vullkani i Pompeit

Vesubio mont

Me siguri të gjithë kemi dëgjuar për fatkeqësinë e Pompeit dhe madje janë bërë filma dhe dokumentarë për të. Është thënë shumë për vullkani i Pompeit dhe nuk është aq i njohur me emrin dhe veçoritë autentike. Është mali i Vezuvit ose vullkani i Vezuvit. Ajo ka disa karakteristika unike që shkaktuan këtë fatkeqësi historike. Një nga shpërthimet e tij shkaktoi një ngjarje të rëndësishme historike.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për vullkanin e Pompeit, karakteristikat dhe zgjedhjet e tij.

vullkani i Pompeit

vullkani i Pompeit

I njohur më mirë si mali Vezuv, vullkani që ka një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore të shkaktuara nga shpërthimet vullkanike në kujtesën e gjallë. Edhe sot, ai konsiderohet si një nga vullkanet më të rrezikshëm në botë dhe i vetmi vullkan aktiv në kontinentin evropian.

Ndodhet në rajonin Campania të Italisë jugore, në lindje të Gjirit të Napolit, rreth 9 kilometra nga qyteti i Napolit. Emri i tij në italisht është Vesuvius, por njihet edhe si Vesaevus, Vesevus, Vesbius dhe Vesuve. Për shkak se përbëhet nga disa shtresa llave, hiri, shtuf dhe materiale të tjera piroklastike, dhe për shkak se prodhon shpërthime shpërthyese, klasifikohet si një kompozit ose stratovolcano. Meqenëse koni i tij qendror shfaqet në krater, ai i përket kategorisë së malit Soma.

Mali Vezuv përbëhet nga një kon 1.281 metra i lartë, i njohur si "Koni i Madh", i cili është i rrethuar kryesisht nga buza e kraterit të majës që i përket malit Soma, i cili është rreth 1.132 metra i lartë. Të dyja ndahen nga lugina Atrio di Cavallo. Lartësia e konit ndryshon me kalimin e kohës për shkak të shpërthimeve të njëpasnjëshme. Në majën e tij ka një krater më shumë se 300 metra të thellë.

Mali Vezuv është renditur si një nga vullkanet më të rrezikshëm në botë. Shpërthimet e tij vullkanike janë të tipit vullkanik të përbërë ose stratovolcano. Meqenëse këndi qendror i këtij vullkani shfaqet në një krater, ai është i llojit Soma. I konsideruar si një nga vullkanet më të rrezikshëm në botë, koni është rreth 1.281 metra i lartë. Ky kon quhet kon i madh. Ajo është e rrethuar nga buzë e kraterit të majës që i përket Monte Somma. Mali ndodhet në 1132 metra mbi nivelin e detit.

Mali Vezuv dhe mali Soma ndahen nga lugina Atrio di Cavallo. Lartësia e konit ka ndryshuar gjatë historisë, në varësi të shpërthimit që ka ndodhur. Maja e këtyre vullkaneve është një krater me një thellësi prej më shumë se 300 metra.

Formimi dhe origjina

vullkani i Pompeit dhe historia

Vullkani ndodhet pak mbi zonën e zhytjes midis pllakave euroaziatike dhe afrikane. Nga këto pllaka tektonike, një pllakë e dytë po zhytet (mbytet) nën pllakën euroaziatike me një shpejtësi prej rreth 3,2 centimetra në vit, gjë që çoi në formimin e maleve Soma në radhë të parë.

Natyrisht, mali Soma është më i vjetër se mali Vezuv. Shkëmbinjtë më të vjetër në zonën vullkanike janë rreth 300.000 vjet të vjetra. Maja e malit Soma u shemb në një shpërthim 25.000 vjet më parë, filloi të formonte kalderën, por koni i Vezuvit nuk filloi të formohej deri para 17.000 vjetësh, në mes. Koni i Madh u shfaq në tërësi në vitin 79 pas Krishtit, pas një shpërthimi të madh. Megjithatë, për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, zona ka pësuar shpërthime të qëndrueshme shpërthyese dhe ka pasur një aktivitet intensiv sizmik në zonë.

Vullkanet janë rezultat i magmës që arrin në sipërfaqe pasi sedimenti nga pllaka afrikane shtyhet poshtë në temperatura më të larta derisa të shkrihet dhe shtyhet lart derisa një pjesë e kores të shkëputet.

Shpërthimet e vullkanit të Pompeit

vullkani i vezuvit

Vezuvi ka një histori të gjatë shpërthimesh. Më e vjetra e identifikuar daton nga viti 6940 para Krishtit. C. Që atëherë, më shumë se 50 shpërthime janë konfirmuar, dhe disa të tjera, me data të pasigurta. Dy shpërthime veçanërisht të fuqishme, 5960 C. dhe 3580 B.C. C., e ktheu vullkanin në një nga më të mëdhenjtë në Evropë. Në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit pati të ashtuquajturin "Eruption Avellino", një nga shpërthimet më të mëdha në parahistori.

Por nuk ka dyshim se shpërthimi më i fortë ndodhi në vitin 79 pas Krishtit për shkak të forcës dhe efekteve të tij. C. Tashmë në 62 d. C. Banorët përreth e kanë ndjerë tërmetin e fortë, por mund të thuhet se janë mësuar me tërmetin e zonës. Spekulohet se në një ditë midis 24 dhe 28 tetor 1979, Mali Vezuvius shpërtheu në një lartësi prej 32-33 km dhe nxori me dhunë një re guri, gaz vullkanik, hi, pluhur shtuf, lavë dhe substanca të tjera me 1,5 ton në sekondë.

Plini i Riu, një burrë shteti i lashtë romak, ishte dëshmitar i ngjarjes në qytetin e afërt të Misenam (rreth 30 kilometra larg vullkanit) dhe e regjistroi atë në letrën e tij, e cila dha një mori informacionesh. Sipas tij, shpërthimit i ka paraprirë një tërmet dhe madje edhe një cunami. Një re e madhe hiri u ngrit, duke përmbytur zonën përreth për 19 deri në 25 orë, duke varrosur qytetet e Pompeit dhe Herculaneum dhe duke vrarë mijëra. Të mbijetuarit e braktisën qytetin përgjithmonë dhe ai u harrua derisa arkeologjia u interesua për të, veçanërisht në Pompei.

Disa vite më vonë, vullkani nxori përsëri përmbajtjen e tij, më i madhi prej të cilave ndodhi në 1631, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në zonë. E fundit ndodhi më 18 mars 1944, duke prekur disa lokalitete. Ky i fundit besohet se i ka dhënë fund ciklit të shpërthimeve që filloi në 1631.

Siç mund ta shihni, vullkani i Pompeit ka shumë për të ofruar për sa i përket historisë dhe shpërthimeve. Të tilla kanë qenë ngjarjet e saj, saqë edhe filma e dokumentarë janë krijuar për t'i treguar publikut gjithçka ka ndodhur. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth vullkanit të Pompeit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.