë.

Për të kuptuar më mirë të gjitha aspektet fizike të yjeve të dyfishtë, le të shohim cilat janë karakteristikat kryesore. Convenientshtë e përshtatshme të mësosh të bësh dallimin midis dysheve optike dhe dysheve fizike. Optika e dyfishtë janë ato yje që duket se janë së bashku, por vetëm për efekt të perspektivës. Këta dy yje nuk janë vërtet të bashkuar. Në vend të kësaj, dyshet fizike janë sisteme të dy ose më shumë yjeve që janë të lidhur fizikisht dhe që rrotullohen rreth një qendre të përbashkët.

Për një vëzhgues, të jesh në gjendje të dallojë mirë se cilët janë yjet që janë vërtet të bashkuar dhe cilët janë nga një efekt optik, është një detyrë e vështirë. Sidoqoftë, është një detyrë themelore për astronomët.

Vlerësimi i Dyfishtë i Yjeve

yjet së bashku

Le të shohim cilat janë karakteristikat kryesore që bëjnë yjet e dyfishtë të klasifikohen. Metoda për klasifikimin e tyre është sipas metodës që u përdor për t'i zbuluar ato. Le të shohim se cilat janë ato:

  • Vizuale: janë ato që mund të shpalosen optikisht në mënyrë vizuale ose në fotografi.
  • Astrometrike: Në këtë lloj ylli të dyfishtë, mund të shihet vetëm një yll, por nga lëvizja e tij nxirret se ai ka një shok.
  • Spektroskopik: Possibleshtë e mundur të zbulohen vetëm këto lloje të yjeve duke studiuar spektrin e tyre të dritës.
  • Eklipsimi ose fotometrike: ato zbulohen nëse mund të vlerësohen variacionet e dritës. Këto variacione të dritës ndodhin kur një përbërës kalon përpara partnerit.

Ndarja dhe madhësia e dukshme e yjeve të dyfishtë janë kritike për vëzhgimin. Ndarja këndore jepet në sekonda me hark dhe është ajo që tregon distancën midis dy yjeve. Nga ana tjetër, madhësia e dukshme na tregon se sa i ndritshëm është çdo yll. Sa më i vogël të jetë numri i madhësisë së dhënë, ylli është më i ndritshëm. Për më tepër, nuk duhet harruar se vëzhgimi i këtyre yjeve kushtëzohet nga stabiliteti atmosferik. Gjithashtu Kjo varet nga cilësia e ekipit të vëzhgimit dhe vendi ku jemi. Të gjitha këto variabla janë ato që përcaktojnë rezolucionin maksimal që mund të ketë teleskopi. Vëzhgimi i yjeve të dyfishtë ju lejon të krahasoni teleskopët dhe kështu të njihni cilësinë e secilit.

Disa yje të dyfishtë

Ne do të bëjmë një listë të vogël me disa nga yjet e dyfishtë më të njohur për ngjyrën, shkëlqimin ose historinë e tyre. Të gjithë ata që do të përmendim mund të shikohen nga amatorët. Ju nuk keni nevojë të jeni ekspert ose të keni material të shkëlqyeshëm për të qenë në gjendje të vëzhgoni këto yje të çmuar.

Albireo

Shtë një nga yjet e dyfishtë më të njohur në mesin e adhuruesve të astronomisë. Dhe është se ajo ka një kontrast të mrekullueshëm me ngjyra, pasi një nga përbërësit është portokalli dhe tjetri kaltërosh. Toshtë shumë e lehtë për t’u gjetur, duke qenë ylli i dytë më i ndritshëm në Mjellmë. Këto karakteristika e bëjnë Albireo një nga më të njohurit. Fatkeqësisht, kohët e fundit sateliti Gaia ka treguar se nuk është një sistem binar, përkundrazi është një palë optike. Thjesht duket sikur ata janë bashkuar vizualisht, por në të vërtetë nuk janë.

Mizar

Më herët përmendëm Mizarin si një nga përbërësit e Big Diellit. Një vëzhgues me shikim të mirë mund ta dallojë yllin qendror nga bishti i kësaj konstelacioni dhe do të shohë se ai është një sistem i dyfishtë. Alcor dhe Mizar janë dy yjet që lëvizin së bashku në hapësirë. Nuk dihet me siguri të plotë nëse është një sistem binar apo nëse është thjesht një çift optik.

Ndarja midis këtyre dy yjeve është e mjaftueshme në mënyrë që të dallohet me sy të lirë. Matjet e distancës tuaj  në qendër të këtyre dy yjeve të vendosura 3 vite drite nga njëri-tjetri. Kjo distancë është shumë e madhe për të menduar se këta yje bashkëveprojnë në mënyrë gravitacionale. Pasiguria në masë është aq e gjerë sa mund të jetë shumë më afër sesa mendojmë. Në çdo rast, Mizar është një sistem mjaft i lehtë për tu vëzhguar dhe nuk duhet të keni shumë njohuri për ta bërë këtë.

Disa sisteme binare

Ylli Polar

Ylli i madh Pole Star është një sistem i trefishtë. Polaris A dhe Polaris B formuan një sistem binar që është mjaft i lehtë për tu dalluar me çdo teleskop. Ekziston edhe një yll tjetër që është pjesë e të njëjtit sistem i njohur si Polaris AB. Kjo, megjithatë, është jashtë mundësive të tifozëve, pasi që u zbulua në 2006 nga teleskopi hubble.

Kastor

Isshtë një tjetër nga yjet më të ndritshëm në konstelacionin Binjakët. Fsheh një sistem të gjashtëfishtë të yjeve, dy yjet kryesorë të të cilit janë më goditësit dhe njihen si Castor A dhe Castor B.

Almach

Starshtë ylli i tretë më i ndritshëm në konstelacionin Andromeda. Undshtë padyshim një nga më të bukurit dhe më të lehtë për të gjetur yje të dyfishtë në qiell. Thjesht duhet të përdorni një teleskop dhe mund të shihni një sistem të dyfishtë me një ndryshim të madh në ngjyra. Dhe është se përbërësi kryesor ka një ngjyrë midis të verdhës dhe portokallit dhe shoqëruesi tregon një nuancë kaltërosh mjaft të kundërta. Isshtë e ngjashme me Albireo por ato janë shumë më afër njëra-tjetrës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth yjeve të dyfishtë dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.