Vrima në shtresën e ozonit stabilizohet për herë të parë

vrima e ozonit

Vrima në shtresën e ozonit është pothuajse e njohur në të gjithë botën. Gazrat serë të quajtur klorofluorokarbure (CFC) kanë ulur përqendrimin e ozonit në zonën e Antarktikut. Në 1992 u krijua Protokolli i Montrealit me të cilat ndalohen emetimet e këtyre gazrave.

Deri më sot, vrima në shtresën e ozonit është ndaluar për herë të parë në të gjithë botën dhe madje po tregon shenja rikuperimi, falë këtij eleminimi të emetimeve të këtyre gazrave që e shkatërrojnë atë. Si është pamja e ozonit në stratosferën tonë?

Reduktimi i vrimës së ozonit

evolucioni i shtresës së ozonit

Këto të dhëna paraqesin një sukses të plotë kur merret parasysh gjendja e shtresës së ozonit në të gjithë botën. Falë afër 99% të substancave shkatërruese të ozonit kanë ndaluar të emetohen në atmosferë, vrima në shtresën e ozonit po rikuperohet. Nëse kjo nuk do të kishte ndodhur - ka vazhduar - rritja e niveleve të rrezeve ultraviolet, të shkaktuara nga shkatërrimi i shtresës së ozonit, do të kishte qenë e papajtueshme me jetën.

Edhe pse ky është një lajm i mirë, akoma nuk është e sigurt të heqësh rojen tënde dhe vazhdoni të punoni në modelet atmosferike që ndihmojnë në qëndrueshmërinë e shtresës së ozonit.

Efektet e ngrohjes globale

ngrohja globale

Ngrohja globale ka gjeneruar një rritje të temperaturës në sipërfaqen e planetit (troposferë), por gjithashtu ka çuar në një ftohje në shtresat e sipërme të atmosferës (stratosferë), e cila përkthehet në një nxitim shumë të fortë të rrymës së ajrit të nxehtë nga ekuatori drejt poleve.

Falë rritjes në këtë rrjedhë ajri, më shumë oksigjen injektohet në shtresat e sipërme të atmosferës, e cila më në fund shndërrohet në ozon. Prandaj prodhimi i ozonit është më i lartë. Prandaj, evolucioni i shtresës së ozonit do të varet nga dinamika e atmosferës kur zvogëlojmë ngrohjen globale me Marrëveshjen e Parisit.

Parashikimi i skenarit të klimës për mesin e këtij shekulli është një "hollim" i shtresës në zonat ekuatoriale dhe një trashje sesa kishte më parë në gjerësi gjeografike mesatare dhe të larta, të cilat do të ndikonin plotësisht në kontinentin Evropian, me incidencë të veçantë në vendet Nordike.

Meqenëse gazrat serrë shkaktojnë ndryshime në kiminë e ozonit, duhet të parandalohen emetimet e hidrofluorokarbureve (HFC) të përdorura në frigoriferë dhe kondicionerë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.