Vrima e zezë në Rrugën e Qumështit

vrima e zezë në rrugën e qumështit

Astronomët vlerësojnë se ka rreth 100 milionë vrima të zeza që enden yjet në galaktikën tonë, por deri më tani ata nuk kanë identifikuar asnjë vrimë të vetme të zezë. Megjithatë, pas gjashtë vitesh vëzhgimesh të përpikta, teleskopi Hapësinor Hubble ka siguruar provat e para të drejtpërdrejta të një vrime të zezë të vetme që lëviz nëpër hapësirën ndëryjore duke matur me saktësi masën e objektit fantazmë. Bëhet fjalë për një vrima e zezë në Rrugën e Qumështit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat, origjinën dhe shumë më tepër rreth vrimës së zezë në Rrugën e Qumështit.

çfarë është një vrimë e zezë

Rruga e Qumështit dhe vrima e zezë

Para së gjithash, duhet të dini mirë se çfarë është një vrimë e zezë pasi ka shumë mite për të. Një vrimë e zezë është një fenomen astronomik që lind kur një yll masiv shembet nën ndikimin e gravitetit të tij. duke krijuar një rajon të hapësirës me densitet tepër të lartë dhe tërheqje gravitacionale jashtëzakonisht të fortë. Në këto kushte, materia është e ngjeshur në atë mënyrë që vëllimi i saj reduktohet praktikisht në zero, duke krijuar një singularitet, një pikë me densitet të pafund në qendër të vrimës së zezë.

Tipari dallues i një vrime të zezë është horizonti i saj i ngjarjeve, i cili është një kufi imagjinar rreth saj, përtej të cilit as drita dhe as asgjë tjetër nuk mund të shpëtojë. Kjo do të thotë se çdo objekt që kalon këtë kufi do të bllokohet pa shpresë brenda vrimës së zezë, duke dhënë pamjen e një "vrime" në hapësirë.

Vrimat e zeza nuk janë drejtpërdrejt të dukshme, pasi ato nuk lëshojnë dritë, por prania e tyre mund të konkludohet përmes efekteve të tyre në lëndën përreth.

Vrima e zezë në Rrugën e Qumështit

Zbulohet vrima e zezë në Rrugën e Qumështit

Deri më tani, të gjitha masat e vrimave të zeza janë konstatuar statistikisht ose përmes ndërveprimeve në sistemet binar të yjeve ose bërthamave galaktike, duke e bërë këtë një zbulim shumë të veçantë.

Vrima e zezë mashtruese e sapo zbuluar ndodhet rreth 5.000 vite dritë larg në krahun spirale Carina-Shigjetari të galaktikës Rruga e Qumështit. Megjithatë, gjetjet e tyre i lejuan astronomët të vlerësonin se vrima e zezë më e afërt e izoluar me masë yjore me Tokën mund të jetë vetëm 80 vite dritë larg, që është relativisht afër duke marrë parasysh që ylli më i afërt me sistemin tonë diellor, Proxima Centauri, sapo përfundoi. 4 vite dritë larg. Vrimat e zeza me masë yjore shpesh ndeshen me yje shoqërues, duke e bërë këtë të pazakontë.

Vrimat e zeza në Rrugën e Qumështit lindin nga yje gjigantë të rrallë të paktën 20 herë më të mëdhenj se masa e Diellit, të cilat përbëjnë më pak se një të mijtën e numrit të përgjithshëm të yjeve në Rrugën e Qumështit. Këta yje shpërthejnë si supernova, bërthamat e të cilave shtypen nga graviteti dhe bëhen vrima të zeza. Meqenëse vetë-shpërthimi nuk është krejtësisht simetrik, kjo vrimë e zezë mund të fillojë dhe të qëllojë nëpër galaktikën tonë, duke u bërë një vrimë e zezë endacake.

Zbulimi i vrimave të zeza

vrimë në qendër të galaktikës

Teleskopët nuk mund të fotografojnë një vrimë të zezë të padrejtë, sepse ajo nuk lëshon dritë. Megjithatë, një vrimë e zezë shtrembëron hapësirën, e cila më pas përkulet dhe amplifikon dritën e një ylli, ose çfarëdo që është përkohësisht pas tij.

Pra, për të zbuluar vrimat e zeza, teleskopët me bazë tokësore monitorojnë shkëlqimin e miliona yjeve në fushat e pasura me yje dhe në drejtim të fryrjes qendrore të Rrugës së Qumështit, duke kërkuar për një ndriçim të papritur e të theksuar që zbulon vrima të zeza masive. Objektet kalojnë mes nesh dhe yjeve.

Shtrembërimi i hapësirës i shkaktuar nga tërheqja gravitacionale e një objekti në plan të parë që kalon përpara një ylli të largët përkohësisht përkulet dhe amplifikon dritën nga ylli i sfondit ndërsa kalon përpara tij. Astronomët përdorin këtë fenomen, të quajtur mikrolensimi gravitacional, për të studiuar yjet dhe ekzoplanetet. Por nënshkrimi i vrimës së zezë në plan të parë është unik midis ngjarjeve të tjera të mikrolensimit.

Graviteti i fortë i vrimës së zezë do të zgjasë kohëzgjatjen e efektit të lenteve me më shumë se 200 ditë. Gjithashtu, nëse objekti i ndërmjetëm është një yll në plan të parë, ai mund të shkaktojë një zhvendosje të shkurtër të ngjyrës në dritën e matur të yjeve sepse drita nga yjet e planit të parë dhe të sfondit përzihen përkohësisht. Por asnjë ndryshim ngjyrash nuk u vu re gjatë ngjarjeve të mikrolensimit gravitacional.

Hubble u përdor më pas për të matur masën, distancën dhe shpejtësinë e vrimës së zezë. Kjo bëri që ekipi i Kailash Sahu në Institutin e Shkencës së Teleskopit Hapësinor në Baltimore, Maryland, të vlerësonte masën e tij në rreth shtatë masa diellore.

Shpjegimi alternativ i vrimës së zezë në Rrugën e Qumështit

Nga ana e tij, një ekip tjetër astronomësh i udhëhequr nga Casey Lam nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, i cili gjithashtu studioi fenomenin, raportoi matje pak më të ulëta të masës së tij, që do të thotë se objekti mund të jetë një vrimë e zezë ose një yll neutron. kështu që po ata bëjnë. Nuk e përjashtoj mundësinë e dytë.

Prandaj, ata vlerësojnë se masa e objektit kompakt të padukshëm është ndërmjet 1,6 dhe 4,4 herë më shumë se masa e Diellit. Në skajin e lartë të diapazonit, objekti do të jetë një vrimë e zezë; në skajin e lartë të diapazonit, objekti do të jetë një vrimë e zezë; në skajin e lartë të diapazonit, objekti do të jetë një vrimë e zezë. Në fund të ulët, do të ishte një yll neutron.

Megjithëse ka rreth 100 milionë vrima të zeza të izoluara që bredhin në galaktikën tonë, për astronomët e Hubble, gjetja edhe e sugjerimit më të vogël të njërës është si të kërkosh një gjilpërë në një kashtë.

“Aq sa duam të themi se është padyshim një vrimë e zezë, duhet të shqyrtojmë të gjitha opsionet. Kjo përfshin vrima të zeza më pak masive dhe ndoshta edhe yje neutron, "shpjegoi Jessica Lu nga ekipi i Berkeley. "Por sido që të jetë, ky objekt është mbetja e parë ylli i errët i gjetur në Rrugën e Qumështit pa shoqërinë e një ylli tjetërshtoi Rama.

Marrja e matjeve ishte një detyrë e vështirë për të dy ekipet, sepse një tjetër yll shumë i ndritshëm ishte shumë afër objektit të vëzhguar. "Është njësoj si të përpiqesh të matësh lëvizjet e vogla të një xixëllonjeje pranë një llambë të ndritshme," tha Sahu. "Duhej të zbrisnim me kujdes dritën nga yjet e ndritshëm aty pranë për të matur me saktësi devijimin nga burimi i dobët."

Ekipi i Sahut vlerëson se vrima e zezë e izoluar udhëton nëpër Rrugën e Qumështit me 100.000 milje në orë, mjaft shpejt për të udhëtuar nga Toka në Hënë në më pak se tre orë. Kjo është më e shpejtë se shumica e yjeve të tjerë aty pranë në këtë rajon të galaktikës sonë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth vrimës së zezë në Rrugën e Qumështit të zbuluar karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.