yjësitë e famshme

të gjitha yjësitë

Janë gjithsej tetëdhjetë e tetë yjësi të njohura zyrtarisht nga Unioni Ndërkombëtar Astronomik. Këto janë grupe yjesh që formojnë modele të vogla, të përcaktuara mirë. Ata nuk e prekin njëri-tjetrin dhe secili ka një emër të veçantë. Megjithatë, ka disa yjësitë e famshme që të gjithë dinë të bëjnë dhe që janë më të lehta për t'u njohur në qiellin e natës.

Në këtë artikull do t'ju japim disa nga yjësitë e famshme, karakteristikat e tyre dhe shumë më tepër.

Origjina e sistemit të famshëm të konstelacionit

yjësitë e famshme

Në kohët e lashta, astronomët krijuan yjësi pa një sistem të vendosur mirë, kështu që me kalimin e viteve, hartat astronomike përfunduan në një rrëmujë të vërtetë, me yje që ndajnë më shumë se një yjësi. Janë më shumë se njëqind prej tyre, por nuk ka asnjë urdhër për t'i kategorizuar.

Në këtë kuptim, Bashkimi Ndërkombëtar Astronomik mbajti takimin e tij të parë në 1922 për të vendosur një rend të detyrueshëm të yjësive. Në atë moment, lista e yjësive u reduktua në tetëdhjetë e tetë, secila yjësi kishte një emër të qartë. Por në vitin 1925 u thirr sërish një mbledhje për të përcaktuar kufijtë mes tyre. Kështu u krijua harta qiellore siç e njohim ne tani, në të cilën shfaqen tetëdhjetë e tetë yjësitë me kufijtë e tyre të përcaktuar mirë.

yjësitë e famshme

Ariu i Madh

Ariu i Madh

Big Dipper është një plejadë e njohur dhe e lehtë për t'u njohur në qiellin e natës. Është një grup prej shtatë yjesh të shndritshëm që formojnë një figurë të ngjashme me një kovë ose karrocë, varësisht nga mënyra se si e shikoni.

Gjëja interesante për Arushën e Madhe është se ajo mund të përdoret për të gjetur yjësi dhe objekte të tjera qiellore. Për shembull, ju mund të gjeni Yllin Pol, i cili është ylli që shënon veriun qiellor.

Një veçori tjetër e kësaj plejade është se ajo është një plejadë rrethpolare, kështu që është gjithmonë e dukshme në qiellin e natës nga shumica e gjerësive gjeografike në hemisferën veriore. Kjo për shkak se është mjaft afër Polit Qiellor të Veriut, dhe lëvizja e tij e dukshme në qiell është mjaft e ngadaltë sa nuk zhduket kurrë plotësisht nën horizont.

Ariu i Vogël

Arusha e Vogël është një tjetër plejadë që është e lehtë për t'u identifikuar në qiellin e natës. Ashtu si Arusha e Madhe, ajo është një plejadë rreth polare në hemisferën veriore dhe është gjithmonë e dukshme nga shumica e gjerësive gjeografike. Ursa Minor përbëhet nga shtatë yje. duke qenë Polaris ose Polar Star më i ndrituri dhe më i njohuri prej tyre.

Polaris ndodhet në fund të bishtit dhe është një yll shumë i rëndësishëm për lundrimin astronomik, pasi është gjithmonë në të njëjtin vend në qiell, duke shënuar veriun qiellor.

Ndryshe nga Arusha e Madhe, Arusha e Vogël është një plejadë më pak e dukshme. Dy yjësitë duket se janë të lidhura nga një dorezë imagjinare dhe së bashku ato formojnë "Kupën Qiellore" të njohur në qiellin e natës. Përveç kësaj, Ursa Minor ndodhet brenda një konstelacioni më të madh të quajtur Draco, e cila është një plejadë dragoi që shtrihet në të gjithë qiellin pranë polit qiellor verior.

Cassiopeia

Konstelacioni Cassiopeia është i lehtë për t'u njohur në qiellin e natës sepse ka një formë të veçantë "M" ose "W". Mund të gjendet pranë Polit Qiellor të Veriut, duke e bërë atë të dukshëm në hemisferën veriore gjatë gjithë vitit.

Ai shtrihet midis yjësive të Perseut dhe Cepheus., dhe forma e saj është mjaft e habitshme. Kjo plejadë përbëhet nga pesë yje të shndritshëm, të cilët përfaqësojnë mbretëreshën Cassiopeia dhe fronin e saj. Ylli më i ndritshëm në Cassiopeia quhet Alpha Cassiopeiae.

Një nga gjërat interesante në lidhje me këtë plejadë është se pozicioni i saj në qiell ndryshon gjatë natës dhe gjatë stinëve. Në verë, Cassiopeia është në një pozicion më të lartë në qiell, ndërsa në dimër mund të shihet më afër horizontit. Është gjithashtu i njohur për të qenë shtëpia e një prej yjeve më të rinj dhe më të shndritshëm të njohur si ylli Cassiopeia A. Ky yll është një yll neutron, i cili është bërthama e shembur e një ylli masiv që shpërtheu si një supernova.

Canis Major

yjësitë e famshme në qiell

Canis Major është një yjësi që mund të gjendet në qiellin e natës të hemisferës jugore dhe njihet si një nga yjësitë më të ndritshme dhe më lehtësisht të dallueshme në qiell. Emri i tij fjalë për fjalë përkthehet si "qen i madh" në latinisht, dhe ylli i tij më i ndritshëm është Sirius, i cili është gjithashtu ylli më i ndritshëm në qiellin e natës. Në mitologjinë greke, Canis Major përfaqëson qenin rojtar të gjahtarit Orion, i cili është gjithashtu një plejadë aty pranë.

Të gjithë yjet së bashku formojnë figurën e një qeni. Një nga karakteristikat më interesante është se ai përmban disa mjegullnaja dhe grupime yjesh, të cilat janë grupe yjesh që gjenden në të njëjtin rajon të hapësirës. Një nga grupimet më të famshme në Canis Major është grupi i hapur M41, i cili mund të shihet me teleskopë të vegjël dhe dylbi.

kryq verior

Kryqi Verior është një yjësi që gjendet në hemisferën veriore dhe është lehtësisht i dallueshëm nga forma e tij kryq. Nganjëherë quhet edhe "Kryqi i Vogël" për ta dalluar nga Kryqi i Jugut.

Ai përbëhet nga katër yje të shndritshëm, të cilët formojnë një kryq. Ylli më i ndritshëm në kryq është Polaris, i njohur gjithashtu si Ylli i Veriut, dhe ndodhet në fund të kryqit. Përveç formës kryq, mund të dallohet edhe nga pozicioni i tij në qiell. Konstelacioni mund të gjendet pranë yjësisë Ursa Major dhe është i dukshëm gjatë gjithë vitit në hemisferën veriore.

Një nga karakteristikat më të habitshme të Kryqit të Veriut është rëndësia e tij kulturore në shumë shoqëri. Për disa kultura indigjene të Amerikës së Veriut, Polaris shihet si një yll i rëndësishëm në kozmologjinë e tyre dhe përdoret në rituale dhe ceremoni.

Së fundi, ndër yjësitë e famshme kemi edhe të gjitha yjësitë zodiakale si p.sh Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për yjësitë e famshme dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.