Vullkani Yellowstone

super vullkan yellowstone

Një nga vullkanet më të njohur në botë është vullkani i verdhë. Ndodhet në Parkun Kombëtar Yellowstone në Shtetet e Bashkuara dhe është në cepin veriperëndimor të Wyoming. Isshtë një vullkan që ka pasur tre ndërprerje në 2.1 milion vitet e fundit dhe që ka formuar caldera që mat afërsisht 55 × 72 30 kilometra.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me karakteristikat, gjeologjinë dhe shpërthimet e vullkanit Yellowstone.

tipare kryesore

vrapimi i lavës

Ekzistojnë standarde të shumta për origjinën e pikës Yellowstone. Disa gjeologë pretendojnë se ajo u formua nga bashkëveprimi i kushteve lokale në litosferë dhe konvekcioni në mantelin e sipërm. Të tjerët tregojnë se ajo ka origjinën në mantelin e thellë (puplat e mantelit). Kjo mosmarrëveshje është për shkak deri te shfaqja e pikave të nxehta në regjistrin gjeologjik. Për më tepër, rrjedha e bazaltit kolumbian u shfaq në të njëjtën kohë, duke nxitur spekulime rreth origjinës së saj.

Krateri është në një vend të nxehtë. Hotspot aktual i Yellowstone është poshtë Plateau Yellowstone. Edhe pse duket se kalon terrenin nga lindja në lindje, zona e nxehtë është në të vërtetë shumë më e thellë se terreni dhe mbetet statike.

Në 18 milion vitet e fundit, pika e nxehtë e Yellowstone ka prodhuar shpërthime të vazhdueshme të dhunshme dhe përmbytje bazalti. Të paktën 12 nga ato shpërthime ishin aq të mëdha saqë u klasifikuan si super-shpërthime. Ndonjëherë ato shpërthime zbraznin magmën e depozituar aq shpejt sa toka që mbivendosej u shemb në një dhomë të tundur të magmës, duke formuar një të ashtuquajtur vullkan. Depresioni gjeografik i gojës. Kraterat vullkanike të formuara nga përmbysjet shpërthyese mund të jenë aq të mëdha dhe të thella sa liqenet e mëdha dhe të mesme, dhe ato mund të shkaktojnë zhdukjen e zonave të mëdha të maleve.

Gjurmët më të vjetra në krater shtrihen në të dy anët e kufirit Nevada-Oregon afër McDermit. Një nga krateret, krateri Bruno-Jabici në Idaho jugore, u formua 10-12 milion vjet më parë, dhe formimi i saj la një shtresë hiri 30 cm të thellë në verilindje të Nebraskës.

Shpërthimet e vullkanit Yellowstone

vullkani i verdhë

Në 17 milion vitet e fundit, vullkani Yellowstone ka prodhuar 142 ose më shumë shpërthime krateri. Parku Kombëtar Yellowstone ulet në katër kratere vullkanike të mbivendosura (NPS e SHBA).

Fushat vullkanike që prodhojnë shpërthime jashtëzakonisht të mëdha quhen super vullkane. Përcaktuar kështu, super vullkani Yellowstone është fusha vullkanike që prodhoi tre përmbysjet e fundit të pikës së nxehtë të Yellowstone. Ai prodhoi gjithashtu një shpërthim të vogël që formoi Liqenin West Thumb 174.000 vjet më parë.

Rrjedha më e fundit e lavës ndodhi rreth 70.000 vjet më parë dhe një shpërthim i dhunshëm ndodhi në Liqenin West Thumb në perëndim të Yellowstone rreth 150.000 vjet më parë. Ekziston edhe një shpërthim avulli. 13.800 vjet më parë, një shpërthim avulli formoi një krater me diametër 5 km në gjirin Mary në buzë të liqenit Yellowstone në qendër të kraterit.

Sot, aktiviteti vullkanik ndodh përmes shfryrjeve të shumta gjeotermale të shpërndara në të gjithë rajonin, duke përfshirë ngrohësin e famshëm të Vjetër Besnik dhe procesin e zgjerimit të tokës që tregon zgjerimin e vazhdueshëm të dhomës themelore të magmës. Për shkak të shpërthimeve vullkanike dhe aktivitetit të vazhdueshëm gjeotermik, një bllok i madh i magmës shtrihet nën sipërfaqen e kraterit.

Magma në këtë dhomë përmban gaz dhe vetëm mund të mbetet i tretur nën presionin e jashtëzakonshëm të magmës. Nëse presioni lirohet në një farë mase për shkak të ndryshimeve të caktuara gjeologjike, formohet një pjesë e flluskave të gazit të tretur, duke bërë që magma të zgjerohet. Nëse ky zgjerim prodhon një çlirim më të madh të presionit, ai mund të shkaktojë një reagim të pakontrolluar dhe mund të çojë në një shpërthim të dhunshëm gazi.

Rreziku vullkanik i vullkanit Yellowstone

dhoma magmatike

Midis 2004 dhe 2008, ka pasur një rritje në sipërfaqen e kraterit Yellowstone me gati 7,6 cm në vit, më shumë se tre herë më shumë sesa është vërejtur që kur filluan këto matje në 1923. Në SH.B.A., Universiteti i Utah, Shërbimi i Parkut Kombëtar dhe Observatori i Vullkanit Yellowstone thanë: "Ne nuk shohim ndonjë provë që një shpërthim tjetër kataklizmik do të ndodhë në Yellowstone në një të ardhme të parashikueshme. Intervalet e përsëritjes së këtyre ngjarjeve nuk janë as të rregullta dhe as të parashikueshme ”

Sipas një studimi nga National Geographic Society, shpërthimi tjetër i madh Yellowstone ka të ngjarë të ndodhë në një nga tre zonat paralele të prishjes që përshkojnë parkun në drejtim të veriut / veriperëndimit. Dy nga këto zona prodhuan rrjedha masive të lavës gjatë aktivitetit të fundit të super vullkanit, 174.000-70.000 vjet më parë, dhe zona e tretë është zona me frekuencën më të lartë të dridhjeve në vitet e fundit.

Tërmetet e shoqëruara

Për shkak të natyrës vullkanike dhe tektonike të zonës, krateri Yellowstone përjeton 1,000 deri në 2,000 dridhje çdo vit. Herë pas here, një numër i madh dridhjesh regjistrohen në një periudhë të shkurtër kohe.

Në studimin e tyre, studiuesit përdorën një rrjet sizmografësh të vendosur rreth parkut për të hartuar dhomën e magmës. Valët udhëtojnë më ngadalë kur kalojnë nëpër materiale të nxehta, pjesërisht të shkrirë, kështu që ju mund të matni gjërat poshtë. Siç vëzhgoi ekipi i shkencëtarëve, kjo shpellë magma është e madhe: është e thellë midis 2 dhe 15 kilometra e gjatë, rreth 90 kilometra e gjatë dhe 30 kilometra e gjerë.

Ajo shtrihet më tej në verilindje të parkut sesa kanë treguar studimet e tjera dhe përmban një përzierje të trupave të ngurtë dhe lavës. Për njohuritë tona, një hartë e kësaj shkalle nuk është hartuar kurrë. Me këto zbulime, studiuesit mund të vlerësojnë më mirë kërcënimin që paraqesin gjigandët e paqëndrueshëm. Burimi kryesor i nxehtësisë në Yellowstone shtrihet midis 405 dhe pothuajse 2.900 kilometra nën sipërfaqe. Mund të vijë nga bërthama e tij e lëngshme. Shkencëtarët tashmë e dinë që dhoma e magmës ndodhet sipër rezervuarit dhe tërheq magmë nga ajo. Ajo është gjetur 5 deri në 14 kilometra nën sipërfaqe dhe është karburant për ngrohje uji, pishina me avull dhe atraksione të tjera të njohura.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanit Yellowstone dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.