vrima të zeza supermasive

vrimat e zeza supermasive

Vrimat e zeza janë ndër objektet më misterioze në univers, dhe më të studiuarit janë yjet dhe vrimat e zeza supermasive. Që të formohet një lloj ylli, fillimisht ylli duhet të vdesë papritur. Nga ana tjetër, ne ende nuk jemi të sigurt për origjinën e vrimave të zeza supermasive që gjenden në shumicën e galaktikave. Në singularitet, qendra e vrimës së zezë, është vendi ku ndalojnë koha dhe hapësira.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë janë vrimat e zeza supermasive, origjinën dhe karakteristikat e tyre.

Cilat janë vrimat e zeza supermasive

Cilat janë vrimat e zeza supermasive?

Një vrimë e zezë është një rajon i kufizuar i hapësirë-kohës ku fusha gravitacionale është aq e fortë sa asgjë, përfshirë dritën, nuk mund të shpëtojë. Vetë vrimat e zeza nuk mund të vëzhgohen, por materia rreth tyre mund të zbulohet. Ky quhet një disk grumbullimi. Ajo është formuar nga materia që tërhiqet në qendër të vrimës së zezë.

Karakteristikat e përgjithshme

Këtu janë disa tipare të vrimave të zeza yjore dhe vrimave të zeza supermasive:

 • Vrimat e zeza yjore formohen kur yjet vdesin. Për sa u përket objekteve supermasive, origjina e tyre nuk dihet mirë, por besohet se ato janë të lidhura ngushtë me lindjen e Rrugës së Qumështit.
 • Për shkak të tërheqjes së fortë gravitacionale, asgjë nuk mund të shpëtojë, madje as drita. Megjithatë, nëse jeni në një distancë të sigurt, asgjë nuk do të ndodhë.
 • Ata janë shumë të mëdhenj, me yje dhjetëra herë më masivë se tanët.
 • Ata nuk kanë një sipërfaqe të ngurtë ose të fortë. Për shembull, horizonti i ngjarjeve nuk është një entitet që mund të thuhet se fillon këtu dhe mbaron atje, ai është një kufi i padukshëm, por pasi nuk ka kthim prapa.
 • Vrimat e zeza rriten duke bllokuar materien si gaz dhe pluhur nga yjet e afërt, madje edhe duke u bashkuar me vrima të tjera të zeza.
 • Për shkak të efekteve kuantike që lëshojnë, Quhet rrezatim Hawking.
 • Me gjithë madhështinë e tyre, vrimat e zeza janë të thjeshta dhe ne e dimë vetëm masën, momentin këndor dhe ngarkesën e tyre.
 • Ata kanë një singularitet në qendër të tyre, ku përfundon e gjithë materia. Fundi i hapësirës dhe kohës është një pikë e mbushur dendur.
 • Besohet se çdo galaktikë ka një vrimë të zezë në qendër të saj. Megjithatë, nevojiten akoma më shumë kërkime.
 • Kur dy vrima të zeza bashkohen, ato krijojnë shqetësime në hapësirë-kohë të quajtura valë gravitacionale. Mund të jetë edhe diku midis një vrime të zezë dhe një ylli neutron.
 • Vrimat e zeza supermasive mund të prodhojnë avionë masivë të supermateries
 • Nxehtësia, të tilla si rrezet X, rrezet gama dhe valët e radios, të cilat udhëtojnë pothuajse me shpejtësinë e dritës, ato shtrihen qindra mijëra vite dritë nga polet e vrimës së zezë.
 • Vrimat e zeza qartësisht nuk mund të vërehen, por ndërsa thithin lëndën nga objektet e afërta si pluhuri yjor, yjet dhe galaktikat, ato bëhen të dukshme ndërsa rreth tyre formohen disqe grumbullimi.

Si formohen vrimat e zeza supermasive

qendër galaktike

Për të marrë një ide të vogël se si formohen vrimat e zeza, mund të imagjinojmë që ne e ngjeshim fort një objekt për të rritur densitetin e tij, megjithatë, për shkak të forcave elektromagnetike dhe bërthamore, materiali do të fillojë të rezistojë.

Për ne, për ta ngjeshur atë në një vëllim kaq të vogël, jashtëzakonisht të dendur për të formuar një vrimë të zezë, do të kërkonte forcë të madhe ose shpërthim, si një supernova. Një supernova ndodh kur një yll masiv vdes, duke lëshuar një sasi të madhe energjie në një shpërthim dhe duke u shembur për të formuar një vrimë të zezë.

Llojet më të studiuara të vrimave të zeza janë vrimat e zeza me masë yjore dhe vrimat e zeza supermasive. Vrimat e zeza yjore janë mbetjet e ftohta të yjeve masive (10 deri në 15 herë më masivë se dielli ynë) që kanë hyrë në fazat e fundit të jetës së tyre. Këto vrima të zeza janë të shpërndara në të gjithë galaktikën dhe universin tonë.

Shumë yje në fazat e tyre përfundimtare përfundimisht bëhen xhuxhë të bardhë ose yje neutron. Megjithatë, këta yje mund të jenë aq të paqëndrueshëm sa të prodhojnë shpërthime të quajtura supernova. Në këtë fazë, ylli nuk ka forcë të mjaftueshme për të përballuar tërheqjen gravitacionale, kështu që ylli fillon të tkurret derisa të formojë një vrimë të zezë.

Ky është një sistem yjor binar i vendosur pranë një ylli masiv pranë një vrime të zezë yjore, nga e cila merr energji. Të dyja janë pjesë e një sistemi yjor binar, ku ylli i parë bëhet një vrimë e zezë pasi i nënshtrohet një shpërthimi masiv të quajtur supernova. E dyta absorbohet, materiali i tij formon një disk grumbullimi dhe lëshon valë radio ose rreze X.

Vrimat e zeza supermasive janë përbindësha të vërteta që ekzistojnë në qendër të shumë galaktikave, duke përfshirë Rrugën tonë të Qumështit. Ato kanë masa në miliona ose miliarda masa diellore dhe shtrihen deri në një sistem diellor.

Vrimat e zeza supermasive luajnë një rol të rëndësishëm në evolucionin e galaktikave. Është vërejtur se shumica (por jo të gjitha) galaktikat kanë një vrimë të zezë supermasive në qendër të tyre. Origjina e vrimave të zeza supermasive është një zonë kërkimore me potencial të madh sot. Ka ende shumë për të zbuluar.

Struktura dhe pjesët e një vrime të zezë supermasive

vrima e zezë aktuale

Një vrimë e zezë përbëhet nga strukturat e mëposhtme:

 • Singulariteti: Është pika qendrore e një vrime të zezë me densitet të pafund, ku mbaron materia, ku ligjet e fizikës nuk kanë më kuptim dhe ku pushojnë koha dhe hapësira.
 • horizonti i ngjarjeve: Është pika pa kthim, singulariteti rreth vrimës së zezë dhe është madhësia e rrezes Schwarzschild. Shpejtësia e ikjes këtu është e barabartë me shpejtësinë e dritës, kështu që materia (grimcat dhe rrezatimi) duke kaluar kufirin e horizontit të ngjarjeve nuk do të jetë në gjendje të shpëtojë, madje as drita. Ky është një udhëtim me një drejtim.
 • disku i grumbullimit: ajo formohet rreth një vrime të zezë ndërsa kap materien nga një objekt afër, si p.sh. një yll. Disku, i bërë nga gaz i mbinxehur dhe lëndë pluhuri, rrotullohet gjithashtu me shpejtësi të lartë, duke prodhuar rrezatim të tillë si rrezet X dhe valët e radios. Vrima e zezë do të marrë ushqimin e saj nga ky disk i materies.
 • Ergosfera: Është rajoni rreth vrimës së zezë rrotulluese, larg horizontit të ngjarjeve. Këtu, hapësira dhe koha thithen në vorbullën që rrethon vrimën e zezë. Një objekt mund të hyjë dhe të dalë nga ergosfera (nëse mbështet forcat e baticës).
 • avionët relativistë: janë hapësira të mëdha të lëndës shumë të nxehtë që udhëtojnë me shpejtësinë e afërt me shpejtësinë e dritës, kryesisht rrezet X dhe valët e radios, të cilat krijojnë avionë të afërt në polet e një vrime të zezë ndërsa ajo ushqehet me materialin e objektit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë janë vrimat e zeza masive dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.