Xhuxh kafe

xhuxh kafe

Midis objekteve yjore që mund të gjejmë në hapësirën e jashtme kemi disa që janë mjaft misterioze dhe të çuditshme. Bëhet fjalë për xhuxh kafe. Nuk është më shumë se një yll, por është ndryshe nga pjesa tjetër për një arsye të thjeshtë: nuk ka arritur të fillojë procesin e shkrirjes bërthamore të materialeve të tij. Yjet kanë një material brenda që fillon reagimin e shkrirjes bërthamore për shkak të karakteristikave të tij. Sidoqoftë, ata janë yje mjaft të lehtë për tu gabuar me planet të njohur si gjigandë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat, origjinën dhe misteret e xhuxhit kafe.

tipare kryesore

karakteristikat xhuxh kafe

Shtë një lloj objekti yjor me shumë mister rreth tij. Dhe nuk është vetë një yll, kështu që mund të ngatërrohet fare lehtë me të ashtuquajturit planetë gjigandë. Pra, ne përcaktojmë një xhuxh kafe si një objekt nën yllor që nuk është i aftë të prodhojë reaksione bërthamore si një yll konvencional. Nuk ka masë të mjaftueshme për të prodhuar mashtruesin e vet si një yll. Kjo është arsyeja kryesore pse lehtë mund të ngatërrohet me planetin.

Isshtë një objekt astronomik që ndodhet në një vend të ndërmjetëm midis një planeti dhe një ylli. Mund të thuhet se ato janë objekte që janë në hapësirën e jashtme dhe që zënë këtë vend sepse nuk kanë sasinë e masës së nevojshme për të qenë në gjendje të shkëlqejë siç bën një yll konvencional, megjithëse madhësia e tyre ndonjëherë është më e madhe se e një planeti. Ata nuk shkëlqejnë si një yll konvencional, por shkëlqen në infra të kuqe.

Ata kanë tendencë të kenë një masë më pak se 0.075 se ajo e Diellit, ose rreth 75 herë masa e planetit Jupiter. Shumë astronomë tërheqin një vijë kufitare midis xhuxhëve kafe dhe planetët në një madhësi prej 13 masave të Jupiterit. Kjo është masa e nevojshme për të vendosur bashkimin bërthamor. Dhe është se ajo ka aftësinë për të prodhuar energji përmes bashkimit të deuteriumit, i cili është një izotop i hidrogjenit. Kjo ndodh në moshën një milion vjeçare. Xhuxhi kafe parandalon tkurrjen e mëtejshme të jetës pasi bërthamat janë mjaft të dendura për t’i rezistuar presionit të ushtruar nga degjenerimi i elektroneve gjatë procesit të bashkimit bërthamor.

Origjina e xhuxhit kafe

objekt qiellor

Shumica e xhuxhave kafe janë xhuxhë të kuq që nuk kanë arritur të shkaktojnë bashkimin bërthamor. Ai ka aftësinë të ketë planet rreth tij dhe mund të lëshojë dritë edhe pse është disi më i dobët. Karakteristikë tjetër është se ata janë mjaft të ftohtë për të mbajtur një atmosferë ashtu si një planet. Isshtë një nga arsyet pse shpesh gabohet me planetët e mëdhenj. Temperatura sipërfaqësore e një xhuxh më të madh varet nga masa e xhuxhit dhe mosha e tij. Siç kemi përmendur më parë, kur xhuxhat kafe janë më të rinj kanë një temperaturë deri në 2800K, ndërsa ato janë duke u ftohur nën temperaturën yjore rreth 1800K.

Përbëhet kryesisht nga hidrogjen molekular dhe është shumë i ftohtë pasi temperaturat nuk i kalojnë 100 gradë Kelvin. Kur shikohet përmes një teleskopi, mund të shihet një vend i errët dhe i errët. Këto janë re të përbëra nga lënda e parë nga e cila është bërë xhuxhja kafe. Origjina e xhuxhit kafe vjen si një produkt që lind nga evolucioni yjor i dështuar. Dhe është që kur një re gazi shembet në vetvete, ajo krijon formimin e një protostari. Mund të thuash që një protostar është embrioni i një ylli. Protostarët shpesh arrijnë të fitojnë masë të mjaftueshme dhe një temperaturë të përshtatshme për të shkaktuar bashkimin bërthamor. Shkrirja bërthamore ndodh me materiale që kanë xhuxhin kafe në bërthamën e tyre. Në këtë mënyrë, ai bëhet një yll në fazën kryesore të sekuencës.

Ka raste në të cilat xhuxhët kafe janë bërë të ndenjur dhe nuk mund të marrin masë të mjaftueshme për të bërë që hidrogjeni të fillojë të punojë me heliumin. Kujtojmë që që të ndodhë bashkimi bërthamor, nuk kërkohen vetëm temperatura të larta, por edhe presion i lartë i shkaktuar nga një masë e lartë. Në këtë mënyrë, temperatura mund të stabilizohet para se të bëhet një yll.

Një xhuxh kafe në sistemin tonë diellor

Shkencëtarët gjithashtu kanë studiuar mundësinë për të qenë në gjendje të banojnë në planet që rrotullojnë rreth një xhuxh kafe. Kjo mundësi është studiuar për shumë vite dhe është menduar që kushtet që një prej këtyre yjeve të ketë një planet të banueshëm janë mjaft të rrepta. Arsyeja kryesore është se zona e banueshme e quajtur kështu nga shkencëtarët, është mjaft e ngushtë. Ju nuk mund të banoni në një xhuxh kafe pasi që ekscentriciteti i orbitës do të duhej të ishte jashtëzakonisht i ulët në mënyrë që të parandalonte krijimin e forcave të baticës. Këto porta baticash janë përgjegjëse për prodhimin e një efekti serrë të pakontrolluar që do ta bënte mjedisin plotësisht të pabanueshëm.

Një xhuxh kafe u zbulua në sistemin tonë diellor në një distancë prej 98 vitesh dritë nga dielli. Zbulimi u bë përmes një faqe në internet që ndihmon shumë njerëz të gjejnë objekte qiellore që ndodhen më larg orbitës së Neptunit.

Curiosities

objekt qiellor

Le të shohim disa nga kuriozitetet që kanë xhuxhët kafe:

  • Ngjyra e vërtetë e yjeve kafe nuk është kafe. Shtë një ngjyrë portokalli e kuqërremtë.
  • Këto objekte qiellore kanë aurora më të fuqishme se çdo aurora që është zbuluar dhe gjetur në sistemin tonë diellor.
  • Ka disa xhuxh kafe që kanë temperatura jashtëzakonisht të ulëta. Disa prej tyre mund të preken pa u djegur pasi kanë temperatura nën 100 gradë Celsius.
  • Sidoqoftë, ata kanë një gravitet mjaft të fortë sa nuk lejohet të jetë atje. Në rast se u përpoqëm të shkonim do të shtypeshim menjëherë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth xhuxhit kafe dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.