Vrima në shtresën e ozonit

Vrima në shtresën e ozonit

Shtresa e ozonit është zona ku do të bëhet trajtimi ku përqendrimi i ozonit është më i lartë se normalja. Kjo shtresë na mbron nga rrezatimi i dëmshëm ultraviolet nga dielli. Sidoqoftë, emetimi i disa substancave kimike të njohura me emrin e klorofluorokarbure a ka shkaktuar a vrima në shtresën e ozonit. Kjo vrimë është e njohur për dekada dhe po zvogëlohet falë protokollit të Montrealit.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth vrimës në shtresën e ozonit.

Përkufizimi i shtresës së ozonit

Le të mësojmë së pari se cila është shtresa e ozonit. Isshtë një lloj shtrese mbrojtëse që ndodhet në stratosferë. Kjo shtresë veproi si një filtër për rrezatimin diellor ultraviolet që është i dëmshëm për qeniet e gjalla. Nuk shërben si mburojë kundër këtij rrezatimi ultraviolet në një mënyrë që garanton jetën në tokë siç e njohim sot.

Përkundër faktit se kjo shtresë është shumë e rëndësishme për mbijetesë, duket se qeniet njerëzore janë ende të vendosura për ta shkatërruar atë. Klorofluorokarbure Ato janë substanca kimike që përmes reaksioneve të ndryshme shkatërrojnë ozonin e pranishëm në stratosferë. Isshtë një gaz i përbërë nga fluor, klor dhe karbon. Kur kjo kimike arrin stratosferën ajo reagon në mënyrë fotolitike me rrezatimin ultraviolet nga dielli. Kjo bën që molekula të prishet dhe ata duan atome të klorit. Klori reagon me ozonin në stratosferë duke shkaktuar krijimin e atomeve të oksigjenit dhe prishjen e ozonit. Në këtë mënyrë, emetimi i këtyre kimikateve vazhdimisht po shkakton shkatërrimin e shtresës së ozonit.

Për më tepër, duhet të merret parasysh se këto kimikate kanë një jetë të gjatë të dobishme në atmosferë. Falë protokollit të Montrealit, emetimi i këtyre kimikateve ishte plotësisht i ndaluar. Sidoqoftë, deri më sot, shtresa e ozonit është akoma e dëmtuar. Vrima në shtresën e ozonit po përmirësohet dukshëm gjatë dekadave të mëparshme. Le ta analizojmë këtë më thellë.

Vrima në shtresën e ozonit

Vrima e ozonit e përmirësuar

Ozoni ndodhet në stratosferë në një lartësi ndërmjet 15 dhe 30 kilometra. Kjo shtresë përbëhet nga molekula të ozonit, e cila, nga ana tjetër, përbëhet nga 3 atome atomike të oksigjenit. Funksioni i kësaj shtrese është të thith rrezatimin ultraviolet B, duke shërbyer si një filtër për të zvogëluar dëmtimin.

Shkatërrimi i shtresës së ozonit ndodh kur ka reaksione kimike që shkaktojnë shkatërrimin e këtij ozoni stratosferik. Rrezatimi diellor incident filtrohet nga shtresa e ozonit dhe është vendi ku molekulat e ozonit prishen përmes rrezatimit ultraviolet B. Kur kjo të ndodhë, molekulat e ozonit ndahen në oksigjen dhe dioksid. Ky proces quhet fotolizë. Do të thotë zbërthim i një molekule nga veprimi i dritës.

Format e dioksidit dhe oksigjenit nuk ndahen plotësisht, por bashkohen përsëri, duke formuar përsëri ozonin. Ky hap nuk ndodh gjithmonë dhe është ai që shkakton vrima në shtresën e ozonit. Shkaqet kryesore për ato që shkatërrojnë shtresën e ozonit me një shpejtësi të përshpejtuar është nga emetimi i klorofluorokarbureve. Megjithëse kemi përmendur që drita incidente nga dielli shkatërron ozonin, ajo e bën atë në një mënyrë të tillë që ekuilibri të jetë neutral. Kjo do të thotë, sasia e ozonit që prishet nga fotoliza është e barabartë ose më e vogël se sasia e ozonit që është e aftë të formohet nga shoqata midis molekulave.

Kjo do të thotë që shkaku kryesor i prishjes së shtresës së ozonit është për shkak të emetimit të klorofluorokarbureve. Organizata Botërore Meteorologjike pohon se rikuperimi i shtresës së ozonit do të bëhet rreth vitit 2050 falë ndalimit të këtyre produkteve. Mbani në mend se të gjitha këto janë vlerësime pasi që, edhe nëse këto kimikate ndërpriten, ato qëndrojnë në atmosferë për dekada.

Pasojat e vrimës në shtresën e ozonit

Veçanërisht, vrima e ozonit është kryesisht mbi Antarktidë. Përkundër faktit se shumica e gazrave të dëmshëm për shtresën e ozonit janë emetuar në vendet e zhvilluara, ekziston një rrymë atmosferike që i çon këto gazra drejt Antarktidës. Gjithashtu, për këtë Ne duhet të shtojmë kohën që këto gazra të qëndrojnë në atmosferë dhe se ato janë të afta të dëmtojnë ozonin.

Falë qarkullimit të përgjithshëm të planetit këto gazra kanë përfituar nga temperaturat e ulëta në hemisferën jugore dhe kanë thyer kryesisht këtë përqendrim të ozonit. Dhe është se shkatërrimi i shtresës së përmendur nëse thekson temperaturën më të ulët. Kjo bën që rënia e përqendrimit të ozonit të rritet në dimër ndërsa shërohet në pranverë.

Ka pasoja të ndryshme të përkeqësimit ose shkatërrimit të shtresës së ozonit. Ne do të analizojmë se cilat janë ato në varësi të kujt ndikon.

Pasojat për shëndetin e njeriut

  • Kanceri i lëkurës: Shtë një nga sëmundjet më të njohura që lidhen me ekspozimin ndaj rrezatimit ultravjollcë B. Itshtë e nevojshme të bëni banja dielli me mbrojtje pasi sëmundja nuk shfaqet në këtë moment, por me kalimin e viteve.
  • Përfshirja e sistemit imunitar: Veprimi në organizëm gradualisht zvogëlon aftësinë për tu mbrojtur nga sëmundjet infektive.
  • Shqetësimi i shikimit: mund të çojë në katarakt dhe presbiopi më shpesh.
  • Problemet e frymëmarrjes: Disa probleme janë astma për shkak të rritjes së ozonit në shtresat e ulëta të atmosferës.

Pasojat mbi kafshët tokësore dhe detare

Ndikon negativisht në të gjitha kafshët e tokës dhe ka pasoja të ngjashme me njerëzit. Sa i përket faunës detare, ky rrezatim arrin në sipërfaqe në një mënyrë që ndikon drejtpërdrejt në fitoplanktonin në oqeane. Ky fitoplankton ka popullatat e tij të reduktuara në një masë të tillë që ndikon në zinxhirin ushqimor.

Pasojat mbi bimët

Incidenca e këtij rrezatimi ultraviolet më të dëmshëm ndikon në zhvillimin e specieve bimore, duke bërë që kohëzgjatja e lulëzimit dhe rritjes së tyre të ndryshojë. E gjithë kjo ndikon në zvogëlimin e popullatave të bimëve dhe të korrave.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth vrimës në shtresën e ozonit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.