Vullkani Mayón në Filipine do të shpërthejë

lava rrjedh nga vullkani majone

Këtë fundjavë u aktivizua vullkani Mayon në Filipine. Rrjedhat e lavës kanë filluar të shpërthejnë, dhe një shpërthim shpërthyes është i mundur.

Për të zvogëluar ndikimet që mund të prodhojë shpërthimi, 15.000 njerëz tashmë janë evakuuar. Cila është situata e Mayón?

Rrëshqitjet e magmës

Të hënën në mbrëmje, shkëputjet e para të magmës filluan të shiheshin. Sot ka arritur deri në 2 kilometra larg kraterit. Vullkani ndodhet rreth 350 kilometra në juglindje të Manilës.

Përballë shpërthimit të mundshëm të dhunshëm të vullkanit, autoritetet mbaj një nivel alarmi 3 (kritik) nga një shkallë prej 5. Shpërthimi që mund të ndodhë do të jetë shumë i dhunshëm dhe do të shkaktojë dëme të mëdha. Shpërthimi është i pashmangshëm, megjithëse mund të duhen ditë ose javë për të ndodhur.

Zona e konsideruar një zonë e rrezikshme për shkak të afërsisë së vullkanit është brenda një rrezeje prej 7 kilometrash nga krateri. Gjithsej 15.410 persona të cilët janë në zonën e rrezikut në fjalë janë evakuuar për të shmangur vdekjet e mundshme. Ata janë vendosur në strehimore të përkohshme, shkolla dhe qendra sportive.

Vullkani Mayón

vullkan majone në Filipine

Ky vullkan ka shpërthyer rreth 50 herë në pesë shekujt e fundit. Një nga konfiskimet e tij të para filloi të Shtunën dhe retë gri u emetuan duke lënë hi në rrethinë.

Të Dielën e kaluar ndodhën dy konfiskime të tjera që shkaktoi 158 rënie shkëmbinjsh. Janë këto rrëshqitje toke që e bënë popullsinë të gatshme dhe të fillojë evakuimin.

Aktiviteti i vullkanit është vërejtur për shkak të gjëmimeve të mëdha, shiut të hirit dhe erës së fortë të acidit sulfurik.

Tani ne vetëm duhet të presim që shpërthimi të ndodhë dhe që, megjithëse është shumë i dhunshëm, ai shkakton dëme sa më pak të mundshme të popullsisë dhe pronës së tyre. Falë mjeteve të ndihmës, shumë njerëz do të shmangin dëmtimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.