Yja e kulturës greke

yjësitë e qiellit

Njerëzit kanë vështruar qiellin e natës dhe kanë qenë kureshtarë për yjet që nga kohërat e lashta. Këto pika drite dikur ishin një mister. Përpara se njerëzit të zbulonin gjithçka që dimë sot për yjet dhe planetët, ata përdorën yjësitë e kulturës greke. Një plejadë është si një enigmë pikë-pikë. Njerëzit lidhën yjet për të formuar imazhet e perëndive të tyre.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë yjësitë kryesore të kulturës greke dhe cilat ishin karakteristikat dhe rëndësia e tyre.

Yja e kulturës greke

yjet dhe yjësitë e kulturës greke

Dash

Kur bëhet fjalë për Dashin, ky emër ka dy histori shumë të ndryshme. Njëri është miti i dashit Dashi dhe tjetri është historia e perëndisë greke Ares. Dashi shpesh shkruhet "Ares" kur i referohet perëndive. Dashi është një kombinim i këtyre dy historive.

Ares është perëndia e luftës në mitologjinë greke. Ai kishte një motër më të vogël të quajtur Athena. Athena ishte një perëndeshë e luftës, por ajo nuk ishte saktësisht e njëjtë me vëllain e saj të madh. Ajo është një perëndeshë shumë e disiplinuar dhe strategjike, ndërsa vëllai i saj është shkatërrues dhe kaotik. Grekët përdorën Aresin dhe Athinën për të përfaqësuar dy anët e luftës. Një zot ka plane të përpunuara dhe specifike, ndërsa tjetri është sporadik dhe i organizuar lirshëm. Grekët besonin se një aspekt i luftës ishte i llogaritur dhe i planifikuar, ndërsa tjetri mund të dilte jashtë kontrollit.

Ares njihet për etjen e tij për gjak. Me fjalë të tjera, sjellja e tij e pamatur agresive dhe kaotike shpesh rezultonte në lëndimin ose vdekjen e të tjerëve. Disa nga këto tipare të Ares, megjithëse nuk janë aq të forta, lidhen me njerëzit e Dashit. Këta njerëz shpesh shihen si spontanë, të guximshëm, të guximshëm dhe të padurueshëm.

Konstelacioni i demit

Miti i Demit është një përrallë klasike e së keqes, e kthyer në të mirë në mitologjinë greke. Sipas mitit, dikur ka qenë një dem i quajtur Cerus. Cerus është një dem shumë i madh dhe i fuqishëm që endet lirshëm. Fshatarët u trembën për të. Kjo sepse shkelte fshatrat pa arsye. Nuk kishte pronar dhe askush nuk e di nga vinte. Ai nuk ishte i pavdekshëm, por shumë fermerë besuan se ai ishte, thjesht sepse ai ishte i gjatë dhe i fortë. Për më tepër, askush nuk mund ta ndalonte. Kështu ai vazhdoi të bënte kërdinë në qytet.

Cerus i la emocionet e saj të diktojnë se si sillet. Kjo e ktheu atë në një dem të arratisur. Një ditë pranvere, ai shkeli një fushë me lule që sapo kishte lulëzuar. Këtu ai u gjet nga Persefona, perëndeshë e pranverës. Edhe pse demi nuk mund të fliste, Cerus dukej se e kuptonte atë. Ajo kishte një efekt qetësues te demat. Të dy krijuan një lidhje të pazgjidhshme dhe Cerus mësoi të sillej siç duhet. Perëndesha e pranverës e mësoi atë të përdorte fuqinë e saj me mençuri dhe të ishte e duruar.

Miti tregon se si, çdo pranverë pas kësaj, Persefona kthehet në fshatin ku Cerus bashkohet me të. Ajo hipi mbi kurrizin e tij ndërsa ai vrapoi nëpër tokë, duke bërë që të gjitha bimët të lulëzojnë në rrugën e tij.

Yjësitë e kulturës greke: Binjakët

mitet e konstelacionit

Shumë shenja të zodiakut kanë më shumë se një histori të lidhur me to. Njerëzit debatojnë se cili mit ka ndikuar në cilin, por Binjakët janë ndryshe. Ekziston vetëm një mit për këtë plejadë. Castor dhe Pollux në mitologjinë greke janë binjakët e përfaqësuar nga Binjakët. Këta të dy kanë të njëjtën nënë. Ajo është Leda, por secila ka një baba të ndryshëm. Tyndarus është babai i Castorit. Ai ishte mbret i Spartës, i martuar me Ledën.

Zoti grek Zeus ishte babai i Pollux-it. Prandaj njëri vëlla është i pavdekshëm dhe tjetri jo. Si i vdekshëm, Kastori ishte i vdekshëm. Polluksi ishte i pavdekshëm. Pasi Zeusi vizitoi Ledën duke u paraqitur si një mjellmë, dy fëmijët dolën nga vezët e tyre.

kancer

yjësitë e kulturës greke

Kanceri mbahet mend më shpesh për një mit të thjeshtë. Në këtë version, Kanceri është një gaforre gjigante që u shkel nga Herkuli teksa luftonte me Hidrën. Kanceri është vrarë. Është një histori kaq e thjeshtë saqë njerëzve u vjen keq për Gaforren e varfër. Sipas tregimit, ai i shtrëngoi gishtin Herkulit.

Një version tjetër i këtij miti tregon për një gaforre gjigante të quajtur Crios. Ai është kujdestari i Mbretërisë së Poseidon Poseidonit. Crios ishte i gjatë dhe i fortë, dhe Poseidoni i dha atij dhuratën e mrekullueshme të pavdekësisë. Ndërsa Typhon, perëndia e përbindëshave, terrorizoi perënditë e Olimpit, Poseidoni dhe shumë perëndi të tjerë grekë u fshehën. Crios qëndroi prapa për të mbrojtur vajzat e perëndisë së detit Poseidon.

Luani

Miti i Luanit tregon një histori komplekse. Njihet edhe si miti i Luanit. Kjo histori zakonisht konsiderohet pjesë e historisë antike të Herkulit dhe 12 testeve të tij. Ishte gjatë gjyqit të parë të Herkulit që atij iu dha detyra për të gjetur dhe vrarë luanin Nemean. Ky luan është aq i madh dhe i fuqishëm sa nuk mund të depërtojë as në lëkurën e tij. Herkuli nuk e kuptoi se sa e ashpër ishte lëkura e luanit. Ai u përpoq ta vriste duke gjuajtur me shigjeta në drejtim të tij. Kjo vetëm e zemëroi luanin.

Hera shfaqet në të gjithë mitologjinë greke si kumbara e shumë përbindëshave të mëdhenj. Kjo përfshin luanët Nemean. Hera ishte ajo që i kërkoi Tartarusit dhe Gaias të krijonin Typhon. Ai është babai i luanit. Disa versione të legjendës flasin për Herën dhe Selenën, perëndeshën e hënës, duke u kujdesur së bashku për një luan Nemean. Kjo sugjeron që luani është më i lidhur me Herën sesa me Zeusin.

Yjësitë e kulturës greke: Virgjëresha

Miti i Virgjëreshës është një nga më të vështirat për t'u kuptuar. Kjo për shkak se Virgjëresha nuk përfaqëson një histori të vetme, as edhe një mit të vetëm. Historia e Virgjëreshës përfshin mitologjinë greke, babilonase dhe romake. Përveçse ka disa kombinime të ndryshme të famës së tij, shumë njerëz e keqkuptojnë edhe emrin e tij.

Shumica e njerëzve e mendojnë atë si perëndeshë e pjellorisë për shkak të ngjashmërisë së emrit Virgjëreshë me fjalën "virgjër". Ajo konsiderohej një perëndeshë e pjellorisë në kuptimin e bërjes së të korrave të bollshme, por ajo kishte pak të bënte me rritjen njerëzore.

Ndërsa shumë njerëz mendojnë se Virgjëresha i referohet fjalës "virgjëreshë", Përkufizimi latin i fjalës "virgjëreshë" do të thotë i vetë-mjaftueshëm. Sipas astrologjisë, Virgjëreshat janë individualistë dhe të vetë-mjaftueshëm. Aftësia juaj për t'u zhvilluar vjen nga mungesa e nevojës për të tjerët për të realizuar idetë tuaja. Ata e kanë të lehtë të kënaqin të tjerët sepse kanë krijuar kënaqësi për veten e tyre. Virgjëresha duhet t'i referohet llojit të dashur të personit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për yjësitë e kulturës greke dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.