Vullkanet në Spanjë

teide

Ka shumë vullkane në Spanjë, megjithëse shumica dërrmuese e tyre gjenden në Ishujt Kanarie. Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se ka vullkane në Kataloni, në Castilla la Mancha dhe Ciudad Real. Ka disa karakteristika të veçanta dhe ata janë në gjumë tani për tani. Ka shumë lloje vullkanesh në Spanjë dhe ne do të shohim se cilat janë karakteristikat e tyre.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për vullkanet e ndryshme në Spanjë dhe cilat janë karakteristikat e tyre kryesore.

Vullkanet në Spanjë

vullkanet në hartën e Spanjës

El Teide në Tenerife

Në 3.715 metra mbi nivelin e detit, është padyshim maja më e lartë në Spanjë dhe vullkani i tretë më i lartë në botë. E vendosur në Tenerife (Ishujt Kanarie), vizitohet nga 3 milion njerëz çdo vit. Formimi i tij filloi 170.000 vjet më parë dhe shpërthimi i fundit ndodhi në 1798.

Teneguía në La Palma

Më 27 tetor 1971, vullkani spanjoll shpërtheu për herë të parafundit dhe u kthye në qetësi më 28 nëntor. Pas disa ditësh lëvizje sizmike shumë domethënëse, shpërthimi i fundit u regjistrua dje. Teneguía ndodhet në ishullin La Palma, më pak se 1.000 metra mbi nivelin e detit. Nuk ka bimësi përreth.

Tagoro, El Hierro

Në qytetin La Restinga (El Hierro), një vullkan nënujor shpërtheu në tetor 2011 dhe vazhdoi deri në mars 2012. Pesë vjet më vonë, shkencëtarët monitoruan vullkanin sepse kishin frikë se mund të kthehej në jetë me një forcë më të madhe.

Cerro Gordo, Ciudad Real

Vullkani Cerro Gordo ndodhet midis Granátula dhe Valenzuela de Calatrava (Ciudad Real). Aktualisht është një muze dhe është hapur për publikun që nga viti 2016. Gjatë vizitës, do të mësoni se si është formuar dhe mund të shihni peizazhin e të gjithë zonës. 831shtë XNUMX metra e lartë. Vullkani Campo Calatrava është një aktivitet vullkanik i pllakave të brendshme që lidhet me ngjitjen e maleve Betike dhe zhvendosja e pllakave euroaziatike dhe afrikaneMe Filloi me shpërthimin e vullkanit Morrón de Villamayor de Calatrava 8,5 milion vjet më parë. Shpërthimi i tij i fundit ndodhi në vullkanin Columba 5500 vjet më parë.

La Arzollosa, Piedrabuena (Ciudad Real)

Mund të jetë midis tetë dhe një milion vjet dhe është pjesë e asaj që më parë quhej "zona vullkanike qendrore". Piedrabuena, e lidhur me çarjet (La Chaparra, Colada de La Cruz dhe La Arzollosa) që shkaktuan ngjarje të rëndësishme vullkanike. Koni vullkanik është 100 m i lartë dhe përbëhet kryesisht nga shllak i shkrirë. Krateri hapet në jugperëndim, në fakt, për sa i përket karakteristikave të thyerjes së tij, pika kryesore e këtij vullkani është shpërthimi që e ndërtoi atë dhe formoi fushën më të rëndësishme të rrjedhës Pajojo në Gadishullin Iberik.

San Juanma, La Palma

vullkanet në Spanjë

Ndodhet në lagjen Las Manchas të El Paso, Santa Cruz de Tenerife, La Palma. Ai shpërtheu në 24 qershor 1949, duke shkatërruar fushat dhe shtëpitë pasi lava kaloiMe Rezultati i këtij shpërthimi është Cueva de las Palomas, i quajtur kohët e fundit tubi vullkanik Todoque. Interesi i tij shkencor ka një rëndësi të madhe gjeologjike dhe rëndësia e tij biologjike është rritur për shkak të faunës së tij të veçantë jovertebrore.

Enmedio, një vullkan nënujor midis Tenerife dhe Gran Canaria

Ashtë një gjigant me një diametër prej gati tre kilometrash në fund, dhe aktualisht nuk ka asnjë aktivitet shpërthyes. Në 500 metra në jugperëndim të ndërtesës kryesore të vullkanit Enmedio, ka dy kone dytësore, lartësia e të cilëve nuk kalon 100 metra nga shtrati i detit. Ekzistenca e këtij vullkani u zbulua me saktësi nga anija oqeanografike gjermane Meteor në fund të viteve 1980, megjithëse u tërhoq për herë të parë nga anija IEO Hespérides në fund të viteve 1990. Shpatet e pjerrëta të këtij vullkani janë shumë të spikatura, konvergjente vetëm pranë fundit të vullkanit.

Duhet gjithashtu të theksohet se vetëm një nga dy kone me lartësi rreth 100 metra që janë pranë vullkanit Enmedio, të ndarë nga një depresion, është i njohur. Vullkani Enmedio është më afër Tenerife sesa me Gran Canaria. Specifike, Ndodhet afërsisht 25 kilometra nga far Abona dhe 36 kilometra nga porti i La Aldea de San Nicolás de Tolentino.

Pico Viejo, Ishulli Tenerife

Pico viejo (3.100 metra) është një vullkan i vendosur në Tenerife që, së bashku me malin Teide, Ato janë dy malet e vetme në Ishujt Kanarie me një lartësi mbi 3.000 metra. Ka një krater 800 metra në diametër dhe një thellësi maksimale 225 metra, dikur ishte një liqen mbresëlënës i lavës. Në Mesjetë (1798), Pico Viejo filloi të veprojë, duke shkaktuar një nga shpërthimet historike të Tenerife, e cila ndodhi brenda parkut. Ai hoqi materialin vullkanik në tre muaj, duke formuar nëntë vrima, duke bërë që materiali i zi të derdhej në të gjithë pjesën jugore të Caldera de Las Cañadas. Kjo seri krateresh të rregulluar me kujdes quhet Narices del Teide. Partshtë pjesë e peizazhit natyror të Parkut Kombëtar Teide dhe njihet gjithashtu me emrin Montania Cha Hora.

Alsoshtë gjithashtu një hapësirë ​​natyrore e mbrojtur dhe i përket monumentit natyror që përmban grupin e vullkaneve Teide-Pico Viejo. Formimi i tij filloi rreth 200.000 vjet më parë në qendër të ishullit. Duhet theksuar se magma është e lehtë të ngjitet në ishull tani, dhe për shkak se ky krater konsiderohet si një nga kraterat më interesantë në Ishujt Kanarie, për shkak të formave të tij të ndryshme ato janë produkt i evolucionit të tij.

Los Ajaches, Lanzarote

llojet e vullkaneve

Los Ajaches është një formacion i madh vullkanik që zë pjesën jugore të Ishullit. Ekziston një komplot në zonën e pjerrët dhe një fushë shkëmbore në anën e erës. Kjo zonë e rëndësishme e trashëgimisë arkeologjike ndodhet në qytetin Yaiza, ku gjejmë shpella, gdhendje dhe gjurmë të kullotave të lashta. Zona është pjesa më e vjetër e ishullit dhe është ende e dëmtuar rëndë nga erozioni, luginat që ka përshkuar kjo rrugë natyrore në dhjetë milionë vitet e fundit. Los Ajaches ndodhet në Parkun Kombëtar Timanfaya. Komploti Los Ajaches shtrihet nga Punta del Papagayo në pikën më jugore deri në Playa Quemda në qendër. Ato janë mbetjet e një vullkani të 15 milion vjet më parë. Erozioni i oqeanit ka gërryer pjesën më të madhe të tokës me trashësi 600 metra. Shpërthimi i fundit ishte 3 milion vjet më parë.

Alto de la Guajara, Ishulli Tenerife

Me 2.717 metra mbi nivelin e detit, është vullkani i tretë më i lartë në Ishujt Kanarie. Ajo u formua 3 milion vjet më parë. Parku Kombëtar Teide është një plotësues i Parkut Kombëtar të Vullkaneve të Havait; Kjo është kryesisht për faktin se secila prej tyre përfaqëson këtë lloj ishulli (Hawaii) dhe struktura më e evoluar dhe e diferencuar (Ted) e magmës dhe formës vullkanike më pak të evoluar. Nga perspektiva e peizazhit, Parku Kombëtar Teide ka karakteristika të ngjashme me Parkun Kombëtar Grand Canyon (Arizona, SHBA).

Santa Margarida, Girona

Në qytetin Olot në Girona, ne zbuluam vullkanin Santa Margarida. Nga pamja, nuk ka të bëjë shumë me atë të mëparshme. Gjëja më e habitshme është se ka një zmbrapsje brenda kraterit.

Croscat, Girona

Në rajonin e La Garrocha është ky vullkan Strombolian. Konkretisht, ndodhet në Parkun Natyror të Brezit Vullkanik Garrotxa, ku ka 40 kone vullkanike dhe 20 rrjedhje lavash. Konsiderohet si më i riu, por ka qenë në gjumë që kur shpërthimi i fundit ishte 11.500 vjet më parë.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për vullkanet në Spanjë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.