Yjësia e Bricjapit

yjësia e bricjapit

La Konstelacioni i Bricjapit Ka një rëndësi të madhe si një nga 12 yjësitë e zodiakut dhe është ndër 88 yjësitë moderne. E vendosur brenda zodiakut, konkretisht brenda rajonit të sferës qiellore të përcaktuar nga shtegu i Diellit në qiell i njohur si ekliptik, është vendi ku ndodhet yjësia e Bricjapit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat, origjina dhe shumë më tepër të konstelacionit të Bricjapit.

Karakteristikat e konstelacionit të Bricjapit

yje në qiell

Bricjapi, një nga yjësitë e zodiakut, ndodhet midis Ujorit dhe Shigjetarit. Ngjitur me Bricjapin, kemi Shqiponjën (Aquila), Mikroskopin (Microscopium) dhe Peshkun e Jugut (Piscis Austrinus).

Bricjapi, si yjësitë e tjera të zodiakut, është njohur që nga kohërat e lashta. Përfshihet në yjësitë moderne, por Ekzistenca e tij është regjistruar tashmë në Almagestin e Ptolemeut, një vepër astronomike e botuar në shekullin II pas Krishtit.

Në hierarkinë e yjësive moderne, Bricjapi renditet i 40-ti për nga madhësia kur renditet nga më i vogli tek më i madhi. Me një sipërfaqe prej 414 gradë katrore në sferën qiellore, ajo kontribuon në hapësirën e madhe të qiellit të natës.

E vendosur në kuadrantin e katërt të hemisferës jugore, yjësia është e dukshme nga çdo gjerësi më pak se 60 gradë në jug, për shkak të vendndodhjes së saj specifike. Objekt Messier 30 dhe disa shira meteorësh, duke përfshirë Bricjapin Alfa dhe Beta, janë tipare të dukshme brenda kësaj plejade.

Origjina mitologjike

plejada e Bricjapit

Rreth dy mijëvjeçarë më parë, yjësia e Bricjapit luajti një rol të rëndësishëm në shënimin e solsticit të dimrit kur Dielli kalonte nëpër të. Kjo ngjarje qiellore çoi në shoqërimin e Bricjapit me fillimin e dimrit. Megjithatë, Ky korrelacion nuk është më i vlefshëm sot për shkak të precesionit të ekuinokseve., e cila ka bërë që solstici dimëror të ndodhë brenda kufijve të plejadës së Shigjetarit.

Yjet e konstelacionit të Bricjapit

bricjapi në parajsë

Bricjapi, konstelacioni i dytë më i errët në sferën qiellore, është vetëm pas Gaforres për sa i përket shkëlqimit. Brenda Bricjapit, ka thjesht një yll që Ka një magnitudë të dukshme më pak se 3 dhe vetëm 4 yje me madhësi të dukshme që variojnë midis 3 dhe 4. Të gjithë yjet e mbetur brenda yjësisë shfaqin magnituda të dukshme më të larta.

Mitologjia greke ofron disa mite që shpjegojnë origjinën e kësaj plejade të veçantë. Ekziston një mit i përhapur që e lidh këtë plejadë të veçantë me gjysmëperëndinë Pan. Historia thotë se Pan arriti t'i shmangej kthetrave të Tyfonit monstruoz duke u hedhur në një lumë dhe duke shndërruar njërën anë të trupit të tij në atë të një peshku, duke mbajtur gjysma tjetër si dhi. Si haraç për inteligjencën e tij, Zeusi i fuqishëm i dha atij një plejadë në qiell.

Ekziston një mit që lidh plejadën e Bricjapit me një nimfë të quajtur Amalthea, e cila luajti një rol të rëndësishëm në mitologjinë greke duke rritur perëndinë Zeus. Sipas një versioni të mitit, Zeusi, I pushtuar nga fuqia e tij, ai aksidentalisht theu një nga brirët e Amaltheas. Ky bri i veçantë, i njohur si briri i bollëkut ose briri i bollëkut, ishte i mbushur me fruta dhe lule të bollshme. Në homazh për Amalthea, Zeusi thuhet se ka formuar plejadën e Bricjapit.

Deneb Algedi (Delta Bricjapi)

I vendosur 39 vite dritë nga sistemi ynë diellor, sistemi yjor i njohur si Delta Capricorni përbëhet nga katër trupa qiellorë. Brenda këtij sistemi ekziston një yll binar primar, Delta Capricorni A, i cili shoqërohet nga dy komponentë shtesë.

Gjatë historisë, ylli ka qenë i njohur zakonisht si Deneb Algedi në arabisht, një emër që përkthehet si "bishti i dhisë". Me një magnitudë totale të dukshme prej 2,81, sistemi yjor në fjalë shkëlqen fort. Si rezultat, Delta Bricjapi ka dallimin e të qenit ylli më i ndritshëm në konstelacionin e Bricjapit.

Dabih, i njohur gjithashtu si Beta Bricjapi

Brenda sferës së sistemeve të yjeve, Beta Capricorni është një shembull i shkëlqyer, me një koleksion prej jo më pak se pesë yje. Me ndihmën e një teleskopi të kalibrit të moderuar, Është një detyrë e thjeshtë të identifikosh dy prej këtyre yjeve. Anëtari dominues i këtij sistemi shkëlqen fort si një gjigant portokalli, që rrezaton me një magnitudë të dukshme prej 3,08.

Me një magnitudë të dukshme prej 3,05, i gjithë ky sistem yjor ka dallimin e të qenit i dyti më i ndritshëm në konstelacion, i vendosur 328 vite dritë nga sistemi ynë diellor.

Al Giedi (Alpha2 Bricjapi)

Me një magnitudë të dukshme prej 3,58, Alpha2 Bricjapi pretendon me krenari titullin e yllit të tretë më të ndritshëm në yjësinë e tij. I njohur si Al Giedi, Ky trup qiellor e ka marrë emrin nga termi arab al-xhaddi, që përkthehet si "dhi".

I përbërë nga tre yje, ky trup qiellor nuk është thjesht një yll i vetëm, por më tepër një sistem yjor. Ai përbëhet nga një yll primar dhe një yll binar si një komponent dytësor. Ndodhet në një distancë prej 106 vitesh dritë nga sistemi ynë diellor.

Alpha Capricorni, një sistem binar i formuar nga yjet Alpha2 Bricjapi dhe Alpha1 Bricjapi, ndodhet afërsisht 570 vite dritë nga planeti ynë. Pavarësisht nga identitetet e tyre të ndryshme, Këta yje njihen zakonisht si Alfa Bricjapi për shkak të afërsisë së tyre në qiellin e natës.

Nashira (Gamma Bricjapi)

Nashira, me fat, është emri tradicional që i është dhënë Gamma Bricjapit, i cili mban dallimin si ylli i katërt më i ndritshëm në yjësinë. Me një magnitudë të dukshme prej 3,67, ajo shkëlqen fort në qiellin e natës. Emri Nashira vjen nga fraza arabe "sa'd nashira".

Zeta Bricjapi

Është një yll që ndodhet rreth 139 vite dritë nga sistemi ynë diellor. Ylli i fundit në konstelacion, Zeta Bricjapi, ka një magnitudë të dukshme më pak se 4. Ky yll i veçantë është një sistem binar dhe shfaq një magnitudë të dukshme të kombinuar prej 3,74. I përbërë nga një gjigant i verdhë si përbërësi kryesor dhe një xhuxh i bardhë si komponent dytësor, ky sistem yjor ndodhet afërsisht 390 vjet dritë nga planeti ynë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për konstelacionin e Bricjapit dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.