Vullkanizmi: gjithçka që duhet të dini

çfarë është vullkanizmi

Ka shumë substanca të ndryshme që dëbohen përmes një vullkani gjatë një shpërthimi, këto mund të jenë të gazta, të ngurta, të lëngshme dhe/ose gjysmë të lëngshme. Këto shpërthime ndodhin gjatë aktivitetit vullkanik për shkak të temperaturave dhe presioneve të larta brenda Tokës. Të vullkanizmi Është dukuria ose grupi i dukurive gjeologjike që ndodhin nga formimi i magmës dhe dalja e saj në sipërfaqe.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për vullkanizmin, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

çfarë është vullkanizmi

rrjedh lavë

Ajo krijohet me kompensim të lënda e rëndë që lëviz në Tokë. Këto ushtrojnë presion mbi shkëmbinjtë e lëngshëm të mantelit, duke i shtyrë ato drejt sipërfaqes. Fusha e studimit që merret me dukuritë fizike dhe kimike të aktivitetit vullkanik quhet vullkanologji. Është një degë e gjeologjisë që analizon vullkanet, burimet, fumarolet, shpërthimet, magmën, lavën dhe hirin piroklastik ose vullkanik dhe aktivitete të tjera që lidhen me fenomenin.

Vullkanizmi është një fenomen gjeologjik. Prek kryesisht zonat e cenueshme të kores së tokës, ku magma rrjedh nga litosfera në sipërfaqe. Aktiviteti vullkanik nënkupton një gjendje fiziko-kimike, te shprehura nepermjet mikrosizmave dhe shperthimeve, qe mund te jene fumarola te medha ose te thjeshta.

Në varësi të llojit të aktivitetit, aktiviteti vullkanik quhet shpërthim, shpërthim ose hibrid. Efuzivi karakterizohet nga shkarkimi i qetë i lavës dhe gazit. Lëndët plasëse kalojnë përmes shkarkimeve të dhunshme dhe shkatërruese. E përziera është duke alternuar shpërthime të buta dhe shpërthyese.

Ekziston një shkallë oktavë e Indeksit të Shpërthimit Vullkanik, të cilin ekspertët e përdorin për të matur shtrirjen e një shpërthimi vullkanik. Kjo merr parasysh produktet e shpërthimit të vullkanit: lavën, piroklastet, hirin dhe gazrat. Faktorë të tjerë përfshijnë lartësinë e resë shpërthyese dhe emetimet e injektuara troposferike dhe stratosferike. në shkallë, 1 tregon intensitetin e dritës; 2, eksploziv; 3, i dhunshëm; 4, katastrofike; 5, kataklizmik; 6, kolosale; 7, super kolosale; dhe 8; apokaliptike.

Si formohet?

vullkanizmi

Vullkanizmi prodhohet nga temperaturat dhe presionet e larta brenda Tokës. Lëvizja e lavës në mantel shkaktohet nga konvekcioni termik. Të Rrymat e oqeanit, së bashku me gravitetin, nxisin lëvizjen e vazhdueshme të pllakave tektonike dhe, në mënyrë më sporadike, aktiviteti vullkanik.

Magma arrin në sipërfaqen e Tokës përmes vullkaneve të vendosura në kufijtë dhe/ose pikat e nxehta të pllakave tektonike. Sjellja e saj në sipërfaqe varet nga konsistenca e magmës në mantel. Magma viskoze ose e trashë mund të shkaktojë shpërthime vullkanike. Magma e lëngshme ose e padukshme prodhon vullkanizëm shpërthyes, duke hedhur sasi të mëdha llave në sipërfaqe.

Çfarë llojesh ka atje?

Klasifikimi i përgjithshëm dallon dy lloje të vullkaneve, parësor dhe dytësor. Vullkanizmi primar ndahet më tej në tipin qendror dhe tipin e çarjes. E para prej tyre doli përmes kraterit. Së dyti, përmes çarjeve ose çarjeve në sipërfaqen e tokës. Vullkanizmi sekondar vepron në burime të nxehta, gejzerë dhe fumarole.

Një klasifikim tjetër fokusohet në rrugën e magmës që ngrihet nga brendësia e Tokës në sipërfaqe. Sipas kësaj, ekzistojnë dy lloje të vullkanizmit: intruziv ose subvullkanik dhe shpërthyes, në të cilin shkëmbi i shpërthyer arrin në sipërfaqen e tokës.

Çfarë është vullkanizmi ndërhyrës?

vullkanizmi ndërhyrës është lëvizja e magmës brenda kores së tokës. Gjatë këtij procesi, shkëmbi i shkrirë ftohet dhe ngurtësohet midis formacioneve ose shtresave shkëmbore pa arritur në sipërfaqe.

Dukuritë subvullkanike janë përgjegjëse për formimin e digave ose shkëmbinjve të cekët detarë dhe masave shkëmbore të qëndrueshme të quajtura lakolite. Është gjithashtu përbërja e themeleve, parapeteve dhe manteleve. Shumica e levave vendosen në një ngjarje të vetme. Disa tkurren dhe dobësohen ndërsa ftohen, duke injektuar magmë shumë herë. Ato klasifikohen si të përbëra ose të përbëra në varësi të llojit të shkëmbit që i integron.

vullkanizmi nëndetës

Vullkanizmi nëndetës shkaktohet nga vullkanet oqeanike. Nën ujë, gazrat dhe llava veprojnë në të njëjtën mënyrë si vullkanet në tokë. Përveç kësaj, ai ndryshon nga kjo e fundit në atë që shkarkon shumë ujë dhe baltë. dukuritë nënujore ndihmojnë në formimin e ishujve të vegjël në mes të oqeanit, disa të përhershme dhe të tjera që zhduken gradualisht nën veprimin e valëve.

Ndodh kryesisht në kreshtat e mesme të oqeanit dhe zona të tjera ku lëvizja tektonike është e lartë, ku pllakat shkëputen për të formuar çarje ose defekte gjeologjike. Lava e nxjerrë ngjitet në skajet, duke ndihmuar në përhapjen e detit.

Cilat janë pasojat e një shpërthimi vullkanik?

vullkanet që shpërthejnë

aktiviteti vullkanik mund shkaktojnë ndërhyrje, tërmete, ndenja hidrotermale dhe dimër vullkanikë. Emetimet e gazit dhe hirit janë kundërproduktive për klimën e Tokës dhe marrin pjesë në të ashtuquajturin ndryshim klimatik. Ai ndot ajrin në zonën pranë vullkanit dhe përhapet në pyje dhe toka bujqësore përmes shirave. Efekti nuk është gjithmonë negativ dhe ndonjëherë hiri i depozituar është i pasur me minerale, gjë që e bën tokën më produktive.

Edhe pse jo aq i shpeshtë sa tërmetet dhe ngjarjet e motit, aktiviteti vullkanik mund të jetë shkatërrues. Kur ndodh buzë detit, mund të prodhojë dridhje, rrëshqitje dheu, zjarre dhe madje edhe cunami. Ai vë në rrezik jetën dhe vetitë materiale të njerëzve që jetojnë në zonat vullkanike.

Rreth 1.000 njerëz vdesin çdo vit në fatkeqësitë vullkanike, sipas organizatës së Kombeve të Bashkuara për ndihmën ndaj fatkeqësive. Arsyet kryesore janë rrjedhat piroklastike, rrjedhat e baltës, cunami ose baticat. Shumë të tjerë u prekën nga emetimet e gazeve toksike dhe hirit.

Rëndësia e vullkanizmit

Vullkanizmi çon në formimin e shkëmbinjve. Magma e lëshuar ftohet dhe ngurtësohet në faza dhe kohë të ndryshme. Shpejtësia me të cilën ftohet do të përcaktojë formimin e llojeve të shkëmbinjve si bazalti, obsidiani, graniti ose gabro. Shkëmbinjtë në kontakt me magmën mund të shkrihen me të ose të preken nga metamorfizmi i kontaktit.

Njerëzit kanë përdorur gurët vullkanikë dhe metalet që ato përmbajnë që nga kohërat e lashta. Sot ato përdoren si lëndë e parë për prodhimin e materialeve të ndërtimit. Gjithashtu në industrinë e telekomunikacionit, ato përdoren si komponentë në prodhimin e telefonave celularë, kamerave, televizorëve dhe kompjuterëve, përfshirë automjetet.

aktiviteti vullkanik gjithashtu është një mundësues i akuiferëve dhe burimeve dhe një burim i shkëlqyer i energjisë gjeotermale, e cila mund të përdoret për të prodhuar energji elektrike dhe ngrohje. Në disa vende, vullkanet, burimet e nxehta dhe balta vullkanike promovohen si atraksione turistike bazuar në karakteristikat e tyre gjeologjike. Kjo gjeneron të ardhura të konsiderueshme ekonomike për komunitetet përreth.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanizmit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.