Vullkani Krakatoa

vullkani krakatoa

Kur i referohemi emrit të Krakatoa po i referohemi një ishulli vullkanik që ndodhet në ngushticën Sunda të provincës Lampung, midis Java dhe Sumatra, Indonezi. Megjithëse quhet Vullkani Krakatoa, i këtij ishulli kishte 3 kone vullkanike. Ai u bë i famshëm për katastrofën serioze që shkaktoi në 1833 kur shpërthimi vullkanik shkatërroi të gjithë ishullin dhe preku rajonet më të afërta.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me origjinën, formimin dhe karakteristikat e vullkanit Krakatoa.

tipare kryesore

lindja e ishullit te ri

Indonezia është një vend shumë vullkanik sepse ka rreth 130 vullkane aktive, më shumë se çdo vend tjetër në botë. Prandaj, nuk është e pazakontë që banorët të dëshmojnë shpërthime relativisht të shpeshta dhe shpërthime me intensitet të ndryshëm. Vullkani Krakatoa është një stratovullkan, i cili përbëhet nga llava, hiri, shtufi dhe materiale të tjera piroklastike.

Ishulli është i gjatë 9 kilometra, i gjerë 5 kilometra dhe ka një sipërfaqe rreth 28 kilometra katrorë. Lakata në jug është 813-820 metra mbi nivelin e detit; Pebu Atan në veri është 120 metra mbi nivelin e detit dhe Danan në qendër është 445-450 metra mbi nivelin e detit.

Meqenëse Krakatoa është një shtresë vullkan dhe ky lloj vullkani shpesh gjendet mbi zonat e nënshtrimit, ai është i vendosur në pllakën Euroaziatike dhe pllakën Indo-Australiane. Zona e nënshtrimit është pika ku shkatërrohet kore oqeanike sepse rrymat e konvekcionit bashkohen atje. Si rezultat, një pllakë tektonike zhytet nën një tjetër.

Para shpërthimit vullkanik të vitit 1883, Krakatoa ishte pjesë e një grupi të vogël ishujsh aty pranë: Lang, Venlaten dhe ishulli Poolsche Hoed, si dhe ishuj të tjerë më të vegjël. Këto janë të gjitha mbetjet e shpërthimeve të mëparshme vullkanike në shkallë të gjerë, të cilat ndodhën diku në periudha prehistorike dhe formuan një krater ose depresion të gjatë 7 kilometra të gjatë. Mbetjet e shpërthimeve të lashta vullkanike filluan të bashkohen dhe pas shumë vitesh, për shkak të aktivitetit të pllakave tektonike, kone u bashkuan për të formuar ishullin Krakatoa.

Shpërthimet e vullkanit Krakatoa

shpërthimet e vullkanit krakatoa

Vullkani Krakatoa njihet si një nga vullkanet më shkatërrues të regjistruar. Në fakt, vullkanet me shtresa karakterizohen nga shpërthime shpërthyese sepse lava e tyre përmban një sasi të madhe andeziti dhe daciti të ndezur, gjë që e bën atë shumë të trashë dhe bën që presioni i gazit të rritet deri në nivele shumë të larta.

Nuk ka asnjë shënim të qartë të shpërthimeve vullkanike shumë të vjetra. Në vitin 416 d. C., kjo u përmend në dorëshkrimin "Pararaton ose Libri i Mbretërve" mbi historinë e mbretërve të Java Lindore. C. Ekziston një shpërthim që nuk është konfirmuar ende në histori. Me sa duket, në AD 535. C. Shpërthimi ndodhi gjatë disa muajve, i cili pati një ndikim të madh në klimën e hemisferës veriore.

Duket se kishte dy shpërthime në 1681, të cilat u panë dhe u regjistruan në ditarët e navigatorëve Hollandezë John W. Vogel dhe Elias Hesse. Në vitet në vijim, aktiviteti vullkanik ishte ende intensiv, por më pas u qetësua dhe nuk dukej më i rrezikshëm për vendasit. Edhe në fillim të viteve 1880, vullkani Krakatoa u konsiderua i zhdukur sepse shpërthimi i fundit i madh ndodhi në 1681. Sidoqoftë, kjo situatë ishte gati të ndryshonte.

Më 20 maj 1883, Perbuatan filloi të lëshonte pluhur dhe hi. Atë mëngjes, kapiteni i anijes gjermane Elizabeth raportoi se kishte shihen re rreth 9-11 kilometra të larta në ishullin e pabanuar të Krakatoa. Nga mesi i qershorit, krateri Perbuatan u shkatërrua pothuajse. Aktiviteti nuk u ndal, por në gusht fitoi një shkallë katastrofike.

Rreth orës 1:26 të së Dielës, XNUMX Gusht, Krakatoa përjetoi shpërthimin e saj të parë në shkallë të gjerë, pasi shpërthimi shurdhues krijoi një re mbeturinash që sAjo u ngrit 25 kilometra mbi ishullin dhe u përhap në veri derisa arriti të paktën 36 kilometra në lartësi. Më e keqja ndodhi të nesërmen: për shkak të presionit të akumuluar, ndodhën 4 shpërthime në mëngjes, të cilat pothuajse shpërthyen ishullin. Në gusht 1883, ndodhën katër shpërthime që shkatërruan plotësisht ishullin.

Zhurma e prodhuar është konsideruar tingulli më i madh në histori dhe theu veshët e veshëve të njerëzve më afër zonës. Ky tingull u dëgjua afërsisht 3.110 kilometra nga Perthi, Australia Perëndimore dhe Mauritiusi. Për shkak të shpërthimit të dhunshëm, ndodhi një cunami, valët arritën një lartësi prej rreth 40 metrash dhe lëvizën drejt bregut perëndimor të Sumatrës, Java-s Perëndimore dhe ishujve afër me një shpejtësi prej rreth 1.120 kilometra në orë. Numri i të vdekurve kaloi 36.000.

Pluhuri dhe gazi i lëshuar nga vullkani Krakatoa në 1883 mbeti në atmosferë deri në 3 vjet. Vullkani u zhduk dhe u krijua një krater i ri, dhe vetëm në vitin 1927 zona filloi të tregonte shenja të aktivitetit vullkanik. Një ishull i ri vullkanik u shfaq në 1930 dhe më vonë u emërua Anak Krakatoa (djali i Krakatoa). Ishulli rritet ndërsa vitet kalojnë.

Klima, flora dhe fauna

ishull vullkanik

Ishulli ka një klimë të nxehtë dhe të lagësht me një temperaturë midis 26 ° dhe 27 ° Celsius. Shpërthimi masiv zhduku të gjithë jetën në zonë dhe u rishfaq në vitin 1927 si vullkan Anak Krakatoa. Por në përgjithësi, ka 40.000 lloje të bimëve në Indonezi, përfshirë 3.000 pemë dhe 5.000 orkide. Ultësira veriore e rajonit është e dominuar nga bimësia e pyjeve të shiut, dhe ultësira e jugut dominohet nga mangroves dhe palma nipa.

Fauna përbëhet nga specie nga rajone tropikale të Afrikës dhe Amerikës, por secili ishull ka specie të ndryshme. Orangutanët mund të shihen vetëm në Sumatra dhe Borneo; tigrat në Sumatra dhe Java, bizonët dhe elefantët në Java dhe Borneo, vetëm tapir dhe siamang në Sumatra.

Siç mund ta shihni, ka vullkane që me të vërtetë kanë shënuar një para dhe pas në histori. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanit Krakatoa dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.