Gjithçka që duhet të dini rreth vullkanit Kilauea

Vullkani Kilauea

Vullkani Kilauea Shtë një nga 5 vullkanet që përbëjnë ishullin e Hawaiit. Njihet në të gjithë botën për të qenë një nga më aktivët në planet. Emri i saj vjen nga gjuha Havai dhe do të thotë "të hedhësh" ose "të pështyn". Ky emër është për shkak të faktit se është një nga vullkanet që dëbon më shumë lavë dhe gazra gjatë gjithë jetës së tij.

Në këtë postim ne do të kryejmë një studim të thelluar mbi karakteristikat e vullkanit dhe llojin e shpërthimeve që kanë ndodhur ditët e fundit. A doni të dini gjithçka në lidhje me këtë vullkan të famshëm?

Karakteristikat e vullkanit Kilauea

Kilauea pa shpërthim

Isshtë një vullkan që i përket te grupi i vullkaneve mburojë. Zakonisht përbëhet pothuajse tërësisht nga llava shumë e lëngshme. Diametri i tij është më i madh se lartësia e tij. Konkretisht, ajo ka përmasa 1222 metra dhe ka një caldera në majën e saj që është rreth 165 metra e thellë dhe pesë kilometra e gjerë.

Ndodhet në pjesën juglindore të ishullit Hawaii dhe është shumë e ngjashme me një vullkan aty pranë të quajtur Mauna Loa. Për shumë vite shkencëtarët menduan se Kilauea ishte një formacion i bashkangjitur me Mauna Loa. Sidoqoftë, me studime më të përparuara ata ishin në gjendje të mësonin se ajo ka dhomën e vet të magmës që shtrihet për më shumë se 60 kilometra të thella. Ky vullkan nuk varet nga asnjë tjetër për të kryer aktivitetin e tij.

Brenda majës në dhomën e magmës është një krater i vogël rrethor i thellë rreth 85 metra. Njihet me emrin Halemaʻumaʻu. Kjo do të thotë se është një nga qendrat më aktive të aktivitetit të vullkanit në të gjithë ndërtesën. Pjerrësia e vullkanit nuk është shumë e pjerrët dhe mund të thuash që maja është plotësisht e rrafshët.

Procesi i trajnimit

U formuan çarje lavash

Arsyeja pse është një nga vullkanet më aktive në të gjithë ishullin e Hawaii është sepse ai është më i riu. Vullkanet ulin aktivitetin e tyre me kalimin e viteve. Të gjithë ishujt që përbëjnë Hawaii janë të vendosura në një pikë të nxehtë në Oqeanin Paqësor. Ajo që i bën ata të veçantë është se këto vullkane nuk u formuan përtej kufijve tektonikë të pllakave, ndryshe nga shumë të tjerë.

Vullkani Kilauea ka origjinën në mënyrën vijuese. Magma brenda Tokës ngadalë u ngrit në sipërfaqen ku ndodhet pika e nxehtë. Në atë moment, me një sasi të tillë të masës së djegur, korja e tokës nuk mund ta përballonte presionin dhe u shkëput. Kjo thyerje bëri që magma të ngrihej në sipërfaqe dhe të përhapet gjithandej.

Në përgjithësi, të gjitha vullkanet që i përkasin grupit të mburojave janë rezultat i akumulimit të vazhdueshëm të lavës shumë të lëngshme. Ky formacion nuk bëhet në disa muaj, por miliona vjet duhet të kalojnë këtë duke ndodhur.

Ky vullkan, në fillimet e tij, ishte nën oqean. Pas akumulimit të magmës, ajo u ngrit në sipërfaqe rreth 100.000 vjet më parë. Kjo është një moshë mjaft e re për një vullkan. Caldera filloi të formohej në faza të ndryshme vetëm 1500 miliardë vjet më parë. Prandaj, aktiviteti i tyre është i thellë. 90% e sipërfaqes së kalderës përbëhet nga rrjedha lavash që janë më pak se 1100 vjet të vjetra. Nga ana tjetër, 70% e sipërfaqes së vullkanit është pak nën 600 vjeç. Këto mosha janë shumë të ulta për një vullkan. Mund të thuash që ai është akoma fëmijë.

Lloji më i zakonshëm i shkëmbit që mund ta gjejmë në Kilauea është basalt dhe picrobasalt.

Shpërthimet e Kilauea

Shpërthimi i vullkanit Kilauea

Siç u përmend më parë, ai është një nga vullkanet më aktive në planet dhe ka qenë aktiv që nga shpërthimi i parë i regjistruar. Ajo u zhvillua rreth vitit 1750. Pjesa më e madhe e aktivitetit të saj vullkanik është midis viteve 1750 dhe 1924. Sidoqoftë, kjo veprimtari ka qenë më e vogël se e mëvonshme. Duket sikur vullkani po fillon motorët. Në vitin 1924 kishte një shpërthim shpërthyes dhe deri në vitin 1955 ka pasur shpërthime më të shkurtra.

Shpërthimi aktual i vullkanit Kilauea quhet Pu'u O'o dhe filloi 30 vjet më parë. Filloi më 3 janar 1983. Ajo u njoh nga pamja e lavës së shkrirë në një çarje të gjatë 7 kilometra. Ndërsa vitet kanë kaluar, ai ka lëshuar disa lastarë lavash vazhdimisht, por në heshtje.

Shpërthimet aktuale

Kalimi i lavës

Në këtë muaj të majit 2018, vullkani Kilauea filloi një shpërthim të lavës që ajo shkaktoi tërmete me madhësi deri në 6,9 dhe 5,7. Sasia e madhe e lavës së dëbuar, përparimi i saj dhe hapja e çarjeve të mëdha i detyroi forcat e sigurisë të kryenin evakuime. 1700 njerëz u dëbuan nga shtëpitë e tyre.

Llava ka shkatërruar rreth 35 ndërtesa. Ndër qytetet më të prekura gjejmë Leilani Estates dhe Lanipuna Gardens, ku lava mbuloi shtëpi, rrugë dhe ndezi zjarre të vogla. Rreziku i vullkanit nuk është vetëm lava, por gazrat që emetohen. Një seri gazesh emetohen vazhdimisht përmes çarjeve që dëmtojnë shëndetin e njeriut. Ndër gazrat e emetuara është dioksidi i squfurit, një toksik i fuqishëm.

Ekspertët pohojnë se rreziku real i përçarjes në të cilën ndodhen këta popuj Nuk janë nxjerrjet e lavës, por gazrat e emetuara. Ka një zonë shumë të madhe frakturash në çarjen lindore, është një zonë dobësie. Magma filloi të migronte dhe të lëvizte në atë drejtim. Në fakt, liqeni i lavës së kraterit ka rënë me më shumë se 100 metra në vetëm disa ditë.

Lava gjithashtu mbart disa rreziqe, pasi shpërthen disa herë. Sidoqoftë, njerëzit lehtë mund të ikin nga rrjedhat e lavës, për sa kohë që nuk janë bllokuar. Afrimi tepër i afërt mund të jetë i rrezikshëm për shkak të emetimeve të gazit.

Në këtë galeri fotografish do të shihni dëmet e shkaktuara nga vullkani Kilauea:

Në këtë video mund ta shihni vetë se si përparon lava:

Siç mund ta shihni, Kilauea, një nga vullkanet më aktive në botë, po bën histori të re në jetën e qytetarëve të Havait.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.