Biografia e Georges Cuvier

Georges cuvier

Midis shkencëtarëve të mëdhenj që kanë përmirësuar historinë e shkencës, ka një prej tyre që e ka tërë nderin pasi është një nga më të shquarit e të gjitha kohërave. Ne po flasim për Georges cuvier. Ai është shkencëtari që i ka dhënë emrin paleontologjisë dhe anatomisë krahasuese. Shfrytëzimet e tij janë bërë jehonë të gjerë në botën e shkencës dhe kanë përparuar në shumë fusha që nga koha e fillimit të saj deri më sot.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha bëmat dhe biografinë e Georges Cuvier

Fillimet e Georges Cuvier

Georges cuvier

Si të gjithë shkencëtarët, edhe ky njeri i kishte fillimet e tij të para. Emri i tij i plotë është Georges Leopold Chrétien Frederic Dagobert, Baron de Cuvier, dhe lindi në qytetin Montbéliard, në Francë, më 23 gusht 1769. Që në moshë shumë të re ai tregoi një interes të madh për botën e natyrës dhe një mendje të privilegjuar. Ne tashmë e dimë që kur i përkushtohemi diçkaje që vërtet e duam dhe na pëlqen, mund të marrim kthime dhe zbulime më të mëdha si nga vetja, ashtu edhe nga ndihma e të tjerëve.

Ky njeri ishte i apasionuar pas natyrës dhe i shtohej inteligjencës së tij të privilegjuar. Për këtë arsye, gjatë viteve që zgjati Revolucioni Francez, Georges Cuvier iu përkushtua studimit të të gjithë anatomisë së molusqeve në mënyrë që të thellojë njohuritë që ai kishte dashur për historinë natyrore dhe anatominë krahasuese. Ai nuk qëndroi ende para kaq shumë teorisë, por donte ta zbatonte praktikën sa më shpejt të ishte e mundur. Në këtë mënyrë, dhe me shumë pasion për atë që bëri, në 1795 ai arriti të merrte një punë në Muzeun e Historisë Natyrore në Paris.

Ky ishte një hap i shkëlqyeshëm për këtë njeri pasi njohja e tij bëri që ai të emërohej më vonë si Sekretari i Përhershëm i Shkencave Fizike dhe Natyrore të Institutit Kombëtar. Në këtë muze ai ishte në gjendje të studionte në thellësi të madhe anatominë krahasuese të qenieve të ndryshme të gjalla. Për ta bërë këtë, atij iu desh të copëtojë mijëra e mijëra kafshë ndërsa analizonte të gjitha skeletet në mënyrë që të gjente përgjigje rreth evolucionit dhe marrëdhënieve që ekzistojnë midis specieve që shkenca nuk i ka njohur deri më tani.

Duhet të kujtojmë se metoda shkencore në këto kohë ishte shumë e ndryshme nga e sotmja. Sot kemi baza të mëdha të dhënash me informacione të vlefshme dhe të hollësishme për qindra e qindra mijëra kafshë dhe bimë. Kur bëhet fjalë për të studiuar për diçka, ne kemi objektin që tashmë i kemi ndërtuar themelet. Pika e Georges Cuvier ishte shumë më e vlefshme sa duhej një nga një duhet të copëtojë të gjitha këto kafshë në mënyrë që të studiojë anatominë e tyre nga e para.

Klasifikimi i mbretërisë së kafshëve sipas Georges Cuvier

Rindërtimi i fosileve

Të gjitha studimet që Georges Cuvier kreu gjatë gjithë Revolucionit Francez e lejuan atë të ishte në gjendje të klasifikonte mbretërinë e kafshëve duke zgjeruar dhe përsosur sistemin Linnaean. Njohuritë e marra dhe të pasqyruara në studimet e tij mund të prishen me idenë e mbajtur më parë se kafshët ishin pjesë e një linje të vazhdueshme. Kjo linjë e vazhdueshme përparonte nga kafshët më të thjeshta te qeniet njerëzore, kjo e fundit ishte më e ndërlikuara.

Ky shkencëtar e grupoi mbretërinë e kafshëve sipas asaj që ai pa në studimet e tij krahasuese strukturore dhe morfologjike. Në këtë mënyrë, ai e ndau mbretërinë e kafshëve në 4 lloje të ndryshme: rrezatuar, artikuluar, molusqet dhe kurrizorët. Këto qasje themelore janë ato që bënë një ndryshim në atë që do të jetë zhvillimi i shkencës. Ishte deklarata se pjesët e trupit të një kafshe kanë lidhje me njëra-tjetrën duke formuar një tërësi të koordinuar.

Edhe pse kjo duket mjaft logjike sot, Georges Cuvier ishte i pari që mundi ta ngrejë dhe ta shpjegojë atë shkencërisht. Thisshtë ky koncept ose ai që ndihmon për të siguruar bazën për hulumtimet pasuese darviniste për të soditur më mirë evolucionin e botës së gjallë.

Themelues i paleontologjisë

Shfrytëzimet e Georges Cuvier

Siç kemi përmendur më parë, Georges Cuvier ai ishte babai themelues i paleontologjisë. Dhe është se ajo luajti një rol themelor në zhvillimin e kësaj shkence falë parimeve të saj në lidhje me korrelacionin që ekziston midis strukturës dhe funksionit në anatominë e kafshëve. Ai ishte në gjendje të rindërtonte skeletet e plota të kafshëve fosile që dëshironin që ai të mos i kishte të gjitha pjesët e tij. Kjo ka merita të mëdha në kohën në të cilën u gjet pasi, siç e kemi përmendur më parë, në këtë kohë nuk kishte baza të të dhënave të qenieve të gjalla.

Ai ishte përgjegjës për studimin e shumë fosileve dhe ato shërbyen për t'i treguar pjesës tjetër të botës se planeti ynë ishte populluar nga një faunë shumë e larmishme gjatë shekujve. Kjo shënoi një moment historik në karrierën e tij dhe ndodhi në 1812. Në këtë vit, ai paraqiti në komunitetin shkencor fosilin e një zvarraniku fluturues, diçka që nuk do të shihej kurrë më parë. Zvarraniku është Unë e quaj atë Pterodactylus dhe është një nga zvarranikët më të njohur parahistorikë në botë. Këtij veprimi i shtohet edhe prezantimi i mëparshëm i skeletit të fosilizuar të një elefanti, tashmë i zhdukur, i cili ka shërbyer në mënyrë që sot Georges Cuvier të konsiderohet babai themelues i paleontologjisë.

Përkundër zbulimeve dhe shfrytëzimeve të tij, ai nuk ishte mbrojtës i evolucionit. Ndër teoritë e tij ai ndau atë të katastrofizmit. Kjo teori propozon që çdo zhdukje që është shkaktuar është shkaktuar nga një katastrofë universale që u pasua nga një proces i krijimit të një faune të re në planet.

Të gjitha kontributet që ka dhënë ky shkencëtar kanë bërë që ai të konsiderohet si një nga më të spikatur të kohës së tij. Ai mori dekorata dhe njohje të shumta nga figura shkencore dhe politike të kohës së tij. Ai vdiq më 13 maj 1832 në Paris nga kolera. Emri i tij u shkrua së bashku me shkencëtarë të tjerë të mëdhenj të kohës në Kullën Eifel.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shkencëtarit Georges Cuvier.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.