Vullkani Etna

shpërthimet e vullkanit etna

Ndër vullkanet më aktivë në të gjithë Evropën është Vullkani EtnaMe Njihet gjithashtu si Mount Etna dhe është një vullkan i vendosur në bregun lindor të Sicilisë në pjesën jugore të Italisë. Konsiderohet si vullkani më i madh aktiv në të gjithë Evropën që kur shpërthen çdo disa vjet. Shtë një vullkan që tërheq shumë turizëm dhe është burimi kryesor i të ardhurave për ishullin.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për karakteristikat, shpërthimet dhe kuriozitetet e vullkanit Etna.

tipare kryesore

vullkani në Sicili

Ky vullkan ngrihet mbi qytetin e Catania në ishullin e Sicilisë. Ajo është rritur për rreth 500.000 vjet dhe ka pasur një seri shpërthimesh që filluan në 2001. Ajo ka përjetuar disa shpërthime, duke përfshirë shpërthimet e dhunshme dhe rrjedhat masive të lavës. Më shumë se 25% e popullsisë së Sicilisë jeton në shpatet e malit Etna, i cili është burimi kryesor i të ardhurave për ishullin, përfshirë bujqësinë (për shkak të tokës së tij të pasur vullkanike) dhe turizmin.

Në një lartësi prej më shumë se 3.300 metra, është vullkani ajror më i lartë dhe më i gjerë në kontinentin evropian, mali më i lartë në pellgun e Mesdheut dhe mali më i lartë në Itali në jug të Alpeve. Ai mbikëqyr Detin Jon në lindje, lumin Simito në perëndim dhe jug dhe lumin Alcantara në veri.

Vullkani mbulon një sipërfaqe prej rreth 1.600 kilometra katrorë, ka një diametër prej rreth 35 kilometrash nga veriu në jug, një perimetër i rreth 200 kilometra dhe një vëllim prej rreth 500 kilometrash katrorë.

Nga niveli i detit në majë të malit, peizazhi dhe ndryshimet e habitatit janë mahnitëse, së bashku me mrekullitë e tij të pasura natyrore. E gjithë kjo e bën këtë vend unik për shëtitësit, fotografët, natyralistët, vullkanologët, lirinë shpirtërore dhe dashamirët e natyrës të tokës dhe parajsës. Sicilia Lindore shfaq një larmi të madhe peizazheshPor nga pikëpamja gjeologjike, ajo gjithashtu ofron një larmi të jashtëzakonshme.

Gjeologjia e vullkanit Etna

vullkani etna

Karakteristikat e tij gjeologjike tregojnë se Vullkani Etna ka qenë aktiv që nga fundi i Neogjenit (domethënë 2,6 milion vitet e fundit). Ky vullkan ka më shumë se një qendër aktiviteti. Disa kone dytësore formohen në çarje tërthore që shtrihen nga qendra në anët. Struktura aktuale e malit është rezultat i aktiviteteve të të paktën dy qendrave kryesore të shpërthimit.

Në një distancë prej vetëm rreth 200 kilometrash, duke kaluar nëpër provincat e Messina, Catania dhe Syracuse, ekzistojnë dy pllaka tektonike të ndryshme me lloje shkëmbinjsh shumë të ndryshëm, nga shkëmbinjtë metamorfikë deri te shkëmbinjtë dhe sedimentet ndezëse, një zonë subduksioni, shumë gabime rajonale. Mali Etna, vullkane aktive në Ishujt Aeolian dhe dalje të veprimtarisë së lashtë vullkanike në pllajën e Maleve Ibleos.

Ekziston një bodrum i trashë sedimentar nën malin Etna, i cili mund të arrijë një lartësi prej 1.000 metrash, duke e bërë trashësinë e shkëmbit vullkanik e grumbulluar në 500.000 vjet është rreth 2.000 metra.

Anët veriore dhe perëndimore të shkëmbinjve sedimentarë në fund të vullkanit janë sekuenca balte-turbidite Miocene (të formuara nga sedimentet e bartura nga rrymat e oqeanit), ndërsa anët jugore dhe lindore janë sedimente të pasura detare nga Pleistoceni.

Përkundrazi, për shkak të hidrogjeologjisë së këtij vullkani, zona është më e pasur me ujë se pjesa tjetër e Sicilisë. Në fakt, llava është shumë e përshkueshme, vepron si një ujëmbajtës dhe ulet në një bazë sedimentare jo-poroze, të papërshkueshme. Ne mund ta imagjinojmë malin Etna si një sfungjer i madh që mund të thithë shiun e dimrit dhe borën e pranverës. I gjithë ky ujë udhëton nëpër trupin e vullkanit dhe përfundimisht del në burime, veçanërisht pranë kontaktit midis shkëmbinjve të papërshkueshëm dhe të përshkueshëm.

Shpërthimet dhe pllakat tektonike të vullkanit Etna

Shpërthime vullkanike

Midis 2002 dhe 2003, seria më e madhe e shpërthimeve vullkanike në shumë vite lëshoi ​​grumbuj të mëdhenj hiri, që mund të shihet lehtësisht nga hapësira, në Libi, në anën tjetër të Detit Mesdhe.

Aktiviteti sizmik gjatë shpërthimit bëri që ana lindore e vullkanit të rrëshqasë poshtë dy metra dhe shumë shtëpi në anën e vullkanit pësuan dëme strukturore. Shpërthimi gjithashtu shkatërroi plotësisht Rifugio Sapienza në anën jugore të vullkanit.

Ka shumë teori pse vullkani Etna është kaq aktiv. Ashtu si vullkanet e tjera mesdhetare si Stromboli dhe Vesuvius, është në kufirin e nënshtrimit, dhe pllaka tektonike afrikane shtyhet nën pllakën euroaziatike. Edhe pse ato duken gjeografikisht të afërta, vullkani Etna është në të vërtetë shumë i ndryshëm nga vullkanet e tjera. Actuallyshtë në fakt pjesë e një harku të ndryshëm vullkanik. Etna, në vend që të ulet drejtpërdrejt në zonën e nënshtrimit, në të vërtetë ulet pikërisht para saj.

Të vendosura në defektin aktiv midis pllakës afrikane dhe mikroplanit Jon, ato rrëshqasin së bashku nën pllakën euroaziatike. Dëshmitë aktuale sugjerojnë se pllakat jonike shumë më të lehta mund të jenë thyer, disa prej të cilave u shtynë mbrapa nga pllaka shumë më të rënda afrikane. Magma direkt nga manteli i Tokës absorbohet nga hapësira e formuar nga pllaka jonike e prirur.

Ky fenomen mund të shpjegojë llojin e lavës të prodhuar nga shpërthimi i malit Etna, të ngjashme me llojin e lavës të prodhuar përgjatë çarjeve të detit të thellë, ku magma e mantelit detyrohet të kalojë nëpër kore. Lava nga vullkanet e tjera është e llojit të prodhuar nga shkrirja e kores ekzistuese dhe jo nga shpërthimi i shtresës së mantelit.

Curiosities

Disa nga kuriozitetet më të habitshëm të këtij vullkani janë si më poshtë:

 • U shfaq në një film të Star Wars
 • Kishte disa përpjekje për të kontrolluar rrjedhat e lavës që kërcënuan të shkatërronin qytetin e Catania.
 • Shtë një stratovolcano. Ky lloj vullkani konsiderohet si një nga më të rrezikshmit për shkak të shpërthimeve të tij që janë shumë shpërthyese.
 • Emri i Etna do të thotë "Unë digjem".
 • Një pjesë e lavës nga vullkani është e vjetër 300.000 vjet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vullkanit Etna dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.