Vullkanet më të mëdha në botë

vullkanet më të mëdha në botë

Në mënyrë tipike, ka rreth 20 vullkane aktive që shpërthejnë në çdo ditë të caktuar në çdo kohë në mbarë botën. Kjo do të thotë se zgjedhjet e reja nuk janë ngjarje të jashtëzakonshme siç mund të na duket neve. Ashtu si me stuhitë, më shumë se 1000 vetëtima bien në fund të ditës. Të vullkanet më të mëdha në botë Janë ata, shpërthimet dhe madhësia e të cilëve janë më të mëdha.

Në këtë artikull do të fokusohemi t'ju tregojmë se cilat janë karakteristikat e vullkaneve më të mëdha në botë.

Vullkanet më të mëdha në botë

llavë e hedhur

Sipas Programit Global të Vullkanologjisë Smithsonian, ka rreth 1356 vullkane aktive në mbarë botën, që do të thotë se vullkanet aktive janë ato që po shpërthejnë aktualisht, shfaqin shenja aktiviteti (siç janë tërmetet ose emetimet e mëdha të gazit) ose kanë përjetuar vullkane shpërthyese, domethënë në 10.000 vitet e fundit.

Ka të gjitha llojet e vullkaneve, shpërthime pak a shumë shpërthyese, fuqia shkatërruese e të cilëve varet nga shumë faktorë. Ka vullkane në tokë, ka disa kratere, ujore dhe përbërja gjeologjike është shumë e larmishme, por cili është vullkani më i madh në botë?

Vullkani Nevados Ojos del Salado

I vendosur në kufirin e Kilit dhe Argjentinës, Nevados Ojos del Salado është vullkani më i lartë në botë, por ai ngrihet vetëm 2.000 metra mbi bazën e tij. Ajo ngrihet në 6.879 metra përgjatë Andeve.

Aktiviteti i tij i fundit i regjistruar ishte më 14 nëntor 1993, kur një kolonë gri e ndërprerë e avullit të ujit dhe gazit solfatar u vëzhgua për tre orë. Më 16 nëntor, vëzhgues nga Shërbimi i Blegtorisë Bujqësore dhe Stacioni Rajonal i Policisë Maricunga, 30 kilometra larg vullkanit, vëzhguan shtylla të ngjashme, por më pak intensive.

Vullkani Mauna Loa

vullkanet

Maja e vullkanit të mburojës Mauna Loa është 2.700 metra më e ulët se Ojos del Salado në Nevada., por është pothuajse 10 herë më i lartë se Andet sepse ngrihet gati 9 kilometra mbi shtratin e detit. Në këtë mënyrë, nga shumë njerëz konsiderohet si vullkani më i madh aktiv në botë. Maja e tij pritet nga krateri Mokuaweo, krateri më i vjetër dhe më i madh 6 x 8 km.

Ai nuk është vetëm një vullkan i konsideruar i madh, por edhe i lartë. Edhe pse ka vullkane të tjera që gjithashtu i përkasin të njëjtit rrjet vullkanesh që ekzistojnë rreth ishujve Havai, ky është një nga më të mëdhenjtë. Mbi nivelin e detit ka një lartësi rreth 4170 metra. Këto dimensione së bashku me sipërfaqen dhe gjerësinë bëjnë një vëllim total prej rreth 80.000 kilometra kub. Për këtë arsye, ai është vullkani më i madh në Tokë për nga gjerësia dhe vëllimi.

Është i famshëm për të qenë një vullkan i tipit mburojë që ka karakteristika unike. Ka prurje të vazhdueshme më të larta që kanë dalë nga shpërthimet e lashta vullkanike. Është një vullkan që konsiderohet si një nga më aktivët në Tokë. Që nga formimi i tij, ai ka pasur shpërthime pothuajse të vazhdueshme vullkanike, megjithëse jo shumë të fuqishme. Në thelb ai përbëhet nga më të gjatë dhe ka bazën e atij aktiviteti dhe afërsinë e tij në popullatat njerëzore. Kjo do të thotë se është përfshirë në projektin Vullkanet e Dekadës, gjë që e bën atë objekt të kërkimeve të vazhdueshme. Falë këtyre hetimeve, ka shumë informacione për të.

Etna

Mali Etna, i vendosur në Catania, qyteti i dytë më i madh në Siçili, Itali, është vullkani më i lartë në Evropën kontinentale. Lartësia e saj është rreth 3.357 metra, dhe sipas Institutit Kombëtar Italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV), Shpërthimet e njëpasnjëshme në vitet e fundit kanë ngritur kulmin e tyre 33 metra në një periudhë të shkurtër kohore.

Pas një ndërprerjeje 20-ditore, mali Etna shpërtheu sërish të martën, më 21 shtator. Vullkani drejtohet nga Programi Global i Vullkanologjisë i Smithsonian, një nga vullkanet më famëkeq në botë, i njohur për aktivitetin e tij të shpeshtë vullkanik, shpërthimet e shumta masive dhe sasinë e madhe të llavës që ajo zakonisht nxjerr jashtë.

Në një lartësi prej më shumë se 3.300 metra, Është vullkani ajror më i lartë dhe më i gjerë në kontinentin evropian, mali më i lartë në pellgun e Mesdheut. dhe mali më i lartë në Itali në jug të Alpeve. Ai ka pamje nga deti Jon në lindje, nga lumi Simito në perëndim dhe në jug, dhe nga lumi Alcantara në veri.

Vullkani mbulon një sipërfaqe prej rreth 1.600 kilometra katrorë, ka një diametër prej rreth 35 kilometra nga veriu në jug, një perimetër prej rreth 200 kilometra dhe një vëllim prej rreth 500 kilometra katrorë.

Nga niveli i detit deri në majën e malit, peizazhet dhe ndryshimet e habitatit janë mahnitëse, së bashku me mrekullitë e tij të pasura natyrore. E gjithë kjo e bën këtë vend unik për alpinistët, fotografët, natyralistët, vullkanologët, lirinë shpirtërore dhe adhuruesit e natyrës së tokës dhe parajsës. Sicilia Lindore shfaq një shumëllojshmëri të gjerë peizazhesh, por nga pikëpamja gjeologjike, ajo gjithashtu ofron një diversitet të jashtëzakonshëm.

Vullkanet më të mëdha në botë: supervullkanet

vullkanet më të mëdha aktive në botë

Një supervullkan është një lloj vullkani, dhoma e magmës së të cilit është një mijë herë më e madhe se një vullkan konvencional dhe, për rrjedhojë, mund të prodhojë shpërthimet më të mëdha dhe më shkatërruese në Tokë.

Ndryshe nga vullkanet tradicionale, ato nuk janë qartë male, por depozita nëntokësore të magmës, me vetëm një depresion të madh në formë krateri të dukshëm në sipërfaqe.

Ka pasur rreth pesëdhjetë supershpërthime vullkanike në historinë e planetit tonë, duke prekur zona të mëdha gjeografike. I tillë ishte rasti me malin Tuba, i cili shpërtheu në Sumatra 74.000 vjet më parë. duke nxjerrë 2.800 kilometra kub llavë. Megjithatë, kjo nuk është e fundit, pasi më e fundit ka ndodhur në Zelandën e Re rreth 26,000 vjet më parë.

Ndoshta një nga më të njohurit është supervullkani Yellowstone, në Shtetet e Bashkuara, kaldera e të cilit u formua 640.000 vjet më parë duke shkaktuar kolona hiri deri në 30.000 metra të larta që mbuluan Gjirin e Meksikës me pluhur.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për vullkanet më të mëdha në botë dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.