Yjësia e Hidrës

hidra

E vendosur përgjatë ekuatorit të sferës qiellore, konstelacioni i Hidrës zë një pozicion të spikatur. Kjo plejadë e lashtë, një nga 48 të përshkruara nga Klaudi Ptolemeu në Almagest gjatë shekullit të XNUMX-të, ka dallimin e të qenit plejada më e madhe dhe më e gjatë në qiellin e natës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Yjësia e Hidrës dhe karakteristikat e tyre.

Yjësia e Hidrës

yjësia e hidrave

Me më shumë se gjashtë orë ngjitje djathtas dhe një kënd mbresëlënës prej më shumë se 100°, ai mahnit vëzhguesit me formën e tij gjarpërore, me shumë koka. Megjithatë, disa atlase mund ta përshkruajnë atë vetëm me një kokë. Është e rëndësishme të theksohet se yjësia e Hidrës Nuk duhet ngatërruar me Hidrën mashkullore, e cila banon në hemisferën jugore.

Kjo plejadë e veçantë, që mbulon një hapësirë ​​të madhe prej 1302,8 gradë katrore, përfshin një koleksion të jashtëzakonshëm objektesh qiellore. Midis tyre janë 3 objekte Messier, 237 objekte NGC dhe 2 objekte Caldwell. Shkëlqyeshëm brenda Hidrës është ylli i njohur si Alfard. Për sa i përket nomenklaturës së tij, ai zakonisht shkurtohet si Hya, i quajtur Hydra në latinisht dhe ka formën gjenitale Hydrae. Konstelacioni i Hidrës ka gjithsej 238 yje.

Koka e konstelacionit të Hidrës, e përbërë nga gjashtë yje të vegjël, është tipari më lehtësisht i identifikueshëm, i vendosur afërsisht 20° në jugperëndim të Regulus. ylli më i ndritshëm në yjësinë e Luanit aty pranë.

Të vendosura në rajonin e pasmë të yjësisë së Hidrës janë formacionet qiellore të njohura si Korbi, Kupa dhe Sekstanti. E vendosur pak më shumë se 15° në perëndim të yllit Alpha Sextantis brenda yjësisë Sextant është koka e kësaj krijese legjendare.

Koordinon

Yjësia e njohur si Hidra mund të shihet gjatë një pjese të konsiderueshme të vitit për shkak të gamës së saj të gjerë në ngjitje djathtas, e cila Ai varion nga 8 orë e 10 minuta deri në 15 orë. Ky formacion qiellor shtrihet përgjatë ekuatorit qiellor, duke e bërë atë të dukshëm, tërësisht ose pjesërisht, nga kudo në Tokë. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se ndërsa koka e Hidrës ngrihet në prirje pozitive, shumica e yjeve të saj janë të vendosura në deklinacione negative, veçanërisht midis 7 ° N dhe 35 ° S.

Trupat qiellorë të yjësisë së Hidrës

yjësia e hidrave

Në qendër të konstelacionit të Hidrës është Alfard, i njohur gjithashtu si Alfa Hydrae, i cili shkëlqen si ylli kryesor dhe më rrezatues. Me një magnitudë 2, Alfard, që rrjedh nga gjuha arabe, do të thotë "i vetmuari". Ndodhet afërsisht 90 vite dritë nga sistemi ynë diellor, ky yll me ngjyrë portokalli ndriçon Hidrën qiellore.

Në sistemin Epsilon Hydrae ekziston një renditje magjepsëse e yjeve që formojnë një sistem të shumëfishtë yjor. Ky sistem përbëhet nga dy yje parësorë, secili prej të cilëve tregon një ngjyrë të ndryshme: njëri i verdhë dhe tjetri blu. Madhësitë e këtyre komponentëve maten përkatësisht me 3,8 dhe 4,7. Çuditërisht, u duhet një periudhë prej 15 vjetësh që këta yje të kryejnë një rrotullim të plotë të njëri-tjetrit. Megjithatë, E meta e pafat është se distanca e tyre e ndarjes është vetëm 0,2 sekonda me hark.

Është një sistem yjor binar i përbërë nga katër yje; Komponenti i tretë ka një magnitudë 7,8 dhe ndodhet rreth 4,5 sekonda hark nga të tjerët. Përveç kësaj, ekziston një komponent i pestë me një magnitudë 10, i ndarë vizualisht me 19 sekonda harkore, i cili rrotullohet rreth katër yjeve të tjerë në një distancë prej afërsisht 800 AU.

Brenda yjësisë Hidra, ekziston një yll i ndryshueshëm që ndan ngjashmëri me Mirën, një yll që gjendet në yjësinë Balenë. I njohur si R Hydrae, ky yll gjigant i kuq përjeton luhatje të shkëlqimit që variojnë nga magnituda 3,5 në magnitudë 10,9 gjatë një periudhe prej 389 ditësh, një periudhë që zvogëlohet gradualisht. I vendosur afërsisht 22 sekonda hark larg, R Hydrae ka një yll të vogël shoqërues me një magnitudë të dukshme 12.

Objekte me rëndësi

Brenda konstelacionit të Hidrës mund të gjeni disa objekte qiellore që janë pjesë e katalogut të njohur të Messier-it. M48, një grup i hapur i vendosur në pragun e dukshmërisë me sy të lirë, përbëhet nga disa dhjetëra yje dhe vëzhgohet në mënyrë më efektive me dylbi. Ky grup u identifikua për herë të parë nga Charles Messier në 1771 dhe besohet të jetë afërsisht 300 milion vjet i vjetër.

E vendosur afërsisht 33.000 vite dritë nga sistemi ynë diellor, grupi globular M68 paraqet një sfidë vëzhgimi për shkak të magnitudës së tij të dukshme prej 9,7. I përbërë nga afërsisht 250 yje kolosalë, ky grumbull është një formacion qiellor magjepsës.

Southern Pinwheel, i njohur gjithashtu si M83, është një galaktikë e shquar për shkallën jashtëzakonisht të lartë të formimit të yjeve. Me një magnitudë të dukshme prej 7,6, kjo galaktikë ndodhet afërsisht 15 milionë vite dritë nga e jona.

Midis entiteteve të ndryshme qiellore të përfshira nga konstelacioni, mund të gjenden një mori objektesh të listuara në katalogun NGC, duke përfshirë një numër të madh galaktikash. Me interes të veçantë është mjegullnaja planetare NGC 3242, e njohur me dashuri si Fantazma e Jupiterit, e cila Ajo meriton vëzhgim të afërt përmes një teleskopi. Ky fenomen i jashtëzakonshëm shfaqet si një disk rrezatues, me një magnitudë prej nëntë dhe që përfshin rreth dyzet sekonda harkore në diametër, duke lëshuar një nuancë të veçantë të gjelbër. Vlen të theksohet se teleskopët me një hapje më të madhe se 10 cm janë në gjendje të kapin këtë spektakël.

Në zemër të kësaj reje qiellore qëndron një yll i vogël me magnitudë 11, përgjegjës për krijimin e këtij fenomeni duke dëbuar shtresat e tij të jashtme. Si rezultat, Ylli që vëzhgojmë është thelbi i djegur i asaj që ishte më parë.

Një objekt tjetër që vlen të përmendet është grupi i largët globular NGC 5694, me një magnitudë të dukshme 11. I vendosur afërsisht 120.000 vite dritë nga pozicioni ynë, ky grup shërben si një kujtesë e shkallës së pamasë të universit. Për të kuptuar madhësinë e kësaj largësie, duhet të kemi parasysh se diametri i galaktikës sonë, Rruga e Qumështit, mbulon rreth 100.000 vite dritë.

Mitologjia e konstelacionit të Hidrës

mitologjia e hidrave

Ka dy mite të lashta që lidhen me yjësinë Hidra. Një prej tyre përfshin një korb të dërguar nga perëndia Apollo për të marrë një gotë me ujë. Korbi, megjithatë, mbërriti me vonesë sepse priste që fiqtë të piqeshin dhe fajësoi gabimisht një përbindësh deti për vonesën. Apolloni, i vetëdijshëm për mashtrimin, Ai i ndëshkoi personazhet e përfshirë duke i shndërruar në yjësi në qiellin e natës.

Gjatë një prej dymbëdhjetë punëve të tij, Herkuli u ndesh me një hidra të frikshme me shumë koka në mitin e dytë. Kjo krijesë e frikshme kishte fuqinë e jashtëzakonshme për të rritur dy koka të reja për secilën prej tyre që ishte prerë, gjë që e bënte atë edhe më të rrezikshëm. Sidoqoftë, Hercules e mundi me sukses Hidrën duke i prerë kokën dhe duke i djegur qafën, duke penguar në mënyrë efektive rigjenerimin e kokave të saj.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për konstelacionin e Hidrës dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.