Yjësitë rrethore

Kur flasim për yjësitë të firmës mund të analizojmë lloje të ndryshme. Një nga llojet më pak të njohur, por shumë të rëndësishëm është yjësitë rrethore. Isshtë një lloj konstelacioni për të cilin shumë njerëz nuk kanë dijeni, por që ka një rëndësi të madhe. Ata janë brenda një distancë prej më pak se 30 gradë nga sheshi i polit gjeografik të veriut ose poli gjeografik i jugut. Një nga yjet më të njohur në këtë konstelacion është Ylli Pol.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me yjësitë cirkumpolare dhe rëndësinë e tyre.

Karakteristikat e yjeve dhe yjeve

Yjësitë rrethore të qiellit

Kur themi se po analizojmë yjësitë nënkuptojmë një grup yjesh që janë të lidhur në mënyrë arbitrare me njëri-tjetrin dhe me një karakteristikë të veçantë. Dhe është se ato janë të vendosura nga linja dhe linja imagjinare që janë të afta të formojnë një figurë, siluetë ose forma të objekteve, njerëzve ose një vizatim abstrakt. Ekzistojnë lloje të shumta të yjeve, në varësi të formave dhe numrit të yjeve që e përbëjnë atë. Ka disa yjësi kanë një formë më shumë se 200 yje megjithëse zakonisht kanë pak më pak.

Disa janë të lehtë për t'u njohur në qiell falë yjeve më të ndritshëm që i përkasin të njëjtës konstelacion dhe quhen yje alfa. Yjet e një konstelacioni mund të jenë pjesë e të tjerëve dhe janë të ndarë në lloje të ndryshme. Shumica e yjeve janë klasifikuar në varësi të situatës në qiell. Ne kemi yjësitë boreale, yjet e jugut, yjet zodiakale dhe yjet cirkumpolare.

Yjësitë e zodiakut janë të njohura mirë pasi ato gjithashtu kanë kuptim të madh me shenjat e zodiakut dhe me histori të mëdha mitologjike. Yjësitë rrethore janë ato që janë në një distancë prej të paktën 30 gradë katrorë nga poli gjeografik i veriut ose poli gjeografik i jugut. Janë ato që janë më afër shtyllave. Një nga yjet që u përket këtyre yjeve në botë është ylli pol.

Yjësitë rrethore të hemisferës veriore

Yjësitë rrethore

Ne do të analizojmë 8 konstelacionet rrethore që i përkasin Rrethit Arktik, të cilat ndodhen në polin verior dhe zonat më veriore.

 • Ariu i Madh: Thatshtë ajo konstelacion e njohur edhe me emrin Ursa Major, sepse është emri i saj latin. Theshtë më i njohuri në të gjithë qiellin. Mund të shihet gjatë gjithë vitit në hemisferën veriore dhe përbëhet nga rreth 209 yje nga të cilët 18 prej tyre janë kryesorët.
 • Ariu i Vogël: Isshtë një tjetër nga konstelacionet më të njohura në botë dhe është një nga më përfaqësuesit e hemisferës veriore. Ka vetëm 7 yje që formojnë një siluetë të një karroce ose makine, e cila është arsyeja pse ajo quhet gjithashtu yjësia e makinës. Ndodhet në hemisferën veriore dhe ylli i poleve ndodhet atje. Shtë ai që ndihmon për të treguar vazhdimisht polin gjeografik verior dhe është e pamundur të vëzhgohet nga hemisfera jugore.
 • Cassiopeia: është një nga yjësitë që janë pjesë e katalogut kryesor të Ptolemeut. Isshtë një konstelacion i formuar nga 5 yje kryesore në formën e M ose W, ku skajet e tyre drejtohen drejt yllit të polit verior. Kjo konstelacion bën pjesë në grupin e 88 yjeve moderne të astronomisë. Ajo është gjetur në qiellin qarkor verior.
 • Ylli i Polit të Veriut: Starshtë ylli me shkëlqim që ishte afër polit gjeografik verior. Sot ne shohim se kjo pozitë është e mbuluar nga ylli Polaris i cili gjithashtu njihet me emrin Alpha Ursa Minoris. Ajo i përket konstelacionit Ursa e Vogël dhe është më e ndritura prej tyre.

Yjësitë rrethore të hemisferës jugore

Në hemisferën jugore, konstelacionet cirkumpolare quhen gjithashtu meridiane dhe ekzistojnë vetëm në 6 yjësi që arrijnë të figurojnë si hemisferën kryesore. Le të analizojmë secilën prej tyre:

 • thelb: është e njohur me emrin e konstelacionit të Kryqit të Jugut, kjo është një nga më të famshmet e Polit të Jugut. Përdoret për të gjetur polin qiellor jugor të yllit më të ndritshëm që përhapet. Ylli më i ndritshëm në këtë konstelacion quhet Acrux. Kjo konstelacion përbëhet nga 4 yje kryesore dhe është ylli më i vogël i të gjithë yjeve në qiell sot.
 • Karina: Isshtë një nga yjësitë më të njohura për formimin e mëparshëm të një konstelacioni të madh të Argos të Naveut. Ajo u nda në 4 yje të tjera të vogla të njohura me emrat e Vela, Puppis, Pyxis dhe Carina. Kjo konstelacion ka yllin e dytë më të ndritshëm në të gjithë qiellin. Njihet me emrin Alpha Carinae. Brenda kësaj konstelacioni është ylli Canopo. Ky emër vjen nga lundruesi i Menelaut, mbretit të Spartës.
 • Ylli i Polit të Jugut: sAktualisht njihet me emrin e Yllit Polar Meridian. Kjo do të thotë se ajo është e vendosur në hemisferën jugore posaçërisht në zonën më afër polit jugor gjeografik. Edhe pse ky yll nuk është shumë i dukshëm, ai duhet të shihet brenda konstelacionit Cruz del Sur. Ka një yll të rëndësishëm të njohur si Polaris Australis.

Disa kuriozitete

Konstelacionet cirkumpolare kanë disa kuriozitete pasi gjithnjë mund t’i shohim. Ato mund të analizohen në çdo kohë të ditës, nëse jo për diellin. Përveç kësaj, ato mund të shikohen në çdo kohë të vitit. Ata janë emëruar kështu pasi gjenden në zonat e hemisferës afër poleve dhe rrotullohen rreth yllit të polit.

Për shkak të rrotullimit tokësor të planetit tonë, kjo na jep ndjesinë se edhe qielli rrotullohet rreth poleve qiellorë. Kjo na bën të shohim atë yjet duket se bëjnë një kthesë të plotë çdo 24 orë. Në këtë kthesë ne gjithashtu përfshijmë yllin e polit, megjithëse nuk është vendosur saktësisht në polin qiellor të veriut. Sidoqoftë, ai përshkruan një perimetër rreth polit që është praktikisht i papërfillshëm.

Në varësi të gjerësisë gjeografike në të cilën jemi tani në disa yje që do të shkruajnë një hark në qiell, ndërsa do të ketë të tjerë që do të përshkruajnë një perimetër rreth polit qiellor, këto janë yjësitë rrethore.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth yjeve të rrethit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.