WMO rrit vëzhgimin në pole për shkak të ndryshimit të klimës

Shkrirja e akullnajave për shkak të ndryshimit të klimës

Ndryshimi i klimës po sjell pasoja serioze në akullnajat në të gjithë botën. Rritja e temperaturave globale të prodhuara nga emetimet e gazrave serë nga dora e njeriut, po shkakton shkrirjen e akulloreve të mëdha polare në të gjithë botën.

Për të zvogëluar ndikimet e ndryshimit të klimës në rajonet polare, Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) ka filluar një fushatë për të përmirësojnë vëzhgimin dhe parashikimin e efekteve në akullnajat. Në këtë mënyrë, rreziqet e ardhshme mjedisore mund të zvogëlohen dhe aktivitetet ekonomike në pole mund të promovohen.

Studimi i rreziqeve mjedisore të poleve

akullnajat e poleve

Një rrjet prej rreth 200 shkencëtarësh synon të studiojë me kujdes rreziqet mjedisore të ndryshimit të klimës në pole gjatë dy viteve të ardhshme. Me këtë, synohet të përmirësohen sistemet e parashikimit të motit dhe kushtet e akullit të detit dhe Antarktidës. Këto janë rajonet më pak të njohura në botë, prandaj është shumë e rëndësishme të dimë se si ndikojnë ndryshimi i klimës dhe ngrohja globale në këto zona.

Agjencia meteorologjike e Kombeve të Bashkuara do të vendosë periudha specifike vëzhgimi në pole për të rritur monitorimin dhe vëzhgimin e efekteve të ndryshimit të klimës në pole. Instituti Argjentinas i Antarktikut dhe Instituti Alfred Wegener i Gjermanisë, midis partnerëve të tjerë nga e gjithë bota, do të marrin pjesë gjithashtu në këtë mbikëqyrje dhe vëzhgim.

Objektivi është për të studiuar dimrin dhe verën 2018 në Polin e Veriut, dhe nga ana tjetër, ekspertë të tjerë do të studiojnë dimrin 2019 në Polin e Jugut. 200 shkencëtarët do të ndahen për të studiuar në thellësi të dy polet e Tokës.

Objektivat e planit

WMO rrit mbikëqyrjen e akullnajave

Objektivat kryesore të këtij plani kërkimor janë zvogëlimi i rreziqeve mjedisore në pole, të prodhuara kryesisht nga ndryshimi i klimës dhe rritja e temperaturave mesatare globale, dhe rritja e kapacitetit për t'iu përgjigjur katastrofave që mund të ndodhin në vitet e ardhshme. Për studimin e të gjitha këtyre variablave që mund të ndikojnë në qëndrueshmërinë e poleve, duhet të merret parasysh që ka gjithnjë e më shumë trafik komercial në gjerësitë gjeografike polare. Kjo do të thotë, trafiku detar shkakton ndikime të caktuara në stabilitetin e ekosistemeve polare. Kjo është arsyeja pse trafiku detar është një variabël mjaft i rëndësishëm për t'u marrë parasysh kur studioni parashikimet e efekteve në pole.

Shkencëtarët kanë theksuar se sa e rëndësishme është për ne që të jemi në gjendje të njohim dhe kuptojmë më mirë marrëdhëniet dhe lidhjet që ekzistojnë midis poleve dhe pjesës tjetër të botës. Kjo është e rëndësishme pasi që janë polet që përcaktojnë temperaturat globale. Nëse jo për ta, dhe me ritmin që përqendrimi i gazrave serë në planet po rritet, temperaturat mesatare globale do të ishin shumë më të larta.

Përveç kësaj, shkencëtarët kanë sisteme vëzhgimi të bazuara në modele të përpunuara me nivele akulli shumë më të larta se sistemet tradicionale të parashikimit të motit dhe klimës.

Objekte të reja

satelitë vëzhgimi për akullnajat

Për të filluar me vëzhgimin dhe parashikimin e efekteve të motit në pole, ekspertët përgatiten të instalojnë stacione të reja që mund të koordinojnë metodat e hulumtimit. Ndër stacionet e reja që duhet të vendosen, ne gjejmë vendosja e vozave, lëshimi i balonave të hetimit, përdorimi i satelitëve dhe avionëve.

Fokusi do të përqendrohet në kushtet e akullit të detit në Rrugën e Detit të Veriut dhe në oqeanin jugor përreth Antarktidës dhe mënyrën se si deti ndërvepron me atmosferën. Me këtë, është e mundur të vëzhgosh tërheqjen akullnajore dhe si ndikon në pjesën tjetër të kushteve mjedisore që përbëjnë ekosistemet, siç është fenomeni El Niño, i cili ndikon në temperaturat në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.